Svetový deň proti zneužívaniu drog

Tinka

Pred pár dňami si svet pripomenul Svetový deň proti zneužívaniu drog. Táto problematika nenechala chladných ani nás. A preto sme jej venovali svoju pozornosť.

http://www.sxc.hu/photo/1191566
11. JUL 2011

26 júna sme si pripomenuli Svetový deň proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu. Mottom tohtoročného dňa proti drogám bolo: „Mysli na zdravie a nie na drogy“. Táto idea vznikla 26. júna v roku 1987 na valnom zhromaždení OSN a odvtedy sa každoročne práve v tento deň usporadúvajú protidrogové kampane.

Výskumy tvrdia, že počet ľudí, ktorí z rôznych dôvodov aspoň občas zneužívajú nejakú drogu, či už legálnu, alebo ilegálnu, na celom svete postupne stúpa. A práve táto alarmujúca informácia dnešných dní nás núti nielen sa zamyslieť, ale aj konať.

Protidrogová kampaň

Cieľovou skupinou protidrogovej kampane sú tínedžeri a mladí dospelí ľudia – teda skupina, ktorá je osobitne vnímavá voči drogám. V tomto období života je rovesnícky tlak na experimentovanie s drogami osobitne silný a naopak, seba hodnoteniu a rešpekt k vlastnému "ja" je často nízky. Navyše, tí ktorí drogy užívajú, nie sú buď informovaní správne alebo sú si nedostatočne vedomí zdravotných rizík, ktoré užívanie drog obnáša.

Negatívne účinky drog sú rôzne - v závislosti od typu konzumovanej drogy. V niektorých prípadoch zneužívanie drog môže viesť k vážnym depresiám, skratovým panickým reakciám, nepravidelnej srdečnej činnosti, problémom s dýchaním a dokonca i k náhlej smrti. Okrem toho pod vplyvom drogy sa užívateľ môže rozhodnúť pre nechránený sex alebo požičanie použitých ihiel. Čím zvyšuje svoje šance prísť do styku s HIV/AIDS, hepatitídou a iným infekčnými chorobami.

Nedajme teda drogám priestor v našom živote a robme zdravé rozhodnutia!


Zdravá voľba “ nie je iba o tom, že poviem „nie“ droge, ale aj o voľbe zdravého životného štýlu – športových aktivít, hudby, divadla, občianskych či iných pozitívnych aktivít.

Zdravý životný štýl si vyžaduje zvoliť také správanie, ktoré rešpektuje telo i dušu. To si vyžaduje vedenie zo strany rodičov, učiteľov a iných, ktorí vystupujú v úlohe životných vzorov. Tí by mali mladých presviedčať nielen o tom, že majú ostať mimo, ale povzbudzovať ich aj k aktivitám v prospech zdravia.

Dobrým príkladom je športovanie. Dievčatá a chlapci, ktorí športujú nadobúdajú okrem telesných zručností aj hodnoty, ktoré sú trvalé: sebavedomie, zmysel pre disciplínu, tímovú prácu a fair play. Prostredníctvom športu sú mladí ľudia konfrontovaní s etickými problémami a naučia sa ich riešiť v rámci a mimo športoviska. Šport tiež zlepšuje ich zdravie a pocit pohody.

Drogová problematika je problém prekračujúci hranice krajín aj kontinentov a vedie k výrazným medicínskym, sociologickým aj ekonomickým dôsledkom, na ktorý neexistuje žiadne univerzálne riešenie. Jedinou možnosťou riešenia je poskytovať širokej verejnosti čo najpravdivejšie informácie o márnom hľadaní "chemického raja". Tie v rámci besied v súlade s Národným programom boja proti drogám zabezpečuje aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Buďme teda zodpovední voči sebe aj iným a nedovoľme ničiť naše životy, ako aj životy iných. Pestujme zdravé telo, v ktorom je zdravý duch. Veď život prináša toľko radostí, tak prečo ich neprijať :)

Máte priame alebo nepriame skúsenosti s užívaním drog? Alebo ste už niekomu pomáhali od závislosti? Podeľte sa s nami o vaše poznatky a zážitky.


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Svetový deň proti zneužívaniu drog

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Smolka
Smolka
 14.7.2011 17:05

I hate drugs!!!! smajlik - 18

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1311
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.