Chráňte sa proti prechladnutiu efektívne

Nikola Danišová

Nezabúdajte, že prevencia je dôležitá aj mimo chrípkového obdobia. Ako sa efektívne vyhnúť nádche a ako si zlepšiť imunitu?

Chráňte sa proti prechladnutiu efektívne
5. MÁJ 2016

Ak sa spotíte, prezlečte sa   

Je prirodzené, že človek sa pri cvičení potí. Ak sa venujete napríklad korčuľovaniu, behu či cyklistike v teréne, nesprávne a nedostatočné oblečenie vám poľahky privodí nádchu. Pri aeróbnej aktivite je nám teplo, pretože naše telo je rozhorúčené. Vtedy majú ľudia vo zvyku vyzliekať si vrchné časti oblečenia a v športe pokračujú len tak „naľahko“. Na toto si treba dať pozor najmä na jeseň a na jar, keď je počasie často klamlivé, ale aj vtedy, keď fúka silnejší vietor. Prevenciou číslo jeden je preto kvalitné oblečenie, ktoré prispôsobíme počasiu a aktivite.

Zelenina a ovocie     

Výbornou prevenciou proti prechladnutiu a nádche je konzumácia zeleniny aj ovocia, ktoré telu dodajú potrebné vitamíny a minerály, čím posilnia imunitu. Dbať by sme mali najmä na pestrosť vo výbere – striedať rôzne druhy ovocia i zeleniny tak, aby naše telo dostávalo komplexne všetky potrebné látky. Priamo na posilnenie imunity je skvelým pomocníkom ovocie aj zelenina, ktoré obsahujú veľa vitamínu C – jablká, zemiaky so šupkou, kyslá kapusta, citrusy, paprika, čili, zázvor, bobuľové a lesné ovocie.

Odporúčame: Das gesunde Plus sprej na uvoľnenie horných dýchacích ciest pri nádche, 20 ml – postará sa o uvoľnenie upchatého nosa. Používa sa na zvlhčenie slizníc, na čistenie nosnej dutiny a na podporné ošetrenie pri nádche. Obsahuje prírodný tymianový, mentolový a eukalyptový olej. Sprej neobsahuje žiadne konzervačné látky ani alkohol. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm spray

Umývanie rúk          

Počas dňa sa dostávame do kontaktu doslova „so všetkým možným". Najviac baktérií sa ukrýva, napríklad v klávesnici od počítača, v obchodoch, MHD, ale aj v neškodne vyzerajúcom sušiči na ruky na WC. Pravidelné umývanie rúk by sme mali zintenzívniť najmä v chrípkovom období alebo vtedy, ak je v našej blízkosti niekto chorý. Tiež je dôležité zbytočne sa nechytať tváre počas dňa, pretože okrem chrípkových vírusov môžeme poľahky chytiť rôzne bacily, ktoré nám potom spôsobia kožné problémy a nepríjemné vyrážky.

Spite! 

Spánok je pre organizmus veľmi dôležitý. Dospelý človek by mal spať aspoň 7 – 8 hodín. Za takýto čas sa naše telo dokáže zregenerovať a oddýchnuť si. Nie sme podráždení, nahnevaní a organizmus nevylučuje toľko kortizolu – stresového hormónu. Kvalitný spánok neovplyvňuje len naše chudnutie či metabolizmus, ale aj imunitu, ktorá zabezpečuje, že sa nádche a baktériám tak ľahko nepoddáme.

Odporúčame: Das gesunde Plus sprej do nosa s morskou  vodou, sensitiv,  20 ml – sprej do nosa s morskou vodou a dexpantenolom sa používa na vyčistenie, ošetrenie a zvlhčenie sliznice nosa. Uvoľňuje nos a môže sa použiť aj na podporu pri liečení nádchy a upchatého nosa. Pravidelným užívaním pomáha predchádzať vysušeniu nosa. Bez obsahu konzervačných látok a alkoholu. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 


dm spray

Tip Cvičte.sk – mliečny koktail na zvýšenie imunity       

Ak chceme predísť chrípke či nádche, je nutné, aby náš organizmus a imunita boli fit. Tento nápoj obsahuje koreniny a potraviny, ktoré priaznivo pôsobia na naše telo a obsahujú látky, ktoré výrazne podporujú imunitu. Veľkým plusom tohto nápoja je aj to, že po pravidelnom pití zrýchľuje metabolizmus.

  • Potrebujeme: zázvor, čierny sypaný čaj, mlieko, kurkumu, čierne korenie, čili, škoricu, badián, citrón, med (iné sladidlo)

Postup

Do mlieka (živočíšneho alebo rastlinného) vložíme lyžičku čierneho čaju, lyžičku kurkumy, jednu hviezdu badiánu a podľa chuti dosypeme čili, škoricu a nastrúhame ošúpaný zázvor. Nakoniec pridáme trochu citrónovej šťavy a všetko privedieme do varu. Prikryjeme a necháme lúhovať asi 5 minút. Precedíme, a ak chceme, dochutíme medom. Pijeme teplé.

Najvhodnejšie je použiť kvalitné živočíšne mlieko, podľa možností je najlepšie domáce, pretože obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Domáce mlieko môžete zakúpiť na trhoch či priamo v dvoroch malých predajcov alebo kravské aj vo veterinárne kontrolovaných mliečnych automatoch. Mlieko z takéhoto chovu je získavané eticky a neobsahuje konzervačné látky, hormóny a antibiotiká. Môžete však zvoliť aj rastlinné mlieka, najlepšie sa do takéhoto koktailu hodí kokosové, mandľové a ryžové. Mlieko je však potrebné, pretože niektoré vitamíny a látky z korenín sa do tela vstrebávajú výlučne s tukom, alebo sa s tukom vstrebávajú oveľa kvalitnejšie. Je to napríklad vitamín E, ktorý obsahuje kurkuma. 

zdravedesiate

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

4 jednoduché recepty, ktoré prinesú úľavu pri nádche4 jednoduché recepty, ktoré prinesú úľavu pri nádche

Hovorí sa, že neliečená nádcha trvá 7 dní a liečená týždeň.

 

Aktualita týždňa: 5 rád, ako cvičiť doma5 rád, ako si udržať imunitu v pohode

Pokojne aj každý deň si doprajte kyslú kapustu.

 

 

Antioxidanty sú pre zdravie nevyhnutnosťouAntioxidanty sú pre zdravie nevyhnutnosťou

Každá ľudská bunka je napádaná voľnými radikálmi až desaťtisíc ráz denne a za sedemdesiat rokov nášho života sa v tele vytvorí až sedemnásť ton voľných radikálov. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chráňte sa proti prechladnutiu efektívne

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.