Ak chcete schudnúť, poriadne sa vyspite

Katarína Mayer

Určite to poznáte. Už je takmer polnoc, budík nastavený na skoré ráno, ale ešte musíte niečo dokončiť. V tom horšom prípade, sa zabudnete na sociálnych sieťach. V tom lepšom, síce idete spať skôr, ale uprostred noci vám dieťa príde vysvetliť užitočnosť lepiacej pásky pri hasení požiaru.

Ak chcete schudnúť, poriadne sa vyspite
Zdroj: https://stocksnap.io/author/52235
7. DEC 2017

Ak pravidelne cvičíte, viete, že podceňovanie spánkunegatívny vplyv na váš výkon. Najnovší výskum však potvrdil vzájomnú súvislosť medzi nedostatkom spánku a pohybu, a ich vplyv na obezitu. Podľa dát od účastníkov vo veku od 40 do 70 rokov, vedci potvrdili, že tí čo majú genetický sklon k obezite a zároveň zle spia, majú vyšší BMI ako tí, čo spia dobre.

Doposiaľ sa vzťah medzi spánkom a obezitou skúmal len na základe subjektívnych osobných záznamov a výpovedí ľudí. Štúdia Profesora Fraylinga sa zamerala na genetickú predispozíciu k obezite. Na vzorke takmer stotisíc ľudí, potvrdili, že samotná genetika je zodpovedná za 2,8 kilogramový nárast u tých, čo pravidelne cvičia; zatiaľ čo u tých, čo sa nehýbu genetika môže spôsobiť takmer o kilogram viac. Dobrá správa je, že aj tí, čo majú desať genetických ukazovateľov obezity, priberú na váhe menej, ak sa venujú pohybu a dožičia si kvalitný spánok.

Vzťah medzi spánkom a priberaním sa potvrdil vo viacerých klinických štúdiách. Nedostatok spánku, napríklad, môže zvyšovať chuť na nezdravé jedlo, pretože ovplyvňuje funkcie mozgu v oblasti impulzívnosti a rozhodovania. Keď sme nevyspatí, naša unavená myseľ nás proste pošle pre energiu do mekáča.

Dajte si však pozor, aj priveľa spánku môže škodiť. Odporúča sa spať sedem až osem hodín denne.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ak chcete schudnúť, poriadne sa vyspite

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.