Čo robiť, ak pri športovaní bolia kĺby

Bolesť kĺbov sa v dnešnej dobe nevyskytuje iba u profesionálnych športovcov a starých ľudí, ale prejavuje sa aj u ľudí v strednom veku, ktorí sa športu venujú iba rekreačne, prípadne sa športovým aktivitám vyhýbajú.

Čo robiť, ak pri športovaní bolia kĺby
22. MÁJ 2015

Čo sú a na čo slúžia kĺby?

Kĺby držia kosti ľudského tela pokope a vďaka nim je telo ohybné. Kĺb je tvorený kĺbovou hlavicou a kĺbovou jamkou, ktoré sú uzavreté v kĺbovom púzdre. Vnútornú stranu kĺbu pokrýva membrána, ktorá produkuje minimálne množstvo tekutiny. Tá znižuje trenie medzi kĺbovými plochami a vyživuje chrupavku. Vďaka tomu kĺby nebolia.

Vznik bolesti kĺbov

Za určitých okolností môže dôjsť k narušeniu prirodzenej funkcie kĺbov, čo sa prejavuje práve bolesťou. Ak nie je kĺb v poriadku, môže sa to prejaviť viacerými príznakmi: únava, zvýšená teplota, ranná stuhnutosť. K porušeniu kĺbu (chrupavky) najčastejšie dochádza pri jednostrannom preťažovaní napríklad pri športe, úrazoch alebo nadváhe.

Prevencia

Najvhodnejšou prevenciou je jazda na bicykli alebo rotopede. Vhodné je vyhýbať sa dlhej chôdzi, behu a skokom po tvrdom podklade. Samozrejme, treba si dávať pozor aj na vyváženú stravu, pretože nadmerné zaťažovanie kĺbov spôsobuje aj nadváha a obezita.

Veľmi dobrou voľbou, ako sa vyhnúť bolesti kĺbov, je aj pravidelné cvičenie cvikov na ich spevnenie. Uvedené cviky môžete cvičiť pred každým tréningom po vykonaní dynamického strečingu.

Ramenné kĺby

Uvedené cviky vykonávajte v dvoch sériách po 10 opakovaní.

Bedrové kĺby

Cviky vykonajte každou nohou 6-krát.

Kolenné kĺby

  • Sadnite si na podlahu a natiahnite jednu nohu. Pod koleno si podložte zrolovaný uterák a napnite svaly, kolenom však nehýbte. V tejto polohe vydržte asi 30 sekúnd, potom svaly povoľte. Cvik opakujte dvadsaťkrát na každú nohu.
  • Sadnite si, oprite sa o stenu, bedrovú oblasť si podložte vankúšom, aby vás neboleli kríže. Zdvihnite nohu a napnite svaly. Chvíľu zostaňte v tejto polohe, počítajte do päť. Potom zdvihnite nohu o niekoľko centimetrov vyššie: zasa počítajte do päť a potom pomaly spúšťajte nohu na zem, postupne uvoľňujte svaly. Cvičenie opakujte trikrát, každú nohu zdvihnite desaťkrát.
  • Ľahnite si na brucho, tvár pritlačte k zemi, trochu pokrčte nohu v kolene a pomaly ju dvíhajte do výšky 15-30 cm, potom ju spustite dolu a nechajte chvíľu tesne nad zemou. Cvik pomaly opakujte. Každú nohu precvičte trikrát.

Odporúčame: Das gesunde Plus kapsule pre kosti, chrupavky a kĺby, 30 ks, výživový doplnok. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm klby

 

Ako na bolesť pomocou doplnkov výživy?

Ak bolesť nie je veľmi intenzívna (netreba navštíviť lekára), existuje veľa prípravkov, ktorými sa dá proti bolesti kĺbov bojovať. Tie v podstate umelo doplnia chrupavku a bolesť sa minimálne obmedzí, až úplne prestane.

Medzi najlepšie doplnky výživy, ktoré sú vhodné na liečbu kĺbov, patrí chondroitín sulfát, glukozamín, MSM a želatína.

  • Chondroitín sulfát sa priamo zabudováva do chrupaviek, čím priaznivo vplýva na ich zloženie. Tým sa do tkanív dostávajú výživné látky, zvyšujúce ich pružnosť  a napomáhajúce lepšie zvládať nárazy a celkové zaťaženie. Okrem toho má aj vlastnosť chrániť ešte zdravé tkanivá, zabraňuje tvorbe enzýmov, ktoré oslabujú tkanivo chrupavky odoberaním esenciálnych živín. Chondroitín aktívne znižuje bolesti pri zápaloch spojivových tkanív, účinne pôsobí pri regenerácii šliach a väzív a to bez nežiaducich účinkov, ako je tomu pri užívaní niektorých liečiv.
  • Glukozamín má podobné účinky a podporuje účinky chondroitínu. Ide o bázický derivát glukózy, ktorý stimuluje tvorbu glukozamín glukánov a proteoglukánov, dvoch stavebných prvkov chrupavky.
  • MSM (metylsulfonylmetán) je prírodný produkt, ktorý je bezpečný a v niektorých ohľadoch rovnako účinný ako niektoré chemické lieky na potláčanie bolesti a zápalov, ale bez nežiaducich vedľajších účinkov. Okrem kĺbov je veľmi účinný aj na pleť, vlasy, nechty, stuhnuté svaly a funkciu mozgu.
  • Želatína je komponentom kolagénu. Prostredníctvom želatíny dodávate organizmu aminokyseliny, ktoré tvoria základ kostného a chrupkového tkaniva, kĺbových puzdier, väzivových tkanív a kože.

Najlepším liekom však vždy bude prevencia

Ak si myslíte, že máte predpoklady na to, aby vás problémy s kĺbmi postihli, dá sa im rôznymi doplnkami predchádzať. Ako? S tým vám najlepšie poradí lekár alebo terapeut, ktorý sa týmto problémom zaoberá. Ako prevencia často stačí aj trvalý prísun tých pravých vitamínov, medzi ktoré patria vitamín C a E alebo betakarotén. K tomu je potrebné prijímať dostatok antioxidantov, pretože aj oxidanty poškodzujú chrupavky, ktoré následne bolia.

Ďalší doplnok stravy, ktorý je pre vaše kĺby dôležitý, sú omega-3 mastné kyseliny. Tie sú súčasťou mnohých jedál, ktoré každodenne konzumujete. Nájdete ich napríklad v rybách a morských plodoch, v ovocí, z ktorého najlepšie sú bobule, teda maliny, brusnice alebo aj cesnak.

Odporúčame: Das gesunde Plus Vitamín D3 kapsuly, 60ks, výživový doplnok s vitamínom D3, na doplnenie dennej potreby vitamínu. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm klby

Odporúčame prečítať: Bojíte sa úrazov a zlomenín pri športe? Myslite na prísun vitamínu D


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Čo robiť, ak pri športovaní bolia kĺby

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

plackoandrej@gmail.com
plackoandrej
 29.12.2015 23:24

preventívne užívať kĺbové výživy ako ja priessnitz

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.