Benefity kokosovej vody

CVIČTE.SK

Kokosová voda je číra tekutina nachádzajúca sa vo vnútri zelených kokosov. Mladé kokosové orechy sú obľúbené kvôli vode, sú chutnejšie, bohaté na objem a ľahšie dostupné. Zrelšie kokosové orechy majú tvrdšiu škrupinu a menej vody. Tá postupne stuhne, aby vytvorila dužinu.

Benefity kokosovej vody
Zdroj: Blackstarvideo/Pixabay.com, CC0
22. APR 2018

Rôzne odrody kokosu majú aj mierne odlišnú chuť v závislosti od toho, kde sa pestujú. Nielen chuťovo, ale aj po výživovej stránke je kokosová voda odlišná od kokosového mlieka a kokosového oleja, ktoré sú vyrobené z dužiny kokosového orecha.

Aké sú benefity kokosovej vody?

Predovšetkým si treba dať pozor na to, kde vodu kupujete. Pre porovnanie, v 330 ml dávke značkovej kokosovej vody z bežnej predajne môže byť viac ako 15 g cukru, čo je trojnásobok obsahu sacharidov, ako má prírodná kokosová voda priamo z orecha. Tá má menej cukru a menej kalórií v porovnaní s mnohými šťavami, nealkoholickými nápojmi a športovými nápojmi. Kokosová voda obsahuje aj draslík, ktorý je nevyhnutný pre dobrú kondíciu srdca a funkciu svalov a kĺbov. Draslík však vo väčšej miere obsahujú aj mnohé druhy ovocia a zeleniny, ktoré majú navyše aj vlákninu.

kokosovavoda

Kokosová voda je pomerne nízkokalorický nápoj v porovnaní so sladenými nápojmi alebo džúsmi, ale nie je úplne bez kalórií ako obyčajná voda. Tvrdenia, že pitie kokosovej vody zrýchľuje metabolizmus, žiaden seriózny výskum nepotvrdil. Podľa Národného ústavu zdravia vo Veľkej Británii (NHS) existuje veľmi málo dôkazov na podporu myšlienky, že niektoré potraviny a nápoje môžu mať významný vplyv na metabolizmus.

Uvádza sa, že kokosová voda znižuje aj cholesterol. Výraznejšie výsledky však nastúpia, ak obmedzíte nezdravé vyprážané jedlá, prestanete fajčiť, znížite hmotnosť a zvýšite aktivitu.

Čo športový výkon?

V mnohých zdrojoch sa uvádza, že pitie primeranej dávky kokosovej vody po cvičení zvyšuje vytrvalosť a športový výkon. Je to preto, že obsahuje sacharidy vo forme glukózy (jednoduchý cukor), sodík, draslík a elektrolyty - rozhodujúce zložky komerčných športových nápojov. 

Využitie v kuchyni

Najlepšie urobíte, ak túto vzácnu tekutinu použijete v surovom stave. Využiť sa dá do smoothies alebo piť s citrónovou šťavou, medom a zázvorom. Môžete do nej nechať napučať aj chia semienka a spraviť si studený puding. Výborne chutí aj s ananásom a iným exotickým ovocím, dá sa mraziť s jahodami a mätou na výbornú dreň alebo použiť s karí do indických jedál. V kokosovej vode môžete uvariť aj ryžu a dochutiť škoricou a vanilkou.

Náš tip:

Kokosová voda sa extrahuje zo zeleného kokosu. So svojou mierne sladkou chuťou poskytuje príjemné osvieženie. Zakúpite v sieti obchodov dm drogerie markt.

dm produkt

Na tomto článku pre Cvičte.sk spolupracovali:
Silvia Hadeková, trénerka, inštruktorka skupinových cvičení a autorka blogu Eat.Train.Love.
Adela Jasenovcová, redaktorka Cvičte.sk
Palo Hlubina, editor Cvičte.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Benefity kokosovej vody

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.