Zapoj sa s nami do DETOX VÝZVY!

Čo mám vyradiť zo stravy pri chudnutí?

redakcia

Chudnutie prináša mnohé otázky a výzvy, na ktoré treba nájsť odpoveď. Tak napríklad - je správne pri chudnutí vyradzovať z jedálnička konkrétny typ potravín? O tejto téme vie dobre porozprávať výživový špecialista Michal Páleník.

Čo mám vyradiť zo stravy pri chudnutí?
Zdroj: Simona Hulmanová
17. SEP 2020

Pýtate sa – aké potraviny by ste mali vyradiť z vášho jedálnička, ak sa snažíte schudnúť? Pravda je taká, že ak prestanete jesť konkrétne druhy potravín, vo väčšine prípadov môžete telu viac uškodiť ako pomôcť. A v konečnom dôsledku sa to negatívne prejaví aj na vašej hmotnosti.

Telo prijíma energiu primárne z troch zdrojov – sacharidov, tukov a bielkovín. Na internete sa môžete stretnúť s rôznymi diétami, ktoré niektorú z týchto makroživín obmedzujú alebo úplne vyraďujú. Ak si myslíte, že tým, že z jedálnička vyradíte cukry, tuky alebo bielkoviny, naštartujete proces chudnutia, ste na omyle. V skutočnosti si môžete spôsobiť viacero zdravotných problémov.

Čo ak vyradím tuky?

Tuky sú pre naše telo nevyhnutné a nemali by chýbať v žiadnom jedálničku. Sú dôležité pre správne fungovanie niektorých hormónov v tele a tiež umožňujú vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch. Ak by ste ich úplne vynechali, mohli by ste si privodiť vážne zdravotné následky.

Tuky ale môžu pomôcť aj pri chudnutí – fungujú ako spomaľovač trávenia. To znamená, že z jedál, ktoré obsahujú tuky, zostanete dlhšie sýty a nebudete mať potrebu opäť jesť. Dôležité tiež je, že tuky sú nositeľom chuti. Ak by ste ich zo stravy vyradili, jedlá by vám zrejme chutili menej a dlho by ste pri takejto diéte nevydržali.

Čo ak vyradím bielkoviny?

Bielkoviny sú dôležité najmä pre naše svaly. Ak cvičíte a snažíte sa pribrať svalovú hmotu, sú pre vás nevyhnutné. Pokiaľ telo nemá dostatok bielkovín zo stravy, začne ich získavať zo svalov. Výsledkom je, že budete strácať aj svaly, ktoré už máte.

Svaly sú spaľovačmi energie – čím viac ich máte, tým vaše telo viac spaľuje a to aj pokiaľ nič nerobíte. Ak prídete o svalovú hmotu, budete priberať tuk ešte rýchlejšie. Zároveň sa to môže podpísať aj na vašom imunitnom systéme a budete náchylnejší na choroby, zápaly, infekcie a podobne.

Čo ak vyradím sacharidy?

Sacharidy sú z trojice základných makroživín jediné, ktoré môžete z jedálnička vyradiť a nespôsobiť si zdravotné problémy. Aj napriek tomu by sme vám to ale neodporúčali.

Sacharidy sú základnou energiou pre mozog. Ak ich vyradíte, telo sa prepne do iného režimu a začne získavať energiu z iných zdrojov. Pri prudkom znížení sacharidov budete pociťovať zvýšenú únavu, nervozitu či nevoľnosť. Bez-sacharidová diéta je pre človeka menej prirodzená a je vhodná skôr pre skúsených športovcov a vysoko motivovaných cvičencov. Pre bežných ľudí je vylúčenie sacharidov až príliš extrémne a neudržateľné.

V akých potravinách čo hľadať

Bielkoviny (proteíny) nájdete napríklad vo vajciach, kuracích prsiach, mandliach, ovsených vločkách, cottage chease, quinoe, šošovici... Sacharidy sa nachádzajú najmä v sladkostiach, ovocí, sladených nápojoch. Tuky zas obsahuje mäso, ryby, mliečne produkty, orechy.

Video v tomto článku s Michalom Páleníkom je súčasťou video seriálu TAJOMSTVO CHUDNUTIA, v ktorom nájdete 15 osvedčených rád pre trvalé schudnutie. Prístup k nemu získate ako BONUS ZADARMO pri zakúpení knihy ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2, spolu s 3 VZOROVÝMI JEDÁLNIČKAMI.

Infografika_Zdrave rychlovky 2_3 za cenu 1_640x360_Bonusy


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo mám vyradiť zo stravy pri chudnutí?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2008
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.