Ako uľaviť boľavým svalom po cvičení

Bolesť svalov po tréningu sa nemusí prejaviť vôbec, ale môže sa objaviť až s určitým odstupom a trvať aj dva či tri dni, v extrémnych prípadoch aj päť. Ako sa bolesti čo najskôr zbaviť a urýchliť regeneráciu svalov?

Ako uľaviť boľavým svalom po cvičení
Zdroj: Pexels.com, CC0
25. AUG 2017

Čo spôsobuje svalovicu

V minulosti sa tvrdilo, že svalovica je spôsobovaná vyplavovaním a následnom nahromadení kyseliny mliečnej (resp. jej soli) pri intenzívnom tréningu, kedy narastajú nároky na zásobovanie svalov z energetických rezerv. V skutočnosti však nie je tomu tak. Príčinou bolesti svalov je samotné poškodenie svalových vlákien počas tréningu. Toto poškodenie, ktoré vzniká pri limitnom zaťažení, sa následne opravuje, čím sa zvyšuje kapacita svalov.

Svalovica teda vzniká, ak donútite svaly k námahe, na ktorú nie sú zvyknutí. Čím intenzívnejšia bude záťaž, tým intenzívnejšie bude poškodenie a teda aj dlhšia potréningová bolesť.

Najčastejšími príčinami svalovice sú:

  • zaradenie nového cviku,
  • výrazné prekročenie aktuálnej úrovne trénovanosti,
  • krátke podmienky na regeneráciu,
  • zníženie prestávok medzi sériami...

 

Cvičiť aj so svalovicou?

Tu je veľmi dôležitá intenzita bolesti, podľa ktorej sa rozhodnete, či cvičiť budete alebo si dáte prestávku. Rozlišujeme tri základné úrovne:

  1. Mierna – pri tomto type, keď cítite iba mierne pnutie svalov alebo miernu bolesť pri kontrakcii môžete kľudne cvičiť danú partiu.
  2. Stredne silná – tu je bolesť tak veľká, že vás obmedzuje v pohybe. Proti tejto bolesti by ste nemali ísť, ale nemali by ste ani zostať ležať. Odporúčam vám aktívnu regeneráciu.
  3. Silná (svalová horúčka) – ak vás už svaly bolia aj pri miernom pohybe a pociťujete svalovú horúčku netrénujte. Odporúčam dostatok spánku, príjem živín a regeneračné procedúry.

Možnosti uľavenia boľavých svalov:

Aktívna regenerácia

Veľmi vhodnou voľbou je ľahká aeróbna aktivita, ktorá vám rozprúdi vo svaloch krv. Môžete si aj ľahko zacvičiť, ale iba s nízkymi váhami na 20-30 opakovaní. Účinnou činnosťou je aj plávanie a samozrejme dynamický a statický strečing.

Regeneračné procedúry

Najčastejšou voľbou je kvalitná masáž, ochladzovanie (ľadová sprcha alebo pre tých menej otužilých striedanie studenej a teplej vody).

Pre väčší účinok masáže môžete zvoliť Konskú masť, DAS gesunde PLUS konská masť, 200 ml. Konská masť je tradičný, revitalizujúci ošetrujúci gél s vyberanými prírodnými látkami na príjemné, chladivé ošetrenie pokožky pred a po fyzickej námahe. Zakúpite v sieti obchodov dm drogerie markt

konska mast dm

Foto: dm drogerie markt

 

V krajných prípadoch lieky

Opakujem, že túto voľbu by som zaradil až v krajných prípadoch, pretože všetky lieky majú okrem pozitívnych vlastností aj tie negatívne a ak sa im dá vyhnúť, tak sa o to vždy snažte. Ak už vám nepomohli regeneračné procedúry a nemôžete svalovú horúčku ani vyležať v posteli, tak účinné analgetiká, antiflogistiká a antipyretiká sú kyselina acetylsalicylová (aspirín, acylpyrín), ibuprofen (ibalgin), paracetamol (paralen – veľmi výrazne zaťažuje pečeň).

Zdroj titulnej fotke: Peter Lobozzo, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako uľaviť boľavým svalom po cvičení

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.