5 mýtov o cvičení a životospráve

Jan Smetánka

Za posledné roky sa oblasť pohybu a životosprávy posunula dopredu ako nikdy predtým. Aj napriek tomu sa stále držíme rád a princípov, ktoré sú dávno prekonané a často nezmyselné. 

5 mýtov o cvičení a životospráve
16. NOV 2014

Odporúčame prečítať: 5 mýtov o cvičení v tehotenstve

Bojíme sa robiť zmeny, opakujeme rovnaké chyby, neštudujeme z kvalitných zdrojov, zabúdame zapojiť zdravý rozum. V honbe za zdravým životným štýlom si koledujeme o problémy. Kto sa však má vo všetkých tých odporúčaniach vyznať? Každý hovorí niečo iné! Keby som pravidelne čítal lifestylové časopisy, v ktorých každý mesiac ponúkajú novú ponuku zaručených diét a cvičebných programov, budem ešte zmätenejší.

Mýtov a poloprávd sú desiatky, možno stovky. Poďme sa zamyslieť nad piatimi, s ktorými sa stretávam najčastejšie.

1. Železo je "pre gumy"

O prínosoch silového tréningu som písal v jednom z predošlých článkov, ale namieste je malé pripomenutie a doplnenie. Premena tela, môžeme to nazvať chudnutie, je o úbytku telesného tuku a zvýšení percenta svalovej hmoty. Keď opomenieme fakt, že viac ako ⅔ úspechu chudnutia stoja na zmene stravovacích návykov, na zníženie tuku a zvýšenie svalovej hmoty je silový tréning (s voľným železom a dôrazom na dobrú techniku​​) tou najefektívnejšou cestou. A platí to ako pre chlapov, tak pre ženy: a tým sme vyriešili aj ďalší mýtus, že ženy potrebujú cvičiť inak ako muži. Okrem toho rozumne poskladaný silový tréning:

  • Znižuje pravdepodobnosť rozvoja závažných ochorení, akými sú napríklad cukrovka alebo rakovina.
  • Posilňuje naše kosti.
  • Zrýchľuje metabolizmus, vrátane metabolizmu bazálneho (čiže množstvo energie, ktoré spálime v pokoji, napríklad keď celý deň sedíme na gauči). Takto naštartovaný metabolizmus znamená aj menej starostí s reguláciou váhy.
  • Posilňuje imunitný systém a zvyšuje očakávanú dĺžku života.

2. Najdôležitejšie sú poriadne bicepsy

Klasická mužská ego-záležitosť, na ktorú sa stále orientuje veľa mužov. V silovom tréningu sa pritom v posledných rokoch pozornosť presunula od izolovaných cvikov na strojoch k ucelenému poňatiu pohybu a telesnej funkčnosti.

„Vybalansovaný dlhodobý rozvoj, individuálne potreby a prístup a predchádzanie zraneniu stoja v tréningu sily na prvom mieste." Samotný odbor čoraz tesnejšie spolupracuje s výskumom pohybu, neurológiou alebo fyzioterapiou. 

Chlapi, je mi to ľúto, ale už to nie je iba o svaloch a ich objeme a kráse, ale o spoločnej súhre kĺbov, šliach, väzov, svalov a napríklad aj o nervovom systéme. Je to dosť výrazná zmena hry, ktorá vyžaduje aj odborné vedenie a zdravý prístup: teda vedieť, čo robím.

V modernom silovom tréningu už nie je pre izolovaný cvik bicepsov miesto, prípadne stojí na úplnej periférii...

3. Behať môže úplne každý!

Týmto tvrdením sa riadi veľa ľudí a mnoho z nich tiež čoskoro končí. Len si to predstavte: ráno vstanete, sadnete do auta alebo električky a idete do práce, v ktorej väčšinou sedíte, vrátane obedňajšej prestávky. Po práci sadnete do auta a idete si zabehať do parku, poriadne sa spotiť a dať si do tela! Za hodinu sa vrátite domov, kde sa posediačky navečeriate.

Behanie je skvelé a prospešné, ale iba pre pripravené. V takomto režime nemáme vôbec šancu pripraviť naše telo na takú pohybovo náročnú aktivitu, ktorá skryté a neriešené problémy ešte prehĺbi. Naše kĺby, väzy a šľachy sa nachádzajú v "polospánkovom" režime, o telesných dysbalanciách väčšinou ani netušíme. Som presvedčený, že behanie je skvelé a prospešné, ale iba pre pripravených.

Avšak chôdzu považujem za doslova hit. Je to základňa, pevný podstavec. Udržuje nás v aktívnom stave, pripravuje nás na ďalšie pohybové aktivity a nevyžaduje zásadnú technickú prípravu. Ak ste sa dlhé roky pravidelne nehýbali a chcete začať napríklad s behaním alebo iným športom, vyskúšajte práve túto pohybovú aktivitu.

4. Za moju postavu môže genetika

Predispozícia neznamená predurčenie a osud. Naše gény napríklad stanovujú, aké množstvo tuku je pre nás ideálne a kde sa bude ukladať, aké sú naše prirodzené hladiny hormónov alebo v akých partiách budeme nadobúdať najviac svalovej hmoty.

Naše zdravie, vrátane postavy, je odrazom nášho každodenného životného štýlu a práce s tým spojenej. Podľa odborníkov gény neupravujú základné fyziologické procesy, na základe ktorých chudneme alebo získavame svalovú hmotu. Ak vieme, čo robíme, výsledky sa dostavia. Áno, niekomu to pôjde samo a niekto sa nadrie, to sú gény. 

5. Nejedz tuk, priberieš

Alebo, že sa skonzumovaný tuk ukladá v tukových zásobách nášho tela. Ukladanie tuku v našom tele je výsledkom práce hormónov, ktoré reagujú na prijatú stravu. Inak budú reagovať na bonboniéru, zjedenú za niekoľko minút, inak na zeleninovú polievku a inak na živočíšny tuk.

Väčšina súčasných diétnych trendov sa zhoduje v tom, že konzumácia živočíšnych tukov priberanie nespôsobuje. Za priberaním podľa nich stojí hlavne reakcia hormónov na niektoré sacharidy (a, samozrejme, nedostatok pohybu). Je tu však potrebné zdôrazniť, že strava a sklon k priberaniu prebieha u každého z nás inak: niekto sa bez väčšieho množstva sacharidov nezaobíde, iný si v pohode vystačí s mäsom a zeleninou ako základom každodennej stravy.

Tim Ferris v jednej zo svojich kníh vyzýva na experimentálny životný štýl. Tým z nás nechce urobiť pokusných králikov vo vlastnom živote, ale hovorí o prístupe: telo každého z nás je unikátne a tým pádom má aj unikátne potreby. Našou výzvou je občas experimentovať a zistiť, ktoré potreby to sú. Takže neverte ničomu z toho, čo som vyššie napísal. Overte si to!

Odporúčame prečítať: Mýtus o pozitívach "light" a nízkotučných výrobkov

Jan Smetánka
Mindlab, Vydavateľ a manažér Psychologie.cz
Kouč, zakladateľ a inštruktor pohybového programu Bodylab

psychologie.cz


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 mýtov o cvičení a životospráve

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.