Hitparáda výhovoriek

Jan Smetánka

O motivácii k pravidelnému pohybu a športovaniu bolo toho napísaného veľa, ale v podstate je to až smiešne jednoduché.

Hitparáda výhovoriek
18. NOV 2014

Chcete so sebou niečo robiť? A chcete to SKUTOČNE, alebo skôr preto, že sa o tom veľa hovorí, píše a ostatní vás podľa toho hodnotia? 

"Nie sú to hory pred tebou, čo ťa vyčerpávajú, ale kamienok v tvojej topánke." Telesný rozvoj a vlastne tréning čohokoľvek je dlhá osobná cesta, na ktorej nie je miesto pre porovnávanie sa s kýmkoľvek iným ako so sebou samým. A už absolútne nie o tom, aby sme počúvali a spracovávali niečie názory ohľadom nášho konania.

Odporúčame prečítať: 5 tipov, ako si nájsť čas na pravidelné cvičenie

Chcem začať, ale...

Často od druhých počúvame, že je najvyšší čas začať so sebou niečo robiť. Lenže nám chýba čas, energia, sparring partner alebo od zajtra to bude lepšie. Na chvíľu sa pri týchto bodoch zastavíme.

  • Nemám čas: každý z nás má denne k dispozícii 24 hodín. Nikto nie je zvýhodnený, ale ani znevýhodnený. Aj vy máte presne toľko času ako Barack Obama alebo Dalajláma. Ako sa svojím časom nakladáte?
  • Som unavený, na cvičenie mi nezostáva energia: byť permanentne unavený nie je normálny stav. Pátrajte po príčinách únavy. Keď sa do niečoho poriadne "zažerieme", radi časom zmeníme a doplníme náš životný rytmus, aby sme mali v ceste čo najmenej prekážok. Pravidelný pohyb prináša aj metabolické zmeny, ktoré sa premietajú do nášho vlastného energetického hospodárstva.
  • Kamarátka dnes nejde, tak ja tiež nie: mať so sebou na ceste priateľov je povzbudzujúce, ale mali by sme byť schopní pokračovať aj bez nich. Spoločnosť druhých je príjemnou motiváciou, ale náš pot za nás nevypotia. V prípade kolektívnych aktivít je možno zložitejšie začleňovať sa do partie, ktorá sa už pozná a v danej disciplíne je pred vami. Pre mnohých to môže byť nepríjemné vystúpenie z komfortnej zóny, ale toto má byť hlavná prekážka?
  • Ráno múdrejšie večera: to síce často platí, ale ruku na srdce, na to, aby sme začali cvičiť, toľko múdrosti zase nepotrebujeme.

Ak na vás vyššie uvedené riadky zanechali dojem, tak boli určené práve vám. Sú to už dlhé týždne, mesiace alebo roky, čo plánujete, že začnete? Avšak zatiaľ ste neurobili potrebný prvý krok? Alebo začínate stále znovu a znovu vžy od nuly?

Potom sa nad tým už netrápte, možno to pre vás vôbec nie je. Ak sa to s vami ťahá a vaše odhodlanie je stále na nule, potom bude najrozumnejšie hodiť to za hlavu. Uľaví sa vám. Nie sme tu preto, aby sme vyskúšali a robili všetko. Podobné je to aj s cvičením: aj keď je jednoduché začať. Na záver sa však ešte zamyslime:

Sekundová ručička stále uteká a v dohľadnej budúcnosti ju pravdepodobne nič nezastaví. Už nikdy nebudeme mladší, ako sme v tejto chvíli, a naše telo sa môže začať zlostiť v každom okamihu. Zdravý rozum hovorí, že nie je úplne od veci začať mu venovať pozornosť skôr, než si neplánovane vezme celú našu pozornosť.

Odporúčame prečítať: 7 tipov, ako nestratiť motiváciu pri behu

Preteká nádoba vášho životného naplnenia? Ak nie, prečo ju nedoliať? 

Prečo vôbec s niečím začínať? Pretože jednoducho môžete. Veľa iných ľudí tento dar nemá. "Nie sú to hory pred tebou, čo ťa vyčerpávajú, ale kamienok v tvojej topánke," povedal vraj boxerský šampión Muhammad Ali. Predstavte si nasledujúce scenáre:

  • Idem spať, mám v sebe niekoľko pohárikov, stále sa mi do hlavy "vkráda" nepríjemný šéf a jeho dnešný výstup. Nemôžem zaspať. Dnes som chcel začať so sebou konečne niečo robiť, ale zavolal mi kamarát. S výčitkami sa prevaľujete z jedného boku na druhý. Je to tak už druhú hodinu.
  • Po nekonečnom odkladaní som si konečne obul tenisky a vyrazil do parku. Prekvapilo ma, aké jednoduché to bolo, aj keď to trochu bolelo a viem, že ma čaká ešte poriadna drina. Mám zo seba dobrý pocit, hlava čistá a teším sa na zajtrajší deň. Príjemne unavený o chvíľku zaspávam.

Kde sa vidíte vy?

Jan Smetánka, Kouč, zakladateľ a inštruktor pohybového programu Bodylab, Vydavateľ a manažér Psychologie.cz

 

psychologie.cz


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Hitparáda výhovoriek

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.