10 najzdravších miest na svete. Ktoré by ste tipovali?

Mária Pecniaková

Čo nás napadne pod pojmom zdravé mesto? Mesto s veľkým množstvom otvorených priestorov, kde  ľudia cvičia a užívajú si čerstvý vzduch? Mesto s malým  alebo žiadnym znečistením? Mesto, kde sa ľudia môžu slobodne stýkať a vyjadrovať svoje myšlienky bez strachu z utláčania? Podľa prieskumov, bývať v takom meste je určite veľké plus.

10 najzdravších miest sveta
12. SEP 2013

10. Zürich, Švajčiarsko

Obyvatelia Zürichu majú zdravý konkurenčný postoj, pokiaľ ide o šport. Šport a aktívny pohyb je zakorenený už v všeobecnom občianskom myslení. Existuje tu mnoho druhov športových aktivít, čiže je z čoho vyberať a mnohé medzinárodné športové organizácie majú svoje hlavné sídlo práve v Zürichu. Vláda v tomto štáte venuje svoju pozornosť kultivácii ľudskej mysle. Existuje viac ako deväť múzeí v meste, vrátane Švajčiarskeho národné múzea a múzeum Rietberg. Tri najväčšie švajčiarske univerzity sa nachádzajú práve v Zürichu.  Rovnako ako Rakúšania, tak aj  Švajčiari sa tiež dobre starajú o svojich občanov, pokiaľ ide o zdravotnú starostlivosť. Švajčiarska vláda míňa viac ako 11 percent svojho hrubého domáceho produktu na  zdravotné poistenie.

9. Calgary, Kanada

Pred piatimi rokmi jeden známy časopis vyhlásil toto mesto za najčistejšie mesto sveta. Calgary ponúka skvelé možnosti, ako sa udržiavať v kondícii po celý rok. V chladných mesiacoch môžu turisti a obyvatelia tohto krásneho mesta využívať krásne lyžiarske kopce a v letných mesiacoch toto mesto ponúka azda tie najkrajšie trate na bicyklovanie a turistiku. Na svoje si prídu aj milovníci vodného lyžovania v Predator Bay klube. Golfisti si tiež prídu na svoje, pretože zelene v Calgary je viac než dosť.

8. Helsinki, Fínsko

Minulý rok Helsinki sa stali hlavným mestom svetového dizajnu. Metropolitné a architektonické riešenie tohto mesta je naozaj dych vyrážajúce, ale napodiv toto rozľahlé mesto má nízky počet áut. A výsledok? Veľmi nízke znečistenie a zdravý životný štýl. Ľudia žijúci v tomto meste sú produktívny takmer do 80 rokov. Mesto má okolo 200 rôznych novín, viac ako 300 záujmových časopisov, cez 2000 odborných časopisov a viac ako 60 rozhlasových staníc.

7. Auckland, Nový Zéland

Muži a ženy v tomto meste, sa dožívajú viac než 80 rokov. Zdravotníctvo to má jednoduchšie. Ľudia majú denne svoju dávku slnka a morského vzduchu. Obyvatelia tohto nádherného mesta majú o tretinu viac slnka ako tí, ktorí žijú v Londýne. Vodné športy sú v Aucklande na dennom poriadku a to najmä plachtenie. Odhaduje sa, že každý tretí Acklandčan vlastní loď. Stovky jácht a plachetníc kotví  v Aucklandských prístavoch, čo právom dáva mestu názov „Mesto Plachetníc“.  

6. Minneapolis - St. Paul, USA  

Obyvatelia  mesta St. Paul obľubujú široký a hlavne otvorený priestor, čo je aj vidieť. Mesto investovalo peniaze hlavne do parkov, kde obyvatelia trávia svoj voľný čas. Nájdeme tu cyklistické parky, parky pre pešiu turistiku a parky pre psov. Veľký počet golfových ihrísk a mnoho ihrísk pre deti sú neoddeliteľnou súčasťou tohto mesta. Cieľom vybudovania bolo, aby ľudia využívali hlavne bicykle. V súčasnej dobe je toto americké mesto jedným z najmenej znečistených miest v USA. Minneapolis- St. Paul sa pýši aj najvyššou celkovou mierov fyzickej aktivity v USA. Mesto má mnoho farmárskych trhov, kde obyvatelia môžu kupovať čerstvé produkty. Ďalšia pozitívna správa je, že  najnižší výskyt srdcových ochorení je práve v tomto americkom meste.

5. Sydney, Austrália

Zelené Sydney sa môže chváliť svojimi mestskými parkmi. Obľubujete cvičenie v nádherných parkoch? Túžite po teplých dňoch? Tak práve Sydney je pre vás to pravé. Mnohé telocvične, fitnes kluby, športové zariadenia spojené s krásnym počasím a čerstvým vzduchom nám ponúka Sydney. V roku 2000 boli v tomto austrálskom meste olympijské hry, ktoré ľudí motivovali, aby si udržali zdravý životný štýl. Toto mesto má naozaj vysoký počet vzdelaných ľudí. Sydney  má mnoho škôl, kvalitných univerzít a školy s rôznym zameraním. Radiť sa môže  medzi mestá, ktoré sú najmenej znečistené.

4. Štokholm, Švédsko

Štokholm je domovom pre viac ako sto múzeí. Milovníci umenia a kultúry si v tomto švédskom meste ulahodia. Známe múzeum Fotografiska, Skanzen Open Air, či už múzeum Gamla Stan, netreba pri návšteve vynechať. Štokholm je mesto múzeí, ale štýl domácich obyvateľov je naozaj voľný a ležérny. Veľa športujú, prevažne jazdia na motorkách a bicykloch a to ich neodradia ani studené mesiace. A aký je výsledok?  Výsledkom je populácia, ktorá je zdravá a k udržaniu fyzickej kondície využívajú mestský  rozľahlý zelený park. V roku 2010 Štokholm získal ocenenie Európske hlavné zelené mesto.

3. Kodaň,  Dánsko

Rovnako ako obyvatelia Helsínk a Štokholmu, tak aj  kodanskí obyvatelia sú priaznivci chôdze. Až 80 percent ľudí využíva na miesto dopravy chôdzu. Odhaduje sa, že tretina služobných ciest je v Kodani vykonávaná na bicykli. Cyklistika v meste je tak populárna, že v tomto meste nájdete bicykle, ktoré si môžete zadarmo požičať. Je tu viac ako 300 km cyklistických chodníkov. Ako náhle začne v meste mrznúť, tak v meste uvidíte ľadové plochy na ktorých sa môžete korčuľovať. Umenie a kultúra v Kodani zohráva tiež významnú rolu. Galérie pre deti, či dospelých, kráľovská knižnica, akadémia výtvarného umenia sú lákadlom prečo bývať v tomto zdravom meste.

2. Tokio, Japonsko

Ak sa potrebujete prepraviť z Tokia do iného japonského mesta nebude to trvať dlhšie ako hodinu. Tokio ma najlepšie vybudovaný dopravný systém na svete. Napriek tomu, čo sa hovorí o Tokiu, tak je tu veľa zelene, ktoré využívajú na beh, jogging, chôdzu a dlhé prechádzky. Čisté a upravené okolie je silná stránka Tokia. Japonci si zakladajú na rodinných putách, ktoré sú tu veľmi silné. Rodinné väzby a silné priateľstva môžeme spozorovať aj na pracoviskách, či v samotnej mestskej komunite. Japonci majú vynikajúci zmysel pre humor, produkujú veľa komiksov, či zábavných hier. Japonské ženy sa v priemere dožívajú až 85, 9 rokov a muži 79, 4 rokov.

1. Hong Kong

Ak sa rozhodujete zmeniť miesto svojho bydliska, tak mal by to byť určite Hong Kong. Je tu nekonečné množstvo rekreačných aktivít. Pre milovníkov morských plodov je Hong Kong raj na zemi. Tak isto ako Japonci, tak aj hongkonskí obyvatelia si zakladajú na silných rodinných väzbách. V tomto meste je 13 000 registrovaných lekárov, čo je najvyšší počet v porovnaní s inými mestami. Mnohí z nich sa venujú tradičnej čínskej medicíne, ktorá sa zameriava nielen na choroby, ale aj na odhalenie vzniku choroby a hlavne ako im predísť. Mnoho lekárov precvičuje Tai Chi (meditácia v pohybe). Cvičia ho  mladí, ale ak  starší hocikde v meste. Toto ladné cvičenie udržuje starších vo výbornej kondícii, čo sa odzrkadľuje aj na ich dĺžke života.

Zdroj: therichest.com, Sammy Said

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 10 najzdravších miest na svete. Ktoré by ste tipovali?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.