Doprajte deťom leto, aké si zaslúžia. Pohyb v ňom nesmie chýbať

Čo poviete na spojenie pohybu, prírody, kultúrnych podujatí a kreatívnych činností v rámci detských táborov? 

Doprajte deťom leto, aké si zaslúžia. Pohyb v ňom nesmie chýbať
27. MÁJ 2015

O niekoľko týždňov sa poslednýkrát rozozvučia školské zvončeky, ktoré ohlásia koniec školského roka. Pre väčšinu detí niet krajšieho okamihu. Ratolesti sú plné šťastia a očakávania toho, čo zaujímavé ich počas prázdnin čaká. Nadšenie rodičov však také veľké nie je. Jednou z ich úloh je pripraviť deťom program, ktorý ich bude baviť. Navyše ich želaním je i to, aby sa deti všestranne rozvíjali aj počas voľných chvíľ. Väčšina rodičov sa chce vyhnúť tomu, aby ich potomkovia trávili celé dni za počítačom, pri hrách a televízii.

Ako pripraviť deťom nezabudnuteľné prázdniny?

Túto otázku si kladú mamy, otcovia i starí rodičia. Možností je niekoľko. Spoločná rodinná dovolenka, prázdniny u starkých či chvíle strávené v spoločnosti kamarátov sú síce skvelé, ale dva mesiace sú dlhá doba a deti by sa mohli nudiť. Preto čoraz viac rodičov zvažuje, že dieťaťu dopraje chvíle v spoločnosti jeho rovesníkov v detskom tábore.

Ponuka organizácií, čo sa týka letných táborov pre deti, je pestrá, a preto si treba vyberať. Deti by si tu mali oddýchnuť, nájsť si nových kamarátov, získať nové zážitky, schopnosti a zručnosti. V programe by tiež nemal chýbať pohyb, pretože ten v živote dnešných detí v nejednom prípade absentuje. Prečo je pre ne potrebný? „Dôležitosť pohybu, teda fyzickej aktivity pre deti je dôležitý najmä pre nasledovnú telesnú aktivitu, z ktorej sa organizmus učí základným pohybovým vlastnostiam. Zlepšujú sa reflexy, svalová a kostrová činnosť, činnosť srdca, psychosomatické vlastnosti organizmu pracujú omnoho efektívnejšie. Deti sú pri určitých pohyboch donútené samostatne premýšľať nad tým, ako rýchlejšie a lepšie prekonať záťaž. Metabolické vlastnosti, najmä premena energie je reflexnejšia, vnútorný metabolizmus nie je zaspatý, ale práve naopak, pracuje na vyššie obrátky. Pohyb a deti idú ruka v ruke. Bez pohybu nie je život a práve v deťoch je dostatok života a energie,“ vysvetľuje prospešnosť pohybu výživový poradca Ing. Libor Javro.

Pohyb je pre dieťa teda kľúčový a aj pri výbere detského tábora by mal každý rodič brať do úvahy, či je v programe dostatočne zastúpený. Ak nechcete nechať nič na náhodu, sústreďte svoju pozornosť na športové organizácie. Jednou z nich je aj športová akadémia Sports Kids Academy. Tento rok usporadúva pre deti tábor Malí šporťáci na horách na Donovaloch. Na deti čaká množstvo pohybových aktivít, výletov do prírody i nočné pochody.

Ráno odovzdáte, po práci vyzdvihnete

Nie všetkým deťom a ich rodičom vyhovujú detské tábory, do ktorých dieťa odíde na viacero dní. Výbornou alternatívou sú denné detské tábory. Ráno potomka odovzdáte kompetentným a po odchode z práce si ho vyzdvihnete. Vy ste spokojní, že dieťa má zaujímavý program a je o neho dobre postarané. Dieťa sa teší na množstvo zážitkov a nových kamarátov. Denné letné tábory sú aj v ponuke Sports Kids Academy. Na deti čaká naozaj pestrý program. Okrem zaujímavých pohybových aktivít nebudú chýbať tvorivé dielne, návšteva kina, výlety do prírody a na hrady spojené s opekaním. To znie lákavo, čo myslíte?

detské tábory
detské tábory 1

Ľudia, ktorí čítali tento článok, sa tiež zaujímajú o:

Ako šport u detí ovplyvňuje ich vývoj a imunituAko šport u detí ovplyvňuje vývoj a imunitu
Deti málo spia, nekvalitne sa stravujú, sú často stresované a majú nedostatočný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu.
 
 
Deti, ktoré sa viac hýbu, majú lepšie výsledky v školeDeti, ktoré sa viac hýbu, majú lepšie výsledky v škole
Realizované výskumy potvrdili, že deti, ktoré cvičia, majú lepšie výsledky v škole než ich fyzicky pasívni rovesníci.
 
 
Ako šport u detí ovplyvňuje ich vývoj a imunituDeti sú viac choré a majú nadváhu
Ambulancie lekárov sú preplnené deťmi, ktoré majú problémy s alergiami, osteoporózou, nadhmotnosťou či obezitou.

 

 
Zdroj foto: flickr.com 

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Doprajte deťom leto, aké si zaslúžia. Pohyb v ňom nesmie chýbať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1590
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.