Ako doplniť energiu po športovom výkone

Mirka

Mnohí z nás chodia cvičiť hlavne v podvečerných hodinách a stále veria mýtu, že ak chcú schudnúť, nesmú po cvičení jesť. 

Ako doplniť energiu po výkone
3. DEC 2014

Vydali ste v posilňovni či pri obľúbenom skupinovom cvičení zo seba maximum? V tom prípade nesabotujte svoje úsilie nevhodne zvoleným typom jedla, poprípade úplnou absenciou pokrmu po tréningu.

Odporúčame prečítať: Odkiaľ vziať rastlinné proteíny

Ak chudnete, regulujte príjem sacharidov

Výber vhodných potravín po tréningu závisí od vašich cieľov. V prípade, že sa snažíte schudnúť, mali by ste mať na zreteli, že najdôležitejšie je redukovať príjem sacharidov. Jedlo by sa malo skladať hlavne z kvalitných proteínov skombinovaných so zeleninou. To znamená, že po tréningu si pokojne doprajte vhodný proteínový nápoj a po príchode z tréningu si dajte napríklad kuracie prsia či tuniaka so zeleninou. 

Odporúčame: Das gesunde Plus: izotonický nápoj pre športovcov s príchuťou červeného pomaranča, 750 g, ideálny na uhasenie smädu pri vykonávaní všetkých športových aktivít. Instantný prášok na prípravu izotonického elektrolytického nápoja s vitamínmi, mimerálnymi látkami a L-karnitínom zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm proteínový nápoj

Ako je to v prípade náročného vytrvalostného tréningu?

„Energiu po výkone je veľmi dobré dopĺňať najmä vtedy, ak je športovec v náročnom tréningovom alebo zápasovom cykle. To znamená, že trénuje každý deň, resp. energiu je nevyhnutné dodať ihneď po výkone v obdobiach dvoj až trojfázovej prípravy za deň,“ hovorí výživový poradca Libor Javro. V tomto prípade dostávajú prednosť pred bielkovinami rozhodne sacharidy, ktoré sú hlavným zdrojom energie a zohrávajú kľúčovú úlohu pri zvyšovaní fyzickej výkonnosti. „Je to potrebné preto, aby sa automaticky zregenerovali zásoby glykogénu, čo je energetická rezerva najmä pre svaly, ktoré pri fyzickej záťaži neustále pracujú. Pokiaľ nie je do ďalšieho tréningu glykogén správne doplnený, jednotlivec pri fyzickej aktivite stagnuje a nemôže zlepšovať svoju výkonnosť tak, ako by si želal. V takom prípade je vlastne dvoj až trojfázový tréning z pohľadu zvyšovania fyzickej výkonnosti zbytočný,“ vysvetľuje odborník.

Odporúčame: Das gesunde Plus: bielkovinová tyčinka s príchuťou cookies&cream v mliečnej čokoláde, 45 g, zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm tyčinka energia

Pridajte aj malé množstvo bielkovín

Ako to teda vyzerá v praxi po náročnom vytrvalostnom tréningu? Ihneď po jeho skončení je potrebné organizmu dodať rýchle sacharidy (napríklad v podobe piškót, banánového smoothie s nízkotučným mliekom) a k nim pridať malé množstvo proteínov. Do 90-tich minút sa odporúča jedlo zložené z komplexných sacharidov, menšieho množstva tukov a bielkovín. „Energiu po náročnej fyzickej aktivite dopĺňajte z rýchlych sacharidov, ktoré môžu byť doplnené o malé množstvo bielkovín. Zistilo sa, že kombinácia väčšieho množstva rýchlych sacharidov a malého množstva bielkovín má rozhodujúci účinok na doplnenie glykogénu pri konzumácii do 5-tich minút po skončení fyzickej aktivity. Následne je vhodné v pravidelných intervaloch prijímať po hodine v dvoch intervaloch potrebné množstvo sacharidov (hlavne zložených),“ odporúča Libor Javro. Samozrejmosťou je dostatočný a vhodne zvolený pitný režim, ktorý treba dopĺňať v priebehu dňa, pred, počas i po tréningu. V prípade náročných aktivít sa odporúčajú kvalitné športové nápoje, ktoré dopĺňajú hlavne „vypotené“ elektrolyty.

Odporúčame prečítať: Obrovská dilema: Čo mám jesť pred tréningom

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako doplniť energiu po športovom výkone

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1586
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.