Zapoj sa s nami do NOVOROČNEJ DETOX VÝZVY!

Chudnite hlavou a srdcom

Mgr. Dagmar Sliacka

Jar prichádza a otvára nové túžby. Zhadzujeme zimné kabáty a svetre, ktoré dokázali zakryť naše prehrešky voči zdravému životnému štýlu. Nejeden z nás sa postaví pred zrkadlo a kritickým pohľadom zhodnotí, či sa zmestí do toho, či onoho a či neželaná „faldička“ nenaruší jeho vzhľad v priliehavejších odevoch.

Chudnite hlavou a srdcom
22. MAR 2013

To naštartuje vlnu našich odhodlaní, ako sa dať do poriadku. Podstupujeme detoxikačné kúry, rôzne diéty a šup ho do posilňovní, či potíme kilá v rytmoch Zumby.

Len cvičiť nestačí

Cvičenie, správna životospráva a strava sú dôležité pri zmene našej postavy do želateľných proporcií. Avšak len to samotné nestačí. Najdôležitejšia zmena musí prebehnúť v našej hlave a v srdci. Začína nastavením zmeny postoja k sebe samému a sebaprijatím. Skúsenosti z praxe u klientov s nadváhou , priniesli poznatky, že často krát obezita a nadváha sú len dôsledkom iných problémov a tým najväčším je nízka sebaúcta, nerešpektovanie sa a nedostatočné nastavovanie vlastných hraníc.

Viacerí z vás už asi videli reláciu Extrémne premeny. Tu môžete sledovať, ako pacienti ktorých si kouč vybral, bojujú nielen s váhou, ale predovšetkým sami so sebou. Nemajú sa radi, dokonca sa až nenávidia. Ich nadváha je určitou formou protestu, obrany, vzdania sa...Postupne ako zhadzujú kilá, získavajú sebavedomie a začínajú mať zo seba dobrý pocit. Na to, aby dokázali svoje zmenené návyky, športovanie a stravovanie udržať, je pre nich kľúčové, ako sa popasujú so sebaprijatím. Kedy sa rozhodnú chudnúť už nie kvôli druhým, ale kvôli sebe. Začínajú si vážiť sami seba.

Postoj k sebe

Pre úspešný a dlhodobý výsledok je dôležité ak ruka v ruke pôjde nielen práca na vonkajšej, ale aj vnútornej premene. Ak ju vynecháme točíme sa v nekonečných diétach a zas opätovným naberaní kíl, nárazovým navštevovaním rôznych fitnes centier, posilňovní a skúšaním noviniek v tejto oblasti. Niektorí to prešvihnú a skĺznu do iného extrému a dopracujú sa buď k anorektickej vizáži či „rambovskému“ imidžu. Tí totiž zostali na povrchu a len pri zmene vonkajšieho vzhľadu. Ak by sa totiž mali úprimne radi, neurobia si to a vyhnú sa „zvláštnym“ pohľadom okolia a sebatrýzneniu. Vo všetkom je dôležité hľadať zdravú, prijateľnú formu.

Ako na to?

Vyberáte si cvičiteľa, trénera  na formovanie vašej postavy? Je fajn, že už rozmýšľate, čo vám vlastne vyhovuje, ako sa ku zmene chcete prepracovať a s kým. Treba si však aj nazrieť do vnútra, a uvedomiť si, ako často tieto premeny musíte riešiť a s čím ešte môžu súvisieť. Preto odporúčam prizvať si k svojej premene aj odborníka na váš vnútorný svet. Môže to byť kouč, psychológ, terapeut a pod. Je dôležité, aby ste k tomuto človeku mali dôveru a starostlivo si ho vyberajte. Mal by to byť človek, ktorý vás dokáže sprevádzať a nesypať z rukávu riešenia a návody na život. Pred takým sa radšej rýchlo otočte a hľadajte iného. Vy potrebujete vyriešiť svoj problém a hľadať svoju vlastnú cestu. Riešenia máme v sebe a správny človek vám ich pomôže objaviť. Dôležité je pomenovať si, aký problém zakrývam svojimi kilami a až potom dokážeme urobiť zmenu.

Niektorí odborníci tvrdia, že až 98% zdravotných problémov súvisí s našou psychikou a spôsobom myslenia. Aj nadváha je vlastne určitá nerovnováha v tele a preto sa na jej vyriešenie treba pozrieť komplexne.

Vrátim sa k spomínanej relácii. Na konci, pri záverečnom vážení, máte možnosť vidieť ľudí, ktorí nielen stratili kilá, ale našli samých seba a sebaúctu, úctu ostatných . Boli hrdí na to, čo dokázali a zmenil sa ich pohľad na seba, spôsob myslenia a postoj k životu. To im dávalo šancu v tejto zmene a spôsobe života zotrvať. Cítili sa krásni, úspešní , milovaní a to na začiatku chceli „len“ schudnúť!

Autor: Mgr. Dagmar Sliacka, Kouč, poradca, lektor, psychológ, www.developing-support.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chudnite hlavou a srdcom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1980
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.