Kurkuma - superpotravina s protizápalovými účinkami

Kurkuma ako superpotravina s protizápalovými účinkami
3.1.2013 | Zdravie | Jana Šimkovičová

Kto sa zdravo stravuje a varí, určite pozná kurkumu. Toto korenie indického pôvodu odporúčajú zaradiť do stravy odborníci na zdravú výživu, ako aj mnohí lekári či alternatívni liečitelia. Čo je na kurkume také zdravé, zaujímali aj nás.

Keď som študovala jednu z kníh doktora Igora Bukovského, známeho slovenského odborníka na zdravú výživu, všimla som si, že kurkumu uvádza aj pri detských receptoch. Odporúča toto korenie do jedál pre deti vo veku od dvoch a troch rokov. Spomínam si, že v jednej z mnohých debát s jednou známou, ktorá v poslednej dobe vyhľadávala pomoc viacerých povedzme liečiteľov došla reč aj na kurkumu. Spolu so zázvorom jej túto potravinu alebo prísadu odporúčali zaradiť do jedálnička, ak chce odstrániť určité zdravotné problémy.

Priznám sa, že dovtedy som kurkume neprisudzovala nejaký veľký význam. Ale určite poznáte ten pocit, keď sa vám zrazu niečo začne objavovať v živote a vy to nepoznáte. Zvedavosť mi nedovolila nezistiť, prečo je kurkuma tak ospevovaná.

Pár pikošiek o kurkume na úvod

 

Mnoho stáročí sa kurkuma používala aj ako liek a farbivo. Pripisujú sa jej magické vlastnosti, preto ju na Východe ľudia nosia na ochranu proti zlým duchom. V krajinách východnej Ázie je považovaná za starodávne perzské korenie, ktoré sa používalo pri uctievaní slnka.

Ako ju spoznať

 

Pre tých, ktorí sa s kurkumou ešte nestretli. Kurkuma má jasne žltú až oranžovú farbu, ktorú vytvára žlté farbivo kurkumín. Je mierne aromatická, vonia trochu korenisto, ale sviežo zároveň. Farbou sa podobá na šafrán, preto sa dodnes používa ako lacná náhrada šafránu. Aj preto o nej môžete počuť ako o indickom šafráne.

Už sme si zvykli, že väčšina „zázračných“ potravín a korenín pochádza z Indie. Inak to nie je ani v prípade kurkumy. Už viac ako 4000 rokov sa pestuje v Indii, ale aj Číne a na Strednom výchove. Ajurvéda ju pozná a používa od nepamäti.

Kurkuma, ktorá každý zápal zdolá

Vedci aj lekári sa zhodujú, že kurkuma má protirakovinové účinky, podporuje činnosť pečene a je silný antioxidant bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Aj súčasný moderný výskum účinkov kurkumínu sa zamieriava na výrazné antioxidančné a protizápalové účinky.

Ak vás trápi nejaký zápal v tele, rozhodne ho nepodceňujte. Dnes sa vie, že zápal je súčasťou a ovplyvňuje mnohé ďalšie choroby ako sú srdcové ochorenia, diabetes, obezita, rakovina alebo Alzheimerova choroba. Nehovoriac o zjavnejších ochoreniach ako artritída, alergia alebo astma. Čím viac prirodzených látok s protizápalovým účinkom v strave máme, tým lepšie. Kurkuma sa na to presne hodí. Napríklad v Indii, odkiaľ pochádza 94% kurkumy sa používa na úľavu pri artritíde.Diskusia k článku - Kurkuma - superpotravina s protizápalovými účinkami

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Súvisiace články

Títo ľudia nikdy neschudnú. Ale vy áno!
Títo ľudia nikdy neschudnú. Ale vy áno!

Ak by ste sa kohokoľvek na ulici spýtali, ako sa dá schudnúť, pravdepodobne by každý odpovedal: „Menej jedz a začni cvičiť." Áno, presne toto je overená rovnica. Ale možno ani nejete veľa, pravidelne cvičíte a aj tak to nepekné „sadielko“ z bruška nechce odísť. 

Recepty na detox smoothies pre každý deň
Recepty na detox smoothies pre každý deň

„Nakopnite sa“ s chutnými jarnými nápojmi plnými vitamínov. Ale pozor, žiadna klasika. Trochu sme zaexperimentovali s chuťami a novými super zdravými ingredienciami. Takže pripraviť mixér, ide sa na to!

Výživová poradkyňa Antónia Mačingová: Nič sa nezmení, ak sa nič nezmení
Výživová poradkyňa Antónia Mačingová: Nič sa nezmení, ak sa nič nezmení

Prvýkrát som sa s jej menom stretla približne pred rokom. Nebolo to však z televízie, ani z časopisov. O zázračnej knihe Najedzte sa do štíhlosti od Antónie Mačingovej ma v pravidelných intervaloch informovali moji známi (ústne podanie má stále najväčšiu moc). Čoraz viac ma teda začalo zaujímať, kto je tá žena, ktorej 28-dňový harmonizačný program reálne mení ľuďom život?

Celý článok | Počet komentárov: 1
Náhrady bielej múky a kombinácie múk pri varení a pečení
Náhrady bielej múky a kombinácie múk pri varení a pečení

Prestali ste používať bielu múku v snahe zmeniť svoj životný štýl k zdravšiemu, ale zrau sa vám obmedzili možnosti, čo napiecť a uvariť. Poznáte to? A problémom nie je, že sa vám nechce. Skôr v tom, že neviete nové múky použiť. A práve to sa dozviete v tomto článku.

Chlorella a spirulina očisťujú organizmus. Čo by ste o nich mali vedieť?
Chlorella a spirulina očisťujú organizmus. Čo by ste o nich mali vedieť?

Chlorella a spirulina disponujú schopnosťou viazať ťažké kovy, ktoré sa dennodenne dostávajú do ľudského tela. Sú zdrojom vitamínov, minerálov, bielkovín a ďalších látok, ktoré organizmus nielen očisťujú, ale aj chránia pred chorobami.

Celý článok | Počet komentárov: 2
BMI je minulosťou. Nahradil ho presnejší a spoľahlivejší ABSI
BMI je minulosťou. Nahradil ho presnejší a spoľahlivejší ABSI

BMI berie pri posudzovaní telesnej hmotnosti a tukových zásob do úvahy výšku a váhu. ABSI zohľadňuje aj tvar tela, konkrétne obvod pása, kde je tuk najviac nebezpečný. 

15 dôvodov, prečo piť (nielen) ráno vodu s citrónom
15 dôvodov, prečo piť (nielen) ráno vodu s citrónom

Pokiaľ deň začínate teplou vodou s citrónom, lepšie ani nemôžete urobiť. Teplá voda podporuje činnosť čriev a trávenie, citrónová šťava zasa obsahuje minerály a vitamíny, ktoré pomáhajú vyplavovať z tela škodlivé látky a toxíny. No to ani zďaleka nie je všetko.

Správne bielkoviny, tuky a cukry sú zárukou straty hmotnosti!
Správne bielkoviny, tuky a cukry sú zárukou straty hmotnosti!

Neviete si zostaviť jedálny lístok? Máte chaos v tom, aké bielkoviny, tuky a cukry konzumovať? Potom je tento článok určený práve pre vás!

Celý článok | Počet komentárov: 1
Vymeňte klasické maslo za ghee! Je zdravšie a vhodné aj pre alergikov
Vymeňte klasické maslo za ghee! Je zdravšie a vhodné aj pre alergikov

Nemôžete klasické maslo kvôli potravinovej intolerancii na laktózu či mliečne proteíny? Riešením je pre vás zdravšia alternatíva - ghee maslo. Už naše staré babičky ho poznali a vedeli o jeho pozitívnych účinkoch na ľudský organizmus. O čo ide?

Karnitín zvyšuje výkon a pomáha odbúravať tuky
Karnitín zvyšuje výkon a pomáha odbúravať tuky

Karnitín sa prirodzene nachádza v ľudskom tele. Pozitívne ovplyvňuje zdravie, zvyšuje športový výkon, eliminuje únavu a tiež vplýva na regeneráciu. Sú skupiny ľudí, ktorí by mali po tomto výživovom doplnku siahnuť. Patríte medzi nich? 

Správy zo sveta cvičenia a zdravia

Odporúčame zariadenia / inštruktorov

ďalšie zariadenia
Pridaj profil inštruktoraďalší inštruktori
Vložiť zariadenia môžu len registrovaní užívatelia.
Registrovať | Prihlásiť
Vložiť inštruktora môžu len registrovaní užívatelia.
Registrovať | Prihlásiť

Podujatia

Vložiť podujatieďalšie ponuky
Vložiť podujatie môžu len registrovaní užívatelia.
Registrovať | Prihlásiť

Burza

Vložiť inzerátďalšie ponuky
Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť