Chcete zlepšiť svoj život? Vyskúšajte Feldenkraisovu metódu

Danka

Žijete v ustavičnom strese, máte pocit, že permanentne nestíhate a vplyvom večného naháňania sa ste si osvojili hneď niekoľko nezdravých životných návykov? Potom aj pre vás je určená Feldenkraisova metóda.

Chcete zlepšiť svoj život? Vyskúšajte Feldenkraisovu metódu
23. JUL 2014

Tento, pre niekoho azda krkolomný názov, je vo svete uznávanou a vyhľadávanou metódou na skvalitnenie života. Na stránkach, ktoré sa osvetou Feldenkraisovej metódy zaoberajú, sa doslova píše, že je celosvetovo uznávaná najmä kvôli schopnosti zlepšiť držanie tela, zároveň oslobodzuje od chybných pohybových návykov a liečia sa ňou mnohé pohybové obmedzenia, chronické bolesti či vývojové poruchy.

Feldenkraisova metóda bola vyvinutá izraelským fyzikom Moshé Feldenkraisom, ktorý prostredníctvom pohybu dopomohol ľuďom rozvinúť ich schopnosti bez ohľadu na to, či stáli, tancovali, sedeli, alebo len tak nariekali nad svojimi ťažkosťami, prípadne nepriaznivým osudom.

Odporúčame prečítať: 4 cvičenia, ktorými predídete svalovej nerovnováhe

 

O úspešnosti tejto metódy svedčí aj nasledujúci príklad z Feldenkraisova praxe, ktorý uvádza stránka www.ezoterika.cz.

V roku 1950 sa Feldenkrais stal prvým riaditeľom elektronického oddelenia izraelskej armády v Tel Avive. Začal spolupracovať s Davidom Ben-Gurion, vtedajším izraelským predsedom vlády, ktorého trápilo množstvo zdravotných ťažkostí. Ako päťdesiatštyriročný mal až také bolesti chrbta, že sotva chodil. Istú dobu sa spolu s Feldenkraisom stýkali každý deň, až stali sa dobrými priateľmi. Počas tohto obdobia sa Ben-Gurionovo zdravie výrazne zlepšilo, začal behať po chodbách a schodoch parlamentu celkom ako nový človek. V októbri roku 1962 bol dokonca vyfotografovaný v blízkosti svojho domu v Tel Avive, ako robí stojku na hlave. Za všetko pritom mohol Feldenkrais a jeho špeciálne cviky, ktoré premiéra doslova postavili na nohy a vrátili mu stratenú formu. V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch potom Moshé Feldenkrais začal danú metódu vyučovať v Izraeli i v Európe a v roku 1971 bol prvýkrát pozvaný do Spojených štátov. Tu počas nasledujúcich jedenástich rokov školil veľké skupiny lekárov, ktorí vďaka nemu  následne pomohli tisíckam chorých pacientov.

Odporúčame prečítať: Pilates cviky pre zdravý chrbát

 

S čím vám pomôže?

Vďaka Feldenkraisovej metóde sa naučíte lepšie hospodáriť s vlastnou energiou, využívať svoj potenciál efektívne a naplno, zlepšíte si koordináciu, vitalitu, prehĺbite empatiu, no taktiež jednoduchšie porozumiete príčinám vlastných pocitov a psychických návykov. Netreba zabúdať ani na fakt, že táto metóda výrazne eliminuje alebo úplne odstraňuje fyzickú bolesť a úzkosť človeka.

Pre koho je určená?

Feldenkraisova metóda je obľúbeným druhom relaxu medzi hudobníkmi, tanečníkmi či hercami, no nedajú na ňu dopustiť ani vrcholoví športovci. Pokiaľ nepatríte ani do jednej z týchto skupín vedzte, že si ju zamilovali i pedagógovia, fyzioterapeuti a ľudia s neurologickými ťažkosťami. Len v Spojených štátoch a v Kanade túto metódu dnes vyučuje cez tisíc diplomovaných učiteľov.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chcete zlepšiť svoj život? Vyskúšajte Feldenkraisovu metódu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1590
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.