Ako šťastné je vaše telo?

Lenka Nováková

Šťastie je pre každého človeka niečo iné, ale malé aj veľké okamihy majú niečo spoločné. Ten, kto naplno prežíva radosť alebo ponorenie do svojho vnútra, je väčšinou aj v súlade so svojím telom. Telo nespôsobuje ťažkosti, jednoducho tu je.

Ako šťastné je vaše telo?
29. MÁJ 2014

Telesné šťastie je krehký stav, ktorý môže byť ľahko narušený. Vzájomný vzťah tela i ducha je známy už tisíce rokov, ale posledné poznatky vedy poskytujú dôkazy, ako toto prepojenie funguje a ako bezprostredne môžu pocity, či už negatívne alebo pozitívne, ovplyvňovať telo na úrovni orgánov, nervových dráh, krvného riečišťa a dokonca aj na úrovni molekúl.

Telo a duša sú spojené nádoby, keď vyčerpáte jednu, automaticky čerpáte aj z druhej. Ak chcete, naopak, jednu uzdraviť, musíte sa postarať aj o tú druhú, aby ste uspeli. Choroba nie je fér. Moja mamička prekonala dve onkologické ochorenia a otecko po infarkte by tu bez kardiostimulátora už dávno nebol. Ani jeden z nich nemal možnosť voľby, boli postavení pred hotovú vec: pred svoju „ ne – moc“ a pred svojou „bez – moc“. Obaja vedia, aké to je, siahnuť až na dno, a obaja ľahko prepadajú panike, že krajina pod nimi sa už zase chveje.

Pán doktor, čo sa to so mnou deje?

Slávny americký kardiológ Bernard Lown vo svojej knihe Stratené umenie liečiť, popisuje prípady pacientov, ktorí za ním prišli vystrašení a plní pochmúrnych predstáv. "S veľkým úžasom som pozoroval, že tieto emócie sú do značnej miery podmienené tým, čo im povedal ich ošetrujúci lekár."

Mojim rodičom sa síce darí dobre, a napriek tomu je pre nich kontrola v nemocnici stresová záležitosť. Často som svedkom toho, ako devastujúca je pre nich neistota spôsobená nejasným vysvetlením od lekára alebo výsledky vyšetrenia bez komentára. Podľa informácií z Európskej únie tomu, čo im hovorí lekár, rozumie len 20 percent pacientov.

Prežívajú silný pocit ohrozenia a ani sa nečudujem, že v takých silných emóciách si nepamätajú pokyny, čo ich čaká a aký režim by mali dodržiavať. Ignorovanie ich pocitov nezodpovedá ich očakávaniam a potrebám. Pre nich je okrem dobrej orgánovej starostlivosti dôležité, aby boli prijímané a brané vážne aj ich psychické obavy, aby o ne bolo empaticky postarané. Chorý človek potrebuje liečbu, útechu a podporu. Je jednoduché definovať, čo by mali robiť ich lekári. Ťažšie je priznať si, že keď svet nie je ideálny, je aj na mne, či si priznám svoju zodpovednosť a k svojej úlohe dieťaťa prevezmem aj úlohu psychickej opory. Vedci zistili, že ženy s nádorom, ktoré mali pocit, že sú málo milované, umierali dvakrát častejšie v porovnaní s tými, ktoré cítili, že sú chránené a milované.

Viem, že im nemôžem nahradiť lekársku starostlivosť, ale môžem im poskytnúť zázemie. Môžem sa pokúsiť vysvetliť im ich zdravotný stav a podľa ich schopností informácii porozumieť. Potrebujú o sebe počuť správu v podobe upokojujúcej pravdy. To je pochopiteľné a jasné, ale kde takú pravdu vziať?

Odporúčame prečítať: Dušan Plichta: Ak ľudia dokážu zmeniť len pár vecí, môžu dosiahnuť úžasné výsledky

 

Pretože išlo o mojich najbližších, nezostalo mi nič iné, ako sa stať expertom

Nemyslím tým v zdravotníckych informáciách, ale vo výbere zdravotníckych portálov, ktorým môžem veriť. Každá rada je dobrá, aj keď... internet je síce plný informácií, ale tiež  je to nástenka hlúpostí. Každý si tam môže zavesiť tú svoju. Našla som ich veľa, vzájomne si často odporovali, názory laikov verzus názory odborníkov verzus názory alternatívnych liečiteľov. Často spoločné, kúpte si..., je to zázrak, ktorý zaberá na všetko. Ako spoznať dôveryhodné zdravotnícke portály?

Pretože išlo o mojich najbližších, nezostalo mi nič iné, ako sa stať expertom. Nemyslím tým v zdravotníckych informáciách, ale vo výbere zdravotníckych portálov, ktorým môžem veriť. Informácia nesmie byť využitá na komerčné účely, mala by sa odvolávať na ďalšie zdroje, ideálne na vedeckú literatúru. Názor jediného lekára nestačí, na internete ani nie som si schopná preveriť, či tento lekár naozaj existuje a ak áno, či si za názorom zverejneným pod jeho menom naozaj stojí.

Istotu bez pochybností mi zaručuje certifikát od renomovanej švajčiarskej spoločnosti HON code. K jeho udeleniu musia webové stránky splniť veľmi prísne požiadavky spoločnosti Health On the Net Foundation.

Odporúčame prečítať: 10 000 krokov denne. Už len to zvyšuje šance na zdravý život

 

LabTestsOnline - viac než len knižnica chorôb a laboratórnych vyšetrení

Svoj zdroj informácií som našla. Sú to stránky www.labtestsonline.cz a majú pre mňa niekoľko záruk. Ich obsah - popis 96 najbežnejších ochorení a opis 270 laboratórnych testov - je písaný jednoduchým jazykom a je určený predovšetkým pre pacientov a zdravotníckych pracovníkov všetkých profesií. Ich nekomerčnosť (nikde vám neponúkajú nič ku kúpe) a dôveryhodnosť potvrdzuje HON code a majú slovníček pre vysvetlenie neznámych pojmov. Pôvodne vznikli v Amerike, dnes existujú v 13 jazykových mutáciách, vrátane češtiny a čítajú ich mesačne 3 milióny pacientov z celého sveta.

Vyskúšala som svoju 78-ročnú mamičku a posadila som ju pred monitor. Chvíľu bolo ticho a na mňa padli chmáry, že takto to nepôjde, ale potom za mnou prišla s úsmevom do kuchyne a vyhlásila, že už pochopila, ako je to s tými markermi, čo jej vyšetrujú na onkológii, a že keď bude moja dcéra tehotná, rozhodne musíme dohliadnuť, aby sa dostavila na tehotenský skríning v prvom trimestri.

Mala som radosť, že som sa rozhodla správne, ale z jej úsmevu som pochopila ešte jednu vec. A tak od tej doby využívam každú príležitosť, aby som sa so svojimi rodičmi mohla pevne objať. Prinajmenšom zo zdravotných dôvodov.

Zdroj: www.psychologie.cz

psychologie.cz


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako šťastné je vaše telo?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.