Chcete správne sedieť? Skúste tieto tipy

Veronika Shoebridge

Väčšinu dňa dnes sedíme. V aute, vo vlaku, v autobuse, v práci, doma. Ale aj počas sedenia si viete precvičiť telo. Trénerka Dominika Dongova vám vysvetlí ako na to.

Chce správne sedieť? Skúste tieto tipy
Zdroj: Katyalison/Pixabay.com, CC0
21. MÁJ 2018

“Ľudia jednoducho zleniveli. Vidím to najmä na svojich workshopoch. Ľudia to tú hodinu ešte ako tak zvládnu, ale potom už znova nabehnú na staré zabehnuté zvyky," vysvetľuje trénerka Dominika Dongova svoje skúsenosti s tým, ako sedavý svet mení ľudí.

"Niekedy stačí skutočne málo. Zatiahnuť lopatky vzad a dať nohy správne na zem,” pridáva svoje rady.

Ozaj a aké sú najčajstejšie chyby, ktoré ľudia pri sedení robia?

“Že sa predkláňajú k monitoru. Tým pádom sa zaťažuje krčná chrbtica a ramená sa dostávajú do protrakcie. Predklonom sa tiež zohýbajú ramená a skracujú sa prsné svaly,” reaguje Dominika.

Z dlhodobého hľadiska je to potom katastrofa pre krčnú chrbticu. Predovšetkým začne bolieť, pretože sa začne "zasekávať". "Nie je to len o zdraví, ale aj o našom výzore. Pôsobíme potom oveľa horšie, menej sebavedomo. Netrpí však len krčná, ale tiež celá chrbtica,” vysvetľuje Dominika.

To, ako človek sedí a chodí, má totiž dopad na to, ako v konečnom dôsledku vyzerá.

Zaujímavý fakt
V priemere sedíme 7,7 hodiny za deň.

Potvrdzuje to aj Dominika z vlastnej skúsenosti. "Keďže v minulosti som robila modelku, chodili sme väčšinou s 'uzavretými ramenami', aby sme pôsobili čo najštíhlejšie. Ja som si zvykla v tejto pozícii chodiť aj v živote. Teraz, keď som sa začala venovať fitness a diagnostike pohybového aparátu, zistila som, že tým človek pôsobí veľmi nesebavedomo a uzavreto. Najhoršie je, že po rokoch sa to odrazí na celej postave. Modelka vystupuje častokrát ako 'nosič šiat' a v reálnom živote by sme mali skôr prezentovať samých seba."

Človek, ktorý niekam príde vystretý totiž pôsobí inak, ako keď sa hrbí.  No nie je to len o hrbení.

Ďalšou veľmi častou chybou je, že ľudia dávajú nohy pod stoličku. Tým trpia bedrové kĺby a nohy. Problémy, ako sú kŕčové žily, sú spojené práve s tým. Nohy by vždy mali byť v pravom uhle a položené pevne na zemi.

Treťou veľkou chybou je, že sa až priveľmi odťahujeme od operadla stoličky. Keď si sadneme a zatlačíme zadnú časť tela o stoličku, pomôže to dorovnať chrbticu.

Sedenie ničí život
V roku 2010 robila Americká spoločnosť pre rakovinu výskum o vplyve sedenia na zdravie. Výskum trval viac rokov, od 1993 do 2006. Zistili, že ženy, ktoré boli nenaktívne a sedeli viac než šesť hodín denne, mali počas doby výskumu až o 94 percent vyššiu pravdepodobnosť úmrtia ako ženy, ktoré sedeli menej ako 3 hodiny za deň a boli aktívne. Muží, ktorí sedeli viac než 6 hodín denne a boli nenaktívni, mali o 48 percent vyššiu pravdepodobnosť úmrtia.

Aký je teda ten správny spôsob, ako sedieť?

“Predstavte si, že vás niekto ťahá za vlasy. To spôsobí prirodzené narovnanie chrbtice. Zatiahnite tiež lopatky dozadu a dole. Zatlačte spodnú časť chrbtice do operadla stoličky, nohy v pravom uhle a päty pevne na zemi. Ak budete toto dodržiavať, vyhnete sa všetkým problémom, spôsobeným nesprávnym sedením,” hovorí Dominika.

Workshop o správnom sedení organizovala spoločnosť Octago.

Chcete si viac precvičiť chrbát boľavý od dlhého sedenia? Inšpiráciu nájdete aj v týchto článkoch:

 

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chcete správne sedieť? Skúste tieto tipy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.