Chcete schudnúť (nielen) po pôrode? Základom je správna strava.

Mirka

Chudnutie po pôrode má svoje pravidlá, ktoré sú veľmi blízke bežným zásadám chudnutia. Zisťovali sme, akým spôsobom treba jedálny lístok upraviť. A nielen to. Fitness trénerka Monika Korbová nám prezradila, ktoré chyby ženy pri chudnutí po pôrode najčastejšie robia. Máme aj zoznam potravín, ktoré v jedálničku,  rozhodne, chýbať nemôžu. Dobrý začiatok, čo poviete?

Chcete schudnúť (nielen) po pôrode? Základom je správna strava.
3. MÁJ 2013

Tehotenstvo i samotný pôrod prináša do života ženy mnoho zmien. Okrem radosti, šťastia a pocitov nesmiernej lásky k malému človiečikovi si musí žena poradiť aj so značnou dávkou fyzickej a psychickej únavy. A postupne prichádza na rad aj otázka chudnutia.

Základné pravidlá pre chudnutie po pôrode

Je nemožné stanoviť všeobecný vzorec chudnutia po pôrode, pretože situácia sa od ženy k žene líši. Inak chudne žena, ktorá pred tehotenstvom (i počas neho) športovala a stravovala sa zdravo a iným spôsobom tá, ktorej zdravý životný štýl skoro vôbec nič nehovorí.

Vo všeobecnosti platí, že prvé dva mesiace by mali ženy dopriať telu čas na regeneráciu. Kvôli dojčeniu i celkovému zdraviu nie je vhodné znižovať energetický príjem. Odporúča sa zdravá a vyvážená strava v rozsahu odporúčaných 2000 kalórií.

Pokiaľ sa v zdravom stravovaní príliš neorientujete, na začiatok vám budú nápomocné rady, ktoré pre vás pripravila fitness trénerka Monika Korbová:

  • Jedzte pravidelne každé 3 hodiny v menších dávkach.
  • Vyraďte zo stravy sladkosti a sladené nápoje, pozor aj na džúsy. Pre dojčiace ženy obzvlášť platí nepiť sýtené nápoje.
  • Úplne sa vzdajte mastných, smotanových jedál a mäsových produktov (saláma, párky, klobása, paštéty).
  • Pokúste sa zaradiť do jedálneho lístka veľa ovocia a zeleniny, ktoré nespôsobujú nafúknuté brucho.
  • Prijímajte dostatok tekutín, minimálne 2,5 litra vody denne.
  • Nejedzte dvojnásobné dávky v domnienke, že dieťatko to potrebuje!
  • Nepoužívajte pikantné korenie a menej soľte, pretože to neprospieva dieťatku, a zároveň to zvyšuje chuť do jedla.
  • Medzi jedlami „nezobkajte“, dodržuje nastavený časový režim.
  • Pozor na cereálie, ktoré sa „tvária“ zdravo, ale sú prešpikované rafinovaným cukrom, glukózovým a fruktózovým sirupom (rozličné čokoládové guľôčky, lupienky, fit tyčinky a pod.). Tie pri chudnutí, rozhodne, nepomôžu.

Poznáte potraviny, ktoré by mali byť základom vášho jedálnička?

Predpokladom úspešného schudnutia a pevného zdravia je vhodne zostavený jedálny lístok, pravidelná pohybová aktivita, primeraný pitný režim, dostatok spánku a pozitívny prístup. Azda najväčšou dilemou pre ženy po pôrode je práve strava. Okrem ovocia a zeleniny by mal jedálny lístok podľa fitness trénerky obsahovať celozrnné pečivo, ryby, kvalitné zdroje rastlinných a živočíšnych bielkovín v primeranom množstve (tofu, kuracie prsia, vajíčka). „Vhodným zdrojom bielkovín sú aj strukoviny, ale tie by mohli bábätku spôsobiť nemalé problémy,“ upozorňuje osobná trénerka.

Chyby, ktoré chudnutie po pôrode „brzdia“

Aj ženy po pôrode robia v chudnutí podobné chyby ako ostatní. Na tie najhlavnejšie upozorňuje Monika Korbová: „Najčastejšou chybou je vo všeobecnosti vynechávanie raňajok a rapídne obmedzenie jedál počas dňa.“ Medzi ďalšie zaraďuje konzumáciu ovocia vo večerných hodinách, vyradenie bielkovín z jedálnička: „Často sa stáva, že ženy prejdú na bezmäsitú stravu a konzumujú množstvo sacharidov v podobe pečiva, alebo džúsov,“ dodáva a pokračuje vo vymenúvaní ďalších omylov v chudnutí, kde patria – nedostatok pohybu, hladovanie počas dňa, dojedanie sa vo večerných hodinách v domnienke, že sa môže zjesť čokoľvek, keďže príjem potravy počas dňa bol minimálny.

Na „nechudnutí“ sa podľa fitness trénerky podpisujú aj nedostatočný pitný režim a skúšanie rozličných diét (tukožrútska polievka, ryžová diéta, ananásová, melónová a desiatky iných „akože zaručených“ diét) namiesto úpravy jedálnička.


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Chcete schudnúť (nielen) po pôrode? Základom je správna strava.

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Janka3
Janka3
 9.5.2013 9:08

S tymi cerealiami to je pravda. Ja som jedavala vela cerealii a fit tyciniek, v domneni, ze je to zdrave a pomoze mi to dat kila dole...vaha sa vobec nehybala, aj ked som vela sportovala a jedla zeleninu, pravidelne sa stravovala.Potom som si zacala citat zlozenia a zistila som ze maju v sebe kopec cukru. Odvtedy to nejem...Ked som to vylucila zo svojho jedalnicka, nehom 7 mesiacov po porode som sa dostala na svoju povodnu vahu pred porodom :) Kluc k uspechu bolo, ze som min. 5 krat do tyzdna cvicila, aspon 20 minut denne.

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1590
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.