Aj chlapi chudnú. Sú úspešnejší?

Mirka

Muži sú z Marsu, ženy z Venuše. Ošúchaná, ale pravdivá fráza. Dôkazy? V každodennom živote je ich viac ako dosť. Odlišnosť mužov a žien sa prejavuje v mnohých oblastiach života. Aj vo vnímaní svojho tela a v chudnutí. 

Aj chlapi chudnú. Sú úspešnejší?
7. OKT 2013

Muži si spravidla z „nedokonalostí“ svojej postavy veľkú hlavu nerobia. „No a čo, som predsa chlap,“ možno ste aj vy počuli z úst svojho blízkeho túto vetu, keď si pokojne, už po druhýkrát, servíroval na tanier vyprážaný rezeň a zapíjal ho sladkou limonádou, zatiaľ čo vy ste zničene chrumkali zeleninu.

Kedy príde v živote muža zlom? Chlapi zvyčajne riešia situáciu až vtedy, keď začne biť na poplach vlastné telo, trpiace nadváhou či obezitou. „V človeku sa musí niečo ,prepnúť’ na chcenie, s danou situáciou niečo urobiť. Toto chcenie musí byť silnejšie ako pokušenie porušiť pravidlá,“ myslí si Miro Veselý, autor viacerých kníh a úspešného webu o chudnutí, ktorý sám zhodil desiatky kilogramov. Hovorí, že jeho motivovalo video o chlapovi, ktorý schudol 120 kíl.

Čo ženy? Jedna diéta strieda druhú. Veď nejaká raz musí účinkovať tak, ako sľubujú v časopise. Nefunguje to! Smútok z neúspechu treba poriadne zajesť. Prípadné stratené kilogramy zasa osláviť. A sme tam, kde sme boli. Frustrované, s pôvodnou váhou, prípadne nejakým tým kilom navyše a radikálne spomaleným metabolizmom, ktorý robí ďalšie chudnutie ešte ťažším.

Prečo to chlapom ide lepšie a ľahšie?

Existuje rad faktorov, ktoré chudnutie ovplyvňujú. Vo väčšine prípadov však muži chudnú ľahšie ako ženy. Prečo? „Muž nemá za sebou celú históriu diét a spomalený metabolizmus ako žena,“ hovorí zo skúseností Miro Veselý. Je to, bohužiaľ, tak. Zatiaľ čo mužovi stačí mierne pozmeniť stravovanie a začať sa hýbať, žena si to musí (aj vďaka svojmu predchádzajúcemu nerozumnému počínaniu) doslova „odtrpieť“. Aké sú hlavné príčiny úspechu chlapov pri chudnutí?

Čo ovplyvňuje spaľovanie tukov? No predsa svaly! Čo je kľúčové pre budovanie svalovej hmoty? Silový tréning a testosterón. V priemere majú muži dvadsať až tridsaťkrát viac testosterónu ako ženy, preto sa mužom oveľa ľahšie buduje svalová hmota, a tým pádom rýchlejšie spaľuje nežiaduci tuk. Ako je to u žien? U nežnejšieho pohlavia prevláda hormón estrogén, ktorý je zodpovedný za zvýšenú tendenciu ukladania tukov na dôverne známych a „nenávidených“ miestach.

Chudnutie a hlavne úspešnosť chudnutia ovplyvňuje psychika. Čo sa stane, keď začne chudnúť žena? Na diéte je priam závislá, deň začína vážením a meraním. Malé nedodržanie pravidiel je pohromou, potom nastupuje frustrácia a „liečenie“ osobného zlyhania. Najlepšie sladkosťami a nezdravými jedlami. Naopak, muži sú pri chudnutí v pohode. Držia sa zásady, že nič nie je dokonalé. Ani splnenie diétnych pravidiel. Aj sedemdesiat percentné dodržanie jedálnička a plánovanej pohybovej aktivity je predsa fajn a prinesie pozitívne výsledky.

Mužov predurčuje na úspech aj ďalšia skutočnosť. Čo uprednostňujú chlapi vo svojom jedálničku? Mäso, ktoré je zdrojom proteínov! A čo ženy? Ženy sa väčšinou vrhnú na sladkosti či slané pochutiny, ktoré obsahujú prázdne kalórie.

Samozrejme, špecifických faktorov, ktoré ovplyvňujú chudnutie u mužov a žien, je oveľa viac. Úspešnosť chudnutia závisí napríklad od tvaru postavy, resp. miesta, kde sa tuk ukladá (u mužov to je brucho, u žien stehná a zadok, pričom mužské „pivné“ brucho sa zhadzuje ľahšie a rýchlejšie) a svoju úlohu zrejme zohráva aj genetika. Jedno je však isté. Schudnúť natrvalo môžu všetci. Muži i ženy. Bez ohľadu na vyššie uvedené skutočnosti. Motivácia, kvalitné informácie a trpezlivosť vedú DO CIEĽA. Všetkých bez rozdielu.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aj chlapi chudnú. Sú úspešnejší?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.