Chcete zmeniť svoj životný štýl k zdravšiemu?

Nikola Danišová

Vyspovedali sme Janku Chytráčkovú, ktorá sa pripojila k tímu Jamieho Olivera, aby šírila na Slovensku osvetu zdravého stravovania. 

Chcete zmeniť svoj životný štýl k zdravšiemu? Poradí ambasádorka Jamieho Olivera
6. APR 2016

Prezradila aj účinné rady, ako na zmenu životného štýlu k zdravšiemu.

Ako sa Janka stala ambasádorkou Jamieho Oliviera

Chutné a zdravé jedlo bolo odjakživa Jankinou vášňou. V marci 2015 si všimla na internete výzvu na podpísanie petície pre Nadáciu Jamie Olivera. Neváhala ani chvíľu a spolu s priateľom Tomášom ju podpísala. „Hlavnou myšlienkou je zaradenie výučby o stravovaní a jedle do učebných osnov pre detí v školách – a to považujem za fantastickú vec! Podpisom petície to ale neskončilo, práve naopak, všetko sa iba naštartovalo. Vravím si, že je to taká skvelá myšlienka, že chcem byť jej súčasťou a šíriť ju čo najviac medzi ľudí. O to viac ma potešilo, keď nás po náročnom procese série žiadostí schválili a prijali k sebe do ,tímu᾿ a stali sme sa ambasádormi Jamie Olivera na Slovensku,“ vysvetľuje svoj úspech Janka.

Nebolo to vždy ružové

„Keď som bola na strednej škole, bol to horor. Bolo u mňa bežné ísť po škole na pizzu, zapíjať to sladkými vodami a pokojne si dať McDonald na večeru. Dnes nechápem, kde sa to do mňa vošlo a ako som to vôbec bola schopná pri plnom vedomí skonzumovať. Keď som sa odsťahovala z domu a začala bývať s mojím priateľom, začali sme si doma variť sami. Nechceli sme skĺznuť do stereotypov, ktoré sme videli okolo nás. Hlavne čo sa týka životného štýlu a stravovania. Videli sme, ako žijú ostatní ľudia – denné menu, reštaurácie, fast foody alebo nás vystrašili rôzne kauzy, ktoré sme videli v médiách. Začali sme pátrať, čo je vlastne dobré a čo nie,“ hovorí Janka.

Zmena životného štýlu prišla u Janky postupne  

So zmenou začali s priateľom krok za krokom. Postupne získavali informácie o tom, čo jedia a chceli vedieť, ako si jednotlivé potraviny pripraviť zdravšie i kvalitnejšie. „Sledovali sme suroviny, ich zloženie, pôvod a nutričné hodnoty. Zároveň nie sme posadnutí diétami alebo emočným trýznením v tom zmysle, že by sme si niečo odopierali. Nepočítame si kalórie ani kilojouly, a napriek tomu sa nám po zmene životného štýlu podarilo schudnúť. Môj priateľ Tomáš schudol o 3 veľkosti a ja o 2 veľkosti. Vytvorili sme si vlastnú filozofiu – ,žijeme fresh᾿,“ upresňuje svoje začiatky Janka.

4 rady, ako začať zdravo žiť od Janky Chytráčkovej     

1. Jednoducho začnite          

Pri zmene životného štýlu je úplne najjednoduchšie toto – nakúpte si a začnite variť so zdravými potravinami a vytrvajte. Takto sa veľmi prirodzene vytratí potreba a zvyk kupovať sladené nápoje, keksíky, biele pečivo a podobné nezdravé potraviny. Už keď raz dostanete do života niečo veľmi dobré, tak to zlé prirodzene samo odíde preč. Ani nebudete vedieť ako.

2. Nakupujte strategicky     

To, čo si kúpite, to aj zjete. Je to aj pozitívne, ale aj negatívne, takže veľmi opatrne s tým, čo si donesiete domov do kuchyne. Ak si kúpite sladké tyčinky alebo keksíky, tak viete, že ich doma máte a príde na ne čas skôr či neskôr (zvyčajne skôr) a zjete ich. Naopak, ak si kúpite samé zdravé a chutné potraviny, tak aj keď budete hladní, siahnete len po tom, čo už doma máte, a to budú práve tieto zdravé chutné delikatesy, ktoré dodajú vášmu telu presne to, čo potrebuje.

3. Objavujte nové     

Zájdite v potravinách aj do uličiek, kde by ste bežne nešli a kúpte si aj potraviny, ktoré nepoznáte. Ja osobne milujem stopkový zeler a večer namiesto chipsov si radšej dajte túto maškrtu. Hrajte sa s potravinami a testujte, čo vám chutí a dajte šancu aj neznámemu. O to viac vás môže milo prekvapiť, akú super chutnú mňamku ste konečne v potravinách našli.

zdravedesiate

 

4. Nebuďte na seba príliš prísni      

Ak „zhrešíte“, nebuďte na seba prísni, ale pokračujte ďalej v odhodlaní, ktoré máte. Ak náhodou aj zjete na oslave na posedenie polovicu čokoládového koláča (lebo bol veľmi dobrý), tak druhý deň pokračujte v zdravom stravovaní, ako by sa nič nestalo.

FRD

Kde môžete Janku vidieť? 

„Sme veľmi radi, že môžeme zdieľať naše know-how a overené tipy pre širokú verejnosť. Medzi klientmi máme ako ženy, tak aj mužov. Sme vďační za príležitosti, že môžeme odhaliť kus nášho najstráženejšieho súkromia, ktorým je kuchyňa, a to najmä v knihe Ako ušetriť pri nákupe v potravinách, ktorá je 1. slovenský manuál o nakupovaní,“ hovorí Janka. Najbližšie môžete Janku vidieť na Jazerskej kvapke krvi v Košiciach 6. apríla alebo na celosvetovej oslave jedla Food revolution day, ktorá sa koná 21. mája v Kulturparku v Košiciach.

Foto: Facebook, Janka Chytráčková

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Nina menkynová: joga mi pomohla zmeniť pohľad na môj život, aj na moje teloNina Menkynová: Joga mi pomohla zmeniť pohľad na môj život i moje telo

Sú stretnutia, na ktoré sa tak skoro nezabúda. 

 

Joga smiechu: zacvičte si a zároveň sa nabite pozitívnou energiouJoga smiechu: Zacvičte si a zároveň sa nabite pozitívnou energiou

Ešte ste nikdy nepočuli o joge smiechu? 

 

4 joga cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta4 joga cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta

Tieto jogové pozície sú jednoduché a môžete ich cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chcete zmeniť svoj životný štýl k zdravšiemu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.