Schudnúť, častejšie cvičiť či zdravo jesť? Ktoré z nich ste si dali tento rok?

Každý rok sa opakujú. Predsavzatia začíname dodržiavať vo veľkom štýle, lenže ich trvanie je značne obmedzené. Väčšinou si toho na seba naberieme priveľa. Ako novoročné predsavzatia do bodky splniť?

Schudnúť, častejšie cvičiť či zdravo jesť? Ktoré z nich ste si dali tento rok?
21. JAN 2013
Napísali ste si novoročné predsavzatia na papier alebo ešte stále vyčkávate na správnu chvíľu? Napríklad, na špeciálny kalendár od spoločnosti BonaVita, ktorý nájdete v štvrtom čísle Báječnej ženy, kde ich zaznamenáte na presne určené miesto? Možno budú znieť práve takto: „Od Nového roku začnem trikrát týždenne navštevovať posilňovňu. Nebudem jesť sladkosti, jedlá z bielej múky a rafinovaného cukru. Čo s obedom? Nuž prílohy ako ryža, zemiaky či cestoviny sú odteraz tabu...“

 

bv kalendar

Znie to celkom dobre (žiadna nezmyselná diéta, ktorá sľubuje zázračnú stratu hmotnosti), lenže pre človeka, ktorý doteraz nemal o zdravom životnom štýle ani páru, je jeho dodržanie len neuskutočniteľným snom. Už na začiatku sa dopúšťate zásadného omylu – Dávate si nereálne novoročné predsavzatia!

„Pomaly ďalej zájdeš,“ vedeli už naši predkovia

K dosiahnutiu konečného cieľa vedie kľukatá cestička, ktorú zdolajú len tí najvytrvalejší. Zmierte sa s tým, že zázraky sa nedejú. Všetko potrebuje svoj čas. Pre chudnutie to platí dvojnásobne.

Splniteľné novoročné predsavzatie by malo byť konkrétne, napríklad:

  • Začnem zdravo raňajkovať, pretože raňajky sú základom dňa, naštartujú môj metabolizmus a dodajú mi energiu. Vhodné raňajky sa skladajú z ovsených vločiek alebo kvalitných cereálií.
  • Dvakrát do týždňa venujem hodinku zo svojho voľného času športovej aktivite, ktorá ma priťahuje. Už mesiace počúvam od priateľky, aká je zumba skvelá. Prečo to nevyskúšať na vlastnej koži?
  • Obed si načasujem tak, aby som si ho vychutnal. Namiesto prílohy si doprajem k mäsu kopec zeleniny. Alebo aspoň nahradím bielu ryžu tmavou, ktorá má viac živín a vynechám jedlá z bielej múky. V mojom obedovom menu sú prípustné len špaldové alebo celozrnné cestoviny.
  • Nebudem jesť sladkosti – sušienky, bonbóny, pralinky, napolitánky, keksy, ktoré sú zdrojom prázdnych kalórií. V prípade neodolateľnej chuti na sladké si doprajem cereálnu tyčinku, kúsok čokolády s vysokým obsahom kakaa alebo ovocie.
  • Cestoviny z bielej múky nahradím kvalitnými celozrnnými cestovinami, ktoré sú neporovnateľne zdravšie. Celozrnné špecle možno využiť na prípravu hlavného jedla, ako prílohu alebo do polievky.
  • Na sladenie kávy a čaju použijem domáci med alebo stéviu. Med je síce kalorický, ale posilní moje zdravie. Stévia kalórie neobsahuje a je skvelou náhradou cukru.

 

Vo vymenúvaní konkrétnych cieľov by sme mohli pokračovať donekonečna. Ak sa vám na začiatok podarí, napríklad sladiť kávu a čaj stéviou, môžete si „naložiť“ ďalší cieľ v podobe pravidelného pohybu alebo dostatočného pitného režimu. Každý krôčik, ktorý urobíte, znamená víťazstvo - upevnenie zdravia, získanie štíhlej línie a posilnenie sebavedomia. Dáte sa do toho?

Dokonalé ciele nechajte dokonalým...

Dosiahnuť všetko, čo ste si predsavzali, môže byť problémom, ak ste si ciele nastavili nerealisticky. Ideálne je stanoviť si jeden cieľ, podporiť ho čiastkovými métami a dostatočnou motiváciou. Reálne ciele sú zárukou skutočných výsledkov.

Chudnutie nie je jednoduché, ale ak máte jasnú víziu o tom, čo chcete dosiahnuť, ide to ľahšie. Dostatočná motivácia pomáha v ťažkých chvíľach prekonať seba samého.

Azda najsilnejším motivačným prostriedkom je zdravie, čiže pri liečbe mnohých zdravotných ťažkostí je strata hmotnosti výrazne nápomocná. Zvyčajne fungujú aj fotografie, obrázky štíhlych (tučných) ľudí, oblečenie o dve čísla menšie a pod.

Nech je vaša motivácia akákoľvek, vždy majte na pamäti, že zlyhávať je ľudské. Občasné prehrešky dosiahnutiu stanoveného cieľa nebránia. Dôležité je v predsavzatí zotrvať a výsledky sa čoskoro dostavia.

Zdroj: PR
Zdroj foto: BONAVITA

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Schudnúť, častejšie cvičiť či zdravo jesť? Ktoré z nich ste si dali tento rok?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1310
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.