Čo ste o minerálnej vode nevedeli

Adela Jasenovcova

Pochádza zo vzácnych zdrojov našej planéty a vyviera na povrch zeme cez pramene. Rozličný zdroj má aj odlišné účinky, tak ako prísun potravín. Ktorá je vhodná na každodenné pitie a prečo by ste ju mali pravidelne piť, sa dozviete nižšie.

Čo ste o minerálnej vode nevedeli
Zdroj: Pixabay.com, CC0
23. JUL 2018

Naše telo potrebuje veľa minerálov ako je zinok, magnézium a vápnik, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v prírodných minerálnych vodách. Či už ste alebo nie ste fanúšikmi minerálok, mali by ste vedieť predsa len niečo o ich význame pre ľudský organizmus.

Mnohí odporcovia tvrdia, že ich pitie je celkom zbytočné a vystačia si s vodou z vodovodu. Do istej miery majú pravdu. Spoločným menovateľom oboch je to, že voda, nech je akákoľvek, pomáha telu odvádzať pot a odpad a pomáha prekrviť organizmus.

Medzi najdôležitejšie benefity pitia minerálok patria najmä nasledujúce:

Redukcia hmotnosti

Minerálka neobsahuje žiadne kalórie ani cukor, preto je najlepším riešením pri snahe o úbytok telesnej hmotnosti. Pite minerálku namiesto sladených nápojov, ak ste v procese chudnutia.

Silnejšia kostra

Informácia sa týka najmä žien, ktoré sa blížia k poproduktívnemu veku, kedy z hľadiska hormonálnej funkcie organizmu môžu čeliť ochoreniam kostí. Rapídne vtedy klesá vápnik v tele a aj jeho využiteľnosť z rôznych zdrojov. Pitie aspoň jednej fľaše minerálky môže kosti posilniť.

Aj piť vodu treba s mierou

Pohodový krvný tlak

Cieľom je dostať dlhodobo tlak na nízke hodnoty. Podľa experimentov na pacientoch, ktorí pravidelne pijú liter minerálnej vody denne, ich tlak sa znižuje vďaka horčíku.

Zdravé srdce

Pokiaľ pijete minerálky pravidelne, môžete predchádzať riziku srdcovo-cievnych ochorení v dôsledku zníženia hladiny cholesterolu v krvi. Draslík a horčík výrazne prispievajú k zdravému srdcu.

Magnézium a vápnik si organizmus nedokáže sám „vyrobiť“, preto je nevyhnuté tieto minerály telu dodávať. Prijaté magnézium však ešte neznamená vstrebané magnézium. Pre efektívne vstrebávanie magnézia je nevyhnutný práve vápnik a to v ideálnom pomere 3:1 v prospech vápnika. Obe látky obsahuje v ideálnom pomere napríklad Mitická minerálna voda, ktorá je vhodná pre každodenné pitie.

Svojím ideálnym zložením je prínosom pre naše zdravie, vitalitu a celkovú psychickú pohodu.Optimálna mineralizácia spolu s nízkym obsahom sodíka a vyváženým pomerom vápnika a horčíka z nej robia minerálku vhodnú na každodenné pitie. Preto je s ňou každý deň o dúšok lepší.

miticka

Lepší metabolizmus

V minerálnych vodách sa nachádzajú aj chemické zlúčeniny síry a tie pomáhajú tráveniu. Sulfáty nútia organizmus, aby produkoval viac enzýmov, ktoré pomáhajú rýchlejšie tráviť potravu.

Pevné svaly

Horčík je rozhodujúcim prvkom, ktorý ovplyvňuje činnosť svalov. Pomáha im uvoľniť sa a zmierniť bolesti. Tiež dobre vplýva na regeneráciu po výkone.

BMI - čo znamená a dá sa mu veriť?

Obličky bez kameňov

Vďaka vápniku a horčíku sa zmierňuje hladina oxalátu vápenatého, čo znižuje riziko výskytu obličkových kameňov.

Krajšia pleť

Rozhodujúci benefit, čo sa týka ženskej krásy. Zdravá a pružná pleť je výsledkom vysokej hladiny oxidu kremičitého, ktorý pomáha pleť revitalizovať a spomaľuje vznik vrások. Minerálka na dočistenie pleti namiesto pleťovej vody rozjasňuje tvár, no myslí sa najmä jej vnútorné užívanie.

Prečo dodržiavať pitný režim

Medzinárodná asociácia pre balenú vodu (IBWA) poskytuje pravidelne informácie o nutnosti dodržiavania pitného režimu. Poskytuje podrobné a relevantné informácie o všetkých druhoch balených minerálnych, prírodných, čistených, artézskych a perlivých fľašovaných vodách.

Bola založená v roku 1958 a na výskumoch spolupracuje s FDA – Americkým úradom pre potraviny a liečivá. Podporuje napríklad zaujímavý projekt bývalej prvej dámy Michelle Obamovej pod názvom Drink up! Projekt podporuje osvetu pitia akejkoľvek čistej vody, ideálne minerálnej.

"Voda vrátane balenej vody pomáha ľuďom dodržiavať zdravý životný štýl a vyhnúť sa spotrebe nápojov sladených cukrom," povedal doktorka Simsová, vedúca oddelenia vedy a výskumu IBWA. Poznamenala tiež, že voda zohráva dôležitú úlohu pri podpore zdravej výživy. 

mineralka

Ďalej uvádza: „Pretože 47% pridaných cukrov v našej strave a 20% denného kalorického príjmu pochádza z nápojov, je jasné, že ľudia potrebujú návod na to, ako si lepšie uvedomiť, čo pijú, a znížiť spotrebu kalórií, pochádzajúcich z nápojov."

Minerálne vody pomáhajú nielen zdraviu, ale aj životnému prostrediu. Fľaškovanie týchto vôd je menej ekonomicky a ekologicky náročné ako pri konzervovaných nápojoch, odhliadnuc od faktu, ako veľmi sladené nápoje škodia ľudskému zdraviu.

Využívať dostupné prírodné zdroje namiesto nekontrolovateľnej spotreby škodlivých nápojov prispieva k celkovej lepšej kondície našej populácie. Liečivé účinky minerálnych a prírodných vôd sú známe stáročia a nie náhodou sa mnoho civilizácií a národov usídlilo v blízkosti ich prameňov. Nezabudnite vypiť 1,5 – 2 litre vody denne v závislosti od veku, fyzickej námahy a zdravotného stavu.

Zdroj: www.bottledwater.org


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo ste o minerálnej vode nevedeli

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1586
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.