Ako doplniť energiu po hodinovom tréningu?

Mirka

Ak ste cvičili približne 60 minút v nízkej intenzite, organizmu postačí dodať tekutiny. Ako je to v iných prípadoch? 

Ako doplniť energiu po tréningu v trvaní do 60 minút?
18. DEC 2014

Doplnenie energie po tréningu nezávisí iba od stanovených cieľov, ale aj od jeho intenzity a trvania. Určiť všeobecné pravidlá pre všetkých nie je jednoduché, ale existuje niekoľko zásad, ktoré vám pomôžu sa v tejto problematike zorientovať.

Všeobecné zásady doplnenia energie

Čo treba mať na pamäti pri dopĺňaní energie do organizmu po cvičení? „Vo všeobecnosti možno povedať, že energiu po fyzickej aktivite dopĺňame vždy zo sacharidov. Následne si musíme uvedomiť, za akým účelom a čo konkrétne chceme ešte regenerovať,“ vysvetľuje výživový poradca Libor Javro. Dôležitý je teda cieľ, ktorý máme stanovený. Môže ísť o stratu hmotnosti, naberanie svalovej hmoty či zlepšenie výkonnosti. Samozrejme, zloženie jedálnička závisí aj od toho, v akom čase počas dňa cvičíme.

Jednou z najhorších vecí, ktorú môžeme urobiť je, že jedlo po náročnom tréningu jednoducho odignorujeme. Tejto chyby sa dopúšťajú hlavne ženy, ktoré cvičia v podvečerných hodinách. Sú presvedčené o tom, že ak zostanú po cvičení hladné, urýchli sa proces chudnutia. Omyl! „Po namáhavom cvičení náš organizmus potrebuje dodať energiu do piatich minút a následne potrebuje doplniť bielkoviny so sacharidmi, aby sa naštartovali regeneračné procesy v organizme. Pokiaľ dokážeme rýchlo a účinne zregenerovať svoj organizmus po fyzickej aktivite, tým budeme schopnejší kvalitne vykonávať ďalší tréning. Samozrejme, to má rozhodujúci účinok na zvyšovanie výkonu, naberanie svalovej hmoty, ale aj pri chudnutí,“ hovorí odborník na výživu.

Nízka verzus vysoká intenzita cvičenia do 60 minút

Máte za sebou beh v miernej intenzite, ktorý trval do jednej hodiny? V tom prípade sacharidy nie sú potrebné. Snažíte sa schudnúť? Potom na ne rovno zabudnite, pretože organizmu stačí doplniť chýbajúce tekutiny, poprípade esenciálne aminokyseliny. „Pokiaľ ide o cvičenie kratšie ako hodinu, nie je potrebné doplniť energiu, jedine v prípade, že ide o tréning vo veľmi vysokej intenzite. Do piatich minút prijmeme obvyklú, alebo nižšiu dávku sacharidov v kombinácii s bielkovinami,“ radí výživový poradca Libor Javro. To znamená, že ak sa venujeme napríklad HIIT tréningu alebo tabate, ktoré sú náročné a trvajú zhruba 20-30 minút, doplnenie energie v podobe sacharidov je namieste.  

Odporúčame prečítať: 15-minútový HIIT, ktorý vás udrží vo forme

Naberanie svalovej hmoty a zvyšovanie výkonnosti po hodinovom tréningu

Čo v prípade, že pracujete na zvýšení výkonnosti? „Sacharidy v kombinácii s bielkovinami musia byť prijímané pri zvyšovaní výkonnosti, samozrejme, za predpokladu dostatočnej intenzity pri cvičení. Úplnou nevyhnutnosťou sú pri dvoj až trojfázovom tréningu. Vtedy je rozhodujúca okamžitá dávka energie po fyzickej aktivite,“ vysvetľuje odborník a dodáva, že pokiaľ človek pracuje na zlepšení výkonnosti, energiu ihneď po odcvičení treba doplniť jednoduchými sacharidmi spolu s bielkovinami v pomere 4:1.

A čo radí tým, ktorí chcú nabrať svalovú hmotu? Aj pri naberaní svalovej hmoty, ktorá je predpokladom dobre fungujúceho metabolizmu, je nevyhnutné doplniť po cvičení sacharidy i bielkoviny. „Pokiaľ cvičíte, aby ste naberali svalovú hmotu, opäť je potrebné ihneď po tréningu doplniť sacharidy v optimálnom množstve a ihneď potom začať dopĺňať bielkoviny. Ani v tomto prípade nezabúdame pridať optimálne množstvo sacharidov,“ pripomína odborník

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Odporúčame: Das gesunde Plus bielkovinový prášok pre stavbu a regeneráciu svalov, 300 g. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm proteinovy prasok

Odporúčame: Das gesunde Plus  bielkovinová tyčinka s príchuťou banánu a kakaových lupienkov, 45 g. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm tyčinka proteínová


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako doplniť energiu po hodinovom tréningu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.