IIFYM: revolučný prístup k diéte. Zistite, či vám sedí!

Je neskoro popoludní a je čas na štvrté jedlo dňa: morčacie prsia  s ryžou a miešanou zeleninou. Znie vám to povedome? A monotónne? 

IIFYM: revolučný prístup k diéte. Zistite, či vám sedí!
5. OKT 2015

Aj najoddanejší kulturista, najkreatívnejší fitnes špecialista nevydrží donekonečna držať sa rovnakej a monotónnej stravy.

Ale existuje riešenie – flexibilná diéta, alebo IIFYM. Tento prístup sa momentálne dostáva do popredia a naberá na popularite. Nabúrava tradičný prístup štandardných fitnes diét a naozaj funguje! IIFYM znamená If It Fits Your Macros, teda "ak vám to sedí do makronutrientov, dajte si to!"

IIFYM je založený na takom princípe, že nebudete priberať na váhe bez ohľadu na výber potravín tak dlho, dokým sa neprekročí vaša kalorická potreba na daný deň. Ešte niečo navyše: takéto stravovanie berie do úvahy tvorbu svalovej hmoty a zároveň spaľovanie tukov.

Zrazu sú pizza, burgery a zmrzlina späť vo vašom jedálnom lístku. Treba si však uvedomiť  princíp fungovania diéty skôr, než si ju vyskúšate. Vypíšem vám niekoľko zásadných informácií a podľa toho zistíte, či vám bude táto dieťa vyhovovať. Netreba zabúdať na presné počítanie kalorického príjmu. Musíte byť ochotní a pripravení zapisovať si všetko, čo zjete a počítať si makrá po celý deň. IIFYM nebude pracovať tak, ako má, pokiaľ si neustrážite veľkosť porcií počas dňa.

Zdravý nie je vždy zdravý

Len preto, že niekto vyzerá zdravo a pekne formovane, tak to nevyhnutné neznamená, že aj aj zdravý a spokojný. Zdravie je viac než len "six pack" a pekný biceps. Ak sa vzdialene pozriete na princípy IIFYM, tak sa vám to možno bude zdať ako niečo nevhodné a nezdravé.

Táto diéta však spĺňa všetky požiadavky na zdravé a vyvážené stravovanie v prvom rade. Až v druhom rade sa môžme zamerať na nezdravé potraviny. Ak viete sledovať správne množstvo tukov, sacharidov a bielkovín, tak nejaké nezdravé jedlo nutne neovplyvní zloženie tela k lepšiemu, alebo k horšiemu. Teda v prvom rade sa treba zamerať na zdravé potraviny, ako je ovocie, zelenina a dostatok vlákniny. Akonáhle splníte tieto požiadavky, je príjemné mať potom iné jedlo, ktoré nie je typické vo fitnes jedálničku.

Sebaovládanie

Obrázky pizze, tortičiek a iných pochúťok spájaných s IIFYM na Instagrame a sociálnych sieťach nie je veľmi dobrý nápad. Potom si väčšina ľudí myslí, že tí, ktorí nasledujú IIFYM, používajú tento princíp ako ospravedlňovanie nevhodných stravovacích návykov. V skutočnosti nezdravé potraviny tvoria iba malú časť z tejto flexibilnej diéty z denného príjmu. Je tu veľa predsudkov ohľadom IIFYM. Ale je úplne samozrejmé, že pokiaľ budete jesť príliš veľa dezertov, tak riskujete, že pomocou zvýšeného príjmu jednoduchých sacharidov sa vám môže ukladať podkožný tuk. Treba sa preto zamerať na výživné potraviny, ktoré sú zároveň „čisté“.

Začať pomaly

Zmena na nový režim môže byť desivá. Navrhnujem vám preto zmierniť svoju cestu do zmeny životného štýlu. Na to, aby ste sa  mohli plne venovať flexibilnému stravovaniu, budete si musieť  toho relatívne dosť naštudovať, aby ste boli stopercentní, a aby stravovanie spĺňalo všetky normy. Do tej doby, dokým nebudete presne jesť, tak pokojne môžete ísť na pol plynu, nebude to pre vás taký šok. A postupne sa v tom zlepšujte. Takže najprv štúdium celého systému, potom postupne pridávať prax.

Jedzte hlavne celé potraviny

Matka príroda nie je hlúpa. Všetky potraviny, ktoré človek sám produkuje, sú často považované za zlé, ako cukor alebo nevhodné tuky. Ale všetky potraviny považované za dobré, plné živín a minerálnych látok sa bežne vyskytujú v prírode a sú ľahko dostupné.

IIFYM podporuje rozmanitosť v stravovaní, je však potrebné, aby ste si boli istí, že väčšina jedál pochádza zo správnych zdrojov. Môžete sa napríklad inšpirovať ostrovným spôsobom stravovania sa: jesť živočíšne bielkoviny, ovocie, zeleninu, škroby (ryža, zemiaky)... Celé potraviny obsahujú okrem základným makronutrientov aj stopové prvky minerálov, vitamínov a iných zdraviu prospešných látok. Oproti tomu komerčný americký štýl stravovania síce tiež spĺňa v rámci makronutrientov všetky požiadavky, ale ich nadmernou konzumáciou prichádzate v strave o významné, zdraviu prospešné látky a vy sa môžete cítiť chorí alebo unavení. Taká živina sa stáva nefunkčnou. Ak ale prepnete na celé potraviny, tak dostanete do tela zdraviu prospešné živiny a budete sa cítiť aj viac sýti. Výber potravín je teda veľmi dôležitá vec.

IIFYM nie je také jednoduché

Na papieri princípy IIFYM vyzerajú veľmi lákavo a jednoducho. Zdá sa to ako sen každej diéty – možnosť jesť, čo chcete a kedy chcete. Nie je to však také jednoduché, ako to vyzerá. Vždy platí rovnaký princíp – čo do seba dáte, to dáte aj zo seba. Vyžaduje to istú obetavosť, hľadanie ten správnej cesty priamo pre vás, pozorovanie seba samého, čo vám ako zaberá. Treba neustálu kontrolu, zápis, byť čo najpresnejší, vážiť si jedlá, treba vedieť, čo ktorá potravina obsahuje. Iba vtedy bude pracovať IIFYM pre vás.

Zdroj foto: unsplash.com, Alex Munsell

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 zásady, ktoré nedodržiavajú športujúce ženy v stravovaní3 zásady, ktoré športujúce ženy nedodržiavajú v stravovaní

Výživový poradca upozorňuje na tri hlavné aspekty zdravého jedálnička športujúcej ženy. 

 

Tvarovanie postavy bez diéty. iba úpravou „bežnej“ stravyTvarovanie postavy bez diéty. Iba úpravou „bežnej“ stravy

Pri činnosti trénera rád vykonávam praktické ilustrácie pre ľudí, ktorí si myslia, že na získanie peknej a svalnatej postavy musí mať človek predispozície.

 

Pestrá a vyvážená strava počas chudnutiaPestrá a vyvážená strava počas chudnutia

Vyvážená a pestrá strava tvorí až 70 % úspechu pri redukcii nadváhy a obezity. 


Autor článku

Michael.achberger@gmail.com

Michael Achberger

Som profesionalny osobny trener. Fitnessu sa uz venujem viac ako 12 rokov. Vo svojej profesii sa venujem vyraznejsie uprave stravovacich navykov a hladaniu novych sposob vyzivy a novych trendov v oblasti treningovych planov. Za posledne dva roky som sa zacal venovat aj publikacnej cinnosti, kde sa snazim informovat a posuvat informacie, ktore by dopomohli v dosahovani cielov nielen mojej klientele, ale aj sirsej verejnosti. Tesi ma uspech nielen mojich klientov, ale aj vsetkych, ktori sa rozhodli ist cestou fitnessu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - IIFYM: revolučný prístup k diéte. Zistite, či vám sedí!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.