Desí vás kvalita potravín na našom trhu? Bojujte!

Mirka

Je to nepochopiteľné. Vynaliezavosť výrobcov, odvaha až drzosť predajcov, nekonečné zdesenie a odpor spotrebiteľov. Kto tento kolotoč zastaví? My. Už nie sme bezbranní! Je tu mobilná aplikácia, ktorá umožňuje priame nahlasovanie nekvalitných potravín priamo kompetentným úradom.

Desí vás kvalita potravín na našom trhu? Bojujte!
6. JUN 2013

Pre nikoho z nás nie je problém vymenovať na počkanie niekoľko potravinových káuz. Bohužiaľ, neustále pribúdajú ďalšie. Kvalita potravín na našom trhu je na žalostne nízkej úrovni. Potvrdzujú to aj výsledky kontroly potravín, ktorú vykonala Štátna veterinárna správa začiatkom tohto roka. „Kontroly vykázali veľký nárast nezrovnalostí a zlej kvality potravín, keďže problémy boli zistené v 43,59% malých predajní a až 65,22% hypermarketov a supermarketov,“ hovorí Peter Bartoš, jeden z tvorcov mobilnej aplikácie Lepšie potraviny.

Práve tieto čísla boli impulzom pre združenie Meetpoint Šaľa, ktoré vzniklo v Coworkingu Šaľa. „Obratom sme vytvorili aplikáciu, ktorá umožňuje nahlásiť problémové potraviny a nedostatky v predajniach tak, aby spĺňala potrebné body legislatívy. Problém je možné nahlásiť pohodlne priamo v predajni a sťažnosť doplniť fotodokumentáciou,“ vysvetľuje Bartoš a dodáva, že Štátna veterinárna a potravinová správa je povinná sa týmito sťažnosťami zaoberať, ba dokonca ich víta. Iniciátori z tohto občianskeho združenia chcú zlepšiť aj informovanosť občanov, preto v poslednej verzii aplikácie existuje aj možnosť sledovať sťažnosti ostatných, ktoré boli doteraz nahlásené

K aplikácii sa môže dostať každý úplne zadarmo a prispieť tak k lepším a kvalitnejším potravinám na slovenskom trhu. Je dostupná pre smartfóny Android a IPhone na:

https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.peterbartos.lepsiepotraviny
https://itunes.apple.com/us/app/lepsie-potraviny/id639396429

Dúfame, že táto aplikácia nie je ani zďaleka poslednou aktivitou šalianskeho združenia, ktoré spája aktívnych ľudí a odborníkov so záujmom o kvalitu potravín. „Veríme, že ak zvýšime informovanosť ľudí, predajne budú pod tlakom kontrol Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, ale tiež pod drobnohľadom užívateľov aplikácie. Takto môžeme predajne prinútiť k väčšej starostlivosti o kvalitu potravín,“ uzatvára Bartoš.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Desí vás kvalita potravín na našom trhu? Bojujte!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.