Ak pri športe bolia kĺby

Veronika Shoebridge

Boľavé kĺby už dávno nie sú problémom len staršej generácie, ale trápia dokonca dvadsiatnikov. Šport má za úlohu kvalitu a dĺžku nášho života zlepšiť. Čo však v prípade, že už kĺby bolia? Zhrnuli sme základné rady.

Ak pri športe bolia kĺby
14. JUL 2017

Skôr než začneme radiť, ako predísť bolesti kĺbov, a prečo nás pri športovaní niekedy “hnevajú”, vysvetlime si, čo je to ten kĺb vlastne zač.

Doslovné vysvetlenie je, že kĺb je pohyblivé spojenie dvoch alebo viacerých kostí. Vďaka nim sa môžeme hýbať. Skladá sa z dvoch základných častí - z kĺbovej hlavice a kĺbovej jamky. Tie sú chrápené chrupavkou. To, že sa vôbec môžeme hýbať je vďaka viacerým kĺbom.

Keď pohyb bolí

Ak pravidelne športujete, asi ste sa s tým už stretli. Bolesť v kolenách, zápästiach, lakťoch či bedrových kĺboch. Dôvodov, pre túto bolesť však môže byť hneď niekoľko a nemusí to automaticky znamenať koniec športovania. Niekedy je to jednoducho len kvôli nevhodnej obuvi, alebo stačí, ak namiesto asfaltky začnete behávať na mäkšom povrchu v lese a problém zmizne aj sám.

Pred každým cvičením treba dbať na dôkladný dynamický strečing, aby sa kĺby zahriali a pripravili na záťaž. Tým pádom ich nebudete namáhať “zastudena” a teda riziko zranenia či následnej bolesti je oveľa menšia.

Ako urdžať kĺby v "kondičke"

Najlepšia je vždy prevencia. Teda pravidelné posilňovanie kĺbov správnym cvičením. Skvelé je napríklad plávanie, ktoré kĺby vôbec nezaťažuje.

Často sa tiež zabúda na regeneráciu. Pri pravidelnom športovaní je to mimoriadne dôležitá vec. Určite by ste nemali cvičiť každý deň a dopriať si aspoň deň bez pohybu. Dať kĺbom, ako i svalom čas zregenerovať sa, napríklad aj kvalitnou masážou.

Pestrá strava a výživové doplnky. Ďalším jednoduchým, no účinným spôsobom, ako kĺbom pri aktívnom štýle života dopriať všetko potrebné, je zdravá a vyvážená strava plná zeleniny a ovocia, multivitamínov a výživových doplnkov. Tie dnes už nie sú ani drahé a nekúpite ich už výhradne len v lekárňach, ale napríklad aj v bežnej sieti drogérií akou je dm drogérie markt. Pod  značkou GesundePlus nájdete bohatý výber produktov pre zdravé a vitálne kĺby pre každú vekovú skupinu.

Odporúčame DAS gesunde PLUS tablety na kosti, chrupavky a kĺby, 30 ksVýživový doplnok na podporu kostí a chrupavky s vitamínmi a stopovými prvkami ako meď, zinok a mangán.

dm produkt

Zdroj ilustračnej fotky: Noupload, CC0


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ak pri športe bolia kĺby

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.