Deti milujú sladkosti, ktoré sú plné éčok. Ako sa im vyhnúť?

Mnoho detí má v súčasnosti problém napríklad s poruchou pozornosti, ktorá sa okrem iného spája aj s neprimeraným príjmom niektorých aditív v potravinách. 

Deti milujú sladkosti, ktoré sú plné éčok. Ako sa im vyhnúť?
31. MAR 2016

Na túto skutočnosť upozornil ešte v sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia detský lekár B. F. Feingold. Tvrdil, že hyperaktivitu môžu spôsobovať salicyláty (látky nachádzajúce sa v niektorých potravinách a liečivých prípravkoch), umelé farbivá a arómy. V rámci svojich pokusov vyradil z jedálnička detí zdroje salicylátov a ďalších látok (tzv. Feingoldova diéta). Údajne boli tieto deti potom pokojnejšie. Na jeho pokusy nadviazalo mnoho ďalších vedeckých štúdií. Zaujímavá bola vykonaná pod záštitou UK Asthma and Allergy Research Centre vo Veľkej  Británii na 277 deťoch vo veku troch rokov. Tieto deti pili 14 dní ovocnú šťavu s umelými farbivami a konzervačnými látkami. Šťavy spĺňali normy pre povolené limity použitých pridaných látok. V džúse sa nachádzali tieto éčka:  E102, E110, E122, E124 a E211. Ďalšie dva týždne pili deti rovnakú šťavu, ale bez aditív. Rodičia potom vypĺňali dotazník, na základe ktorého vyšlo najavo, že deti zrejme v súvislosti s príjmom aditív v džúsoch horšie spali, rušili ostatných, mali problémy s koncentráciou a záchvaty hnevu. Za najrizikovejšiu bola označená látka E211, teda benzoan sodný (1). 

zdravedesiate

Na čo si dať najväčší pozor pri voľbe potravín pre detičky?

V stravovaní detí môžu byť hlavným problémom potraviny, ktoré nie sú priamo zaradené medzi detskú výživu, teda sa v nich môže nachádzať množstvo éčok nie práve vhodných pre našich najmenších. Väčšina detí s radosťou konzumuje bežne dostupné sladkosti, nápoje a potraviny (cukríky, čokolády, sladké limonády, plnené pečivo, čipsy), v ktorých je zvyčajne veľa pridaných látok. V dôsledku toho môžu byť deti náchylnejšie na ekzémy, bolesti hlavy, únavu, nepozornosť, náladovosť, tráviace problémy alebo môžu dosahovať horšie výsledky v škole.

Existuje spôsob, ako sa potenciálnemu nebezpečenstvu vyhnúť? „Aj v potravinách pre deti sa nachádza veľa aditívnych látok, ktoré by tam vôbec nemuseli byť. Nehovorím, že všetky éčka sú škodlivé. Niektoré sú dôležité a majú prirodzený charakter, ktorý organizmu neškodí. Rizikových faktorom v detských potravinách je obsah umelých potravinárskych farbív. Obmedzíme ich jedine tak, že budeme čítať etikety. Pokiaľ sa v danom výrobku nachádza viacero chemických prvkov, je vhodnejšie, ak sa tomuto produktu vyhneme,“ upozorňuje výživový poradca Ing. Libor Javro. Éčka v stravovaní detí teda môžeme eliminovať dôsledným čítaním etikiet, preferovaním čo najmenej spracovaných potravín a prípravou jedál doma z kvalitných ingrediencií.

Čo si všímať na etikete?

Okrem obsahu cukru (glukóza, fruktóza, glukózovo-fruktózový sirup, kukuričný sirup) a trans-mastných kyselín by to mali byť práve niektoré prídavné látky. V tabuľke uvádzame aspoň niekoľko potenciálne nebezpečných. Viac o škodlivých éčkach a aj konkrétnych potravinách s ich obsahom sa dozviete napríklad na webe zdravapotravina.cz

Názov

Iné označenie, názov

Niektoré riziká

Soľ

sodík, chlorid sodný

zadržiavanie tekutín, problémy s tlakom

Umelé sladidlá

aspartam E951, acesulfam-K, sacharín E954

bolesť hlavy, vyrážky, poruchy správania u detí, alergické reakcie

Tartrazín

E102

astma, akné

Glutamáty

E620 až E625b

bolesť hlavy, žalúdočná nevoľnosť, dýchavičnosť, autizmus

Chinolínová žlť

E104

alergické reakcie, hyperaktivita

Červeň 2G

E128

ovplyvňuje tvorbu hemoglobínu

Patentná modrá V

E131

hyperaktivita, vyrážky, nevoľnosť

Čerň BN

E151

poruchy trávenia, hyperaktivita

Kyselina benzoová, Benzoan sodný

E210, E211

alergia, astma, neurologické poruchy, hyperaktivita

Siričitany

E221, E223, E224, E226

bolesť hlavy, tráviace problémy, alergia, astma

 

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Referencie: (1) http://adc.bmj.com/content/89/6/506.full
Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Až 80 percent detí preskočí niektorú z vývojových fáz pohybuAž 80 percent detí preskočí niektorú z vývojových fáz pohybu

Ak dieťa vynechá niektoré vývojové štádium, môže mať neskôr problémy so sústredením.

 

Deti sú viac choré a majú nadhmotnosť. môže za to lenivosť?Deti sú viac choré a majú nadváhu. Môže za to lenivosť?

Pamätáte si na svoje detstvo, keď ste sa so svojimi kamarátmi dennodenne hrali na schovávačku?

 

 

Keď je šťastná mamička, je spokojné aj dieťatkoKeď je šťastná mamička, je spokojné aj dieťatko

Aj mamičky môžu byť fit vďaka novému fenoménu cvičenia fit mama, happy baby. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Deti milujú sladkosti, ktoré sú plné éčok. Ako sa im vyhnúť?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1590
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.