Ako sa vrátiť od (po)vianočného hodovania k zdravému životnému štýlu?

Mirka

Vyprážaný kapor, majonézový šalát, zákusky, koláče, alkohol... Nedokázali ste odolať, hoci ste sa zo všetkých síl snažili? Bojujete s bolesťou žalúdka, nafúknutým bruchom a chytá vás panika pri pohľade na ručičku váhy?  Nenechajte sa znechutiť a začnite to riešiť čo najskôr! Je potrebné opäť sa naštartovať a vrátiť na správnu cestu.

Ako sa vrátiť od (po)vianočného hodovania k zdravému životnému štýlu?
2. JAN 2014

Neviete s prejedaním prestať? Možno vám pomôžu skoncovať s konzumáciou veľkého množstva nezdravých jedál zdravotné riziká prejedania. Tak napríklad zvyšuje sa riziko vzniku nadváhy a obezity, srdcovocievnych ochorení, cukrovky, tráviacich problémov, depresie.  Alebo si predstavte, koľko úsilia vás bude stáť zhadzovanie nabratých kilogramov, či koľko frustrácie vám prinesú tesné nohavice. Ako teda začať?

Bylinkové čaje proti bolesti žalúdka a nafúknutému bruchu

Po vianočnom hodovaní majú mnohí z nás tráviace ťažkosti. V prvom rade sa ich treba zbaviť. Vhodnou voľbou sú bylinkové čaje. Pri bolestiach žalúdka pomôže čaj z nechtíka lekárskeho, medovky lekárskej či zázvoru. Pri plynatosti sa odporúča feniklový alebo mätový čaj. Ďalším častým problémom býva zápcha. Pomôžu niektoré „babské rady“. Skúste napríklad dve čajové lyžičky rozdrvených ľanových semiačok zapiť pohárom vody. Účinnou zbraňou proti zápche je aj kyslá kapusta, ktorá obsahuje prospešné baktérie. Obľúbené a účinné je tiež psyllium (indická vláknina).

Ako skoncovať s (po)vianočným hodovaním?

Ak to človek s jedlom preženie deň či dva, nie je to tragédia. Horšie je, keď trvá niekoľko dní či týždňov. V tomto prípade býva najúčinnejšou zbraňou aktivita. Ak máte dovolenku a ráno sa zobudíte s tým, že nemáte žiadny program a navyše vám chýba pevná vôľa, s prejedaním prestanete naozaj len veľmi ťažko. Preto je dôležité prinútiť sa k aktivite: choďte na prechádzku, navštívte fitcentrum alebo si zacvičte doma. Šport vás nakopne a postupne „prinúti“ opäť začať zdravšie jesť.

Čo s jedálnym lístkom? Snažte sa ho dostať čo najskôr pod kontrolu. Niekomu to ide hneď, ďalší na to potrebuje čas. V tomto smere pomôže, ak nebudete mať sladké, slané či mastné pokušenia na očiach. Naopak, snažte sa „obklopiť“ zdravými potravinami, najmä ovocím a zeleninou, ktoré navyše obsahujú prospešnú vlákninu, ktorá zasýti a uľahčí trávenie.

Najhoršie, čo môžete urobiť, sú hladovky a „zaručené“ diéty. Radikálne obmedzenie príjmu kalórií po fáze prejedania, bude viesť len k ďalšiemu prejedaniu a frustrácii. Preto sa snažte jesť pravidelne a v menších dávkach, aby ste sa vyhli výkyvom krvného cukru a túžbe prejedať sa, či nekontrolovane maškrtiť. Preferujte zdravé potraviny (komplexné sacharidy, kvalitné bielkoviny, zdravé tuky), nezabúdajte na vyvážené raňajky. A najmä myslite na to, že ak zhrešíte jedným či dvomi koláčikmi, nie je to žiadna tragédia. Dôležité je v zdravom stravovaní pokračovať a jedálny lístok neustále "vylepšovať"!


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa vrátiť od (po)vianočného hodovania k zdravému životnému štýlu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.