Čo robiť, keď bolí chrbát?

Mirka

S bolesťou chrbta sa väčšina z nás stretáva viac či menej pravidelne. Za týmto stavom môže byť viacero príčin. Ak ich odhalíte, môžete sa bolesti chrbta pomerne ľahko zbaviť.

Čo robiť, keď bolí chrbát?
6. OKT 2014

Bolesť chrbta nemusí byť len fyzickou, ale aj psychickou záležitosťou. Podľa odborníkov až 30 percent bolestí chrbtice spôsobuje stres. Takáto bolesť sa objavuje hlavne v oblasti krčnej chrbtice. Príčin je však oveľa viac: svalová nerovnováha (oslabené a preťažené svaly), nesprávne držanie tela, nevhodná poloha pri spánku, nadváha, obezita, opotrebenie chrbtice. Medzi vážnejšie príčiny patria zápalové ochorenia chrbta, ako napríklad artritída. Výnimkou nie sú ani zranenia.

Prvým krokom je odhalenie príčiny

Ak si neviete so zistením príčiny bolesti chrbta poradiť sami, navštívte odborníka. Skúsený fyzioterapeut vám pomôže nielen s jej odhalením, ale aj s hľadaním riešenia. Tu je niekoľko tipov, ako si s bolesťou chrbta poradiť:

  • Oddychujte! Avšak pozor! Ani s odpočinkom to netreba preháňať, pretože to môže bolesť chrbta ešte zhoršiť.
  • Azda najlepším pomocníkom pri týchto problémoch je pravidelné cvičenie. V prípade, že vám bolesť naozaj znepríjemňuje život alebo je vyvolaná vážnejšími príčinami, poraďte sa o vhodnej pohybovej aktivite s odborníkom. Bohužiaľ, neexistuje žiadne zázračné cvičenie ani liek, ktoré by spoľahlivo účinkovali u všetkých. Niekomu postačí venovať sa 10-15 minút strečingu niekoľkokrát do týždňa. Iní musia na odstránení bolesti chrbta pracovať dlhšie. V tomto smere sú účinné aj body and mind cvičenia. Zameriavajú sa na posilnenie hlbokého svalstva, odstránenie svalovej nerovnováhy, zlepšenie držania tela a tiež na získanie psychickej pohody. Vybrať si môžete z pestrej škály cvičení, ako napríklad joga, pilates, spirals, flyfit atď. Pri všetkých cvičeniach sa držte zásady, že zle vykonaný cvik je horší ako žiadny cvik! Dbajte preto na správnu techniku cvičenia.
  • Pri bolesti chrbtice si tiež môžete pomôcť teplými alebo, naopak, studenými obkladmi. Dobrými pomocníkmi sú teda ľad, vyhrievacie vankúše, horúci kúpeľ, špeciálne lampy a pod. Na prekrvenie stuhnutých svalov a ich uvoľnenie výborne poslúži masáž.
  • Pozor na polohu pri spaní! Dôležitý je nielen správny matrac, ale aj vankúš.
  • Ak je bolesť chrbta spôsobená stresom či úzkosťou, snažte sa ich vhodným spôsobom eliminovať. Výbornou voľbou sú už spomínané body and mind cvičenia, poprípade činnosti či terapia, ktorá vám ich pomôže lepšie zvládnuť.
  • Osvojte si zásady správneho držania tela pri státí a sedení, ktoré spôsobuje zbytočné napätie v oblasti chrbta.

Sedíte správne pri počítači? 

Odporúčame prečítať: 6 cvikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta

Vhodné cviky pri bolesti chrbta

Uvedené cviky cvičte niekoľkokrát do týždňa. Spočiatku vám postačí 6 opakovaní. Postupne pridajte opakovania i série. Ešte pred cvičením si doprajte krátke rozohriatie a strečing.

Mostík

Labuť

Rolovanie chrbta

Plávanie

Rotácia chrbtice

Odporúčame prečítať: Cvičíme 5 Tibeťanov

Zdroj video: youtube.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo robiť, keď bolí chrbát?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.