Ako čítať údaje na fit tyčinkách

Z údajov na obaloch sa môžete dozvedieť najviac informácií o jedle, ktoré máte v pláne konzumovať. Rovnako to platí napríklad pre pomarančový džús, ako aj pre fit tyčinky. Práve preto je veľmi dôležité naučiť sa tieto údaje čítať, pretože často neudávajú celú pravdu o výrobku. 

Ako čítať údaje na fit tyčinkách
28. JUN 2017

Pozrime sa na to, aké informácie sa na etikete najčastejšie nachádzajú.

Veľkosť porcie

Najčastejšie popisuje veľkosť porcie v gramoch, mililitroch alebo litroch. Na tento údaj si treba dávať pozor, pretože všeobecné informácie o výrobku bývajú udávané na 100g. To znamená, že ak je na etikete uvedený obsah bielkovín na 100g vo výške 25g, ale tyčinka váži iba 60g, tak obsah bielkovín v tyčinke je iba 25*0,6=15g. Rovnako to však môže platiť aj v opačnom prípade, keď má výrobok viac ako 100g.

Zloženie

Zloženie by mala byť jedna z prvých vecí, ktorú by ste si mali preveriť. Ak je totiž cukor (glukóza, glukózový sirup, glukózo-fruktózový sirup...) na prvom mieste, hneď vráťte tento produkt späť do regálu. Ingrediencie sú na obale zoradené podľa percentuálneho zastúpenia, takže na prvých pozíciách sa musí nachádzať práve zložka, ktorá má tvoriť základ daného výrobku.

Napríklad pri proteínových tyčinkách proteín, pri sacharidových tyčinkách polysacharid a pod. Ďalšou veľmi dôležitou vecou, ktorú si treba všímať, je množstvo surovín, z ktorých je výrobok zložený. Všeobecne platí, čím ich je viac, tým je nekvalitnejší.

Obsah bielkovín

Udáva množstvo bielkovín väčšinou na 100g výrobku. Preto si treba dávať pri výbere pozor, koľko váži výrobok, pre ktorý sa rozhodujete a či aj po prepočte na jeho skutočnú hmotnosť zodpovedá podiel bielkovín vaším cieľom.

Obsah tuku

Tento údaj zobrazuje zastúpenie tukov v danom výrobku. Predstavuje súčet nasýtených (ide o tuky, ktoré majú na telo negatívny vplyv) a nenasýtených mastných kyselín. Hoci sa často tento údaj (hlavne na fit výrobkoch) udáva ako nulový, nemusí tomu tak byť. Táto hodnota sa totiž zaokrúhľuje nadol, takže hoci je obsah tukov rovný 0,4g na etikete bude uvedené 0g.  

Obsah sacharidov

Sacharidy sa rozpisujú na polysacharidy, cukry (monosacharidy) a vlákninu. Najčastejšie býva tento údaj uvedený formou sacharidy a z toho cukry. Ak ide o kvalitný výrobok, ktorý by ste mali prijímať, tak by mal byť rozdiel medzi sacharidmi a cukrami maximálny - väčšie množstvo sacharidov je vhodné prijať keď tak na desiatu, kedy býva mozog a telo najviac zaťažené (práca, škola...) a po cvičení. Hoci aj tu si treba dávať pozor na zaokrúhľovanie, s ktorým to platí rovnako, ako pri tukoch.

Množstvo soli

Obsah soli by mal byť vo výrobkoch čo najnižší resp. takmer nulový, preto si treba aj na tento údaj dávať veľký pozor.

Príklad - raw proteínová tyčinka s brusnicami

Táto tyčinka predstavuje bezgluténový výrobok. Je veľmi vhodná na desiatu alebo po tréningu na doplnenie stratených zásob glykogénu zo svalov.

Zloženie: sušené ďatle, sušené brusnice s bázou 25,5% (brusnice, slnečnicový olej, šťava z bazy čiernej), bielkovinová zmes VEGA PROFUSION® 23% (hrachové bielkoviny z bôbov – Vicia faba), hrozienka, kokosový olej, ľanové semienka, chia semienka.

Fit tycinka

Ďalšie príchute :

  • Poppy Shaman - slivky a mak
  • Blood Orange – pomaranč
  • Jungle Banana
  • Peanut Volcano

NUTRIČNÉ HODNOTY PRE 100 g:                                      
Energetická hodnota 1 408 kJ/ 335 kcal                 
Tuky 8 g                                         
z toho nasýtené mastné kyseliny 2 g                                         
Sacharidy 55 g                                       
Cukry 48 g                                       
Vláknina 13,1 g                                     
Bielkoviny 4,2 g                                      
Soľ 0,03 g                   

Ak ani po prečítaní tohto článku vám nie je presne jasné, ako čítať zloženie potravín z etikiet, skúste sa držať aspoň pravidla, že na prvých miestach v zložení by sa mali nachádzať tie zložky, z ktorých výrobok kupujete v čo najväčších množstvách. Ak napríklad kupujete šunku, na prvom mieste musí byť kuracie, morčacie alebo bravčové mäso, ak arašidové maslo na prvom mieste majú byť arašidy a pod. 

Zdroj titulnej fotky: congerdesign, CC0
Zdroj fotky v článku: MaxSport.sk


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako čítať údaje na fit tyčinkách

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.