Jarná únava a tipy ako s ňou bojovať

Poznáte to. Príroda sa pomaly zobúdza zo zimného spánku, dni sa predlžujú, vo vzduchu cítiť jar a vy si prvé slnečné dni ani nevládzete užiť. Nie je to lenivosť, trpíte jarnou únavou, s ktorou väčšina z nás bojuje každý rok.

Jarná únava a tipy ako s ňou bojovať
29. MAR 2014

Jarná únava je prirodzenou reakciou organizmu, ktorý je po zime vyčerpaný a oslabený. Počas zimných mesiacov na nás vplýva mnoho nepriaznivých faktorov, ktoré nám uberajú z energie, oslabujú obranyschopnosť a spôsobujú únavu. Neustále bojujeme s chladným počasím, nedostatkom slnka, prísun vitamínov máme obmedzený a naša fyzická aktivita je minimálna, pretože väčšinu času trávime v teple domova. Navyše sme neustále vystavení stresu, rýchlemu životnému tempu a rôznym nachladnutiam či virózam.  Niet sa čo čudovať, že príchod prvých jarných dní si nedokážeme naplno vychutnať. Miesto optimizmu a dobrej nálady pociťujeme fyzickú i psychickú vyčerpanosť, mrzutosť, malátnosť, nechuť a neprekonateľnú únavu.

Ak však viete, ako proti jarnej únave bojovať, môžete sa jej rýchlo zbaviť. My vám povieme, čo ju spôsobuje a ako sa na jar „prebudiť" a byť fit.

Čo spôsobuje jarnú únavu?

 • nedostatok vitamínov,
 • nedostatok slnečných lúčov,
 • nedostatok fyzickej aktivity počas zimných mesiacov,
 • ťažká, nevyvážená strava a nedostatok tekutín (zimné sviatky nám dávajú jedinečnú možnosť uletieť v stravovaní),
 • nestále a premenlivé jarné počasie, kedy sa striedajú teplé dni s chladnejšími (teplotné výkyvy a hlavne rýchle zmeny organizmus vyčerpávajú),
 • hodiny trávené za počítačom,
 • prekúrené a klimatizované priestory,
 • pasívny oddych v teple domova,
 • jarné diéty – každá žena chce na jar vyzerať lepšie a práve diéty nás oberajú o energiu, navyše oslabujú obranyschopnosť,
 • stres a vysoké pracovné nasadenie,
 • nedostatok oddychu a spánku, preťaženie organizmu,
 • nachladnutie, chrípka, či iná viróza

 

Jarná únava možno vyzerá ako banálny problém, ale v každom prípade ju netreba podceňovať. Telo predsa dáva najavo, že má toho dosť. Priam si pýta dobiť energiu a obnoviť funkčnosť organizmu. Preto sa na chvíľu zastavte a venujte sa sebe.

Ako bojovať proti jarnej únave?

Očista

Ako prvý krok do boja proti jarnej únave je ideálna očista tela. Už naši predkovia používali ako účinnú zbraň proti únave pôst (viac o pôste nájdete na str. 14) a bylinkové kúry. Musíme uznať, že taký pôst  má niečo do seba. Je účinnou metódou detoxikácie. Tzv. detox naštartuje váš metabolizmus, zbaví vás toxínov, ktoré sa počas zimy vo vašom tele nahromadili. Cez zimné sviatky si predsa každý dopraje:  majonézové šaláty, vyprážané ryby či hora koláčov nie je práve strava bohatá na vitamíny, takže nejaká tá očista je na mieste. Po očistnej kúre je ideálne nabehnúť na vyváženú stravu doplnenú vhodným pitným režimom a pohybom na čerstvom vzduchu.

TIP

Môžete sa stretnúť s množstvom tipov detoxu – limonádová, jablková očista, pitná kúra, rôzne celebritné tipy a diéty. Mnohé z nich sú drastické a telu skôr uškodia ako pomôžu. Záleží len na vás, čo si vyberiete, v každom prípade však nezabúdajte, že detox nie je diéta. Jeho úlohou je odstrániť z tela škodliviny a toxíny. Preto sa zamerajte najmä na pitný režim (na očistu je výborný žihľavový čaj) a ľahkú stravu bohatú na vitamíny. Určite sa nepúšťajte do drastických detoxikačných kúr, prípadne sa poraďte so svojím lekárom, aký spôsob očisty by bol vhodný vzhľadom na váš zdravotný stav.  Foto žihlavovy čaj

Vitamíny

Zvýšte príjem vitamínov, najlepšie vo forme čerstvej zeleniny a ovocia. Po dlhej zime sú vitamínové zásoby vyčerpané, preto je potrebné ich doplniť, najlepšie pomocou vyváženej stravy. Organizmus  môžete na jar naštartovať predovšetkým príjmom vitamínu C, ale výrazne prospešný v boji proti jarnej únave je i vitamín B a D.

Vitamín C

 • vitamín potrebný pre funkciu celého tela
 • je dôležitým antioxidantom
 • zelenina bohatá na vitamín C je napríklad paprika, kapusta a hlávkový šalát, rukola
 • jeho nedostatok oslabuje imunitu a vedie k zhoršovaniu zdravotného stavu
 • ideálny je plynulý príjem vitamínu C v strave

 

Vitamín B

 • pod vitamín B patrí dôležitá skupina vitamínov, ktoré sú označené ako B1 až B12
 • sú dôležité pre správne fungovanie organizmu, priaznivo pôsobia na pleť, vlasy, nechty, ale i psychiku a nervový systém
 • zvýšený príjem vitamínov skupiny B je vhodný pri väčšej psychickej a fyzickej záťaži, posilňujú imunitný systém,
 • zdrojom je listová zelenina (špenát, zelené šaláty), celozrnné obilniny, mliečne výrobky (mlieko, jogurty, syry, vajcia), ale i  ryby či zemiaky

 

Vitamín D

 • vďaka tomuto vitamínu sa v tele vytvára hormón dobrej nálady (sérotonín)
 • hlavným zdrojom vitamínu D je slnko, z potravín sa nachádza v rybách (losos, tuniak), slnečnicových semienkach, masle, v mlieku, syroch
 • jeho nedostatok ohrozuje imunitu a môže byť príčinou mäknutia kostí

 

TIP

Oslabenú imunitu vám pomôže naštartovať napr. rastlina echinacea alebo hliva ustricová.

Pitný režim

I nedostatok tekutín môže spôsobovať únavu, preto dodržujte pitný režim. Ideálne je pitie v menších dávkach po celý deň. Najvhodnejšie sú voda, bylinkové čaje a výdatne riedené ovocné šťavy.  Všeobecne sa odporúča vypiť 2 až 3 litre tekutín denne, ale samozrejme záleží od individuálnych potrieb, od aktivity, prostredia a teploty. Pri fyzickej záťaži, športových výkonoch, chorobe alebo v extrémnych podmienkach to môže byť až päť litrov.

Existuje malý vzorec, ktorý vám môže pomôcť. Na každých 15 kilogramov vašej hmotnosti treba vypiť 0,5 litra vody.

Príklad výpočtu

Ak vážite napr. 70 kilogramov, množstvo vody zistíte nasledovne:

70:15 = 4,7 x 0,5 = 2,3 litra.

TIP

Pri výbere očistných nápojov sa zamerajte na to, aby čisté prírodné výťažky tvorili najväčšie množstvo nápoja. V rámci očisty je skvelý nápoj z čerstvej žihľavy.

Strava

Zmeňte si zimný jedálniček na jarný a uprednostnite ľahšiu a pestrú stravu bohatú na vitamíny a minerály pred ťažkými mastnými a vyprážanými jedlami. Na stole by nemala chýbať zelenina a ovocie, vhodná je vláknina, nízkotučné mliečne výrobky, strukoviny, celozrnné pečivo miesto výrobkov z bielej múky. Dbajte podľa možností na pravidelnosť stravy. Ideálne je vylúčiť kofeín, alkohol a cigarety, príp. aspoň obmedziť. Jedzte striedmo.

TIP

Čo môže byť lepšie ako čerstvý jarný šalát? Či zeleninový alebo ovocný, určite poteší svojou farebnosťou  a sviežosťou. Pripravte si vitamínovú bombu.

Pohyb

Pohyb je výborná a účinná zbraň proti jarnej únave.  Či už zvolíte jarné prechádzky v prírode alebo sa začnete venovať nejakému športu, aktívny pohyb a čerstvý vzduch vám určite pomôžu vyrovnať sa s únavou. Rozprúdi krvný obeh, zbaví vás stresu a úzkosti, dodá vám endorfíny – hormóny šťastia. Musíte uznať, že lepšiu náladu ocení i vaše okolie. Ak ste počas zimy neboli príliš aktívni, začnite s pohybom opatrne. Ideálny je každodenný pohyb.

TIP

Ak nemáte čas alebo chuť na systematické športovanie, skúste aspoň vymeniť výťah za schody, MHD za chôdzu, na kratšie vzdialenosti nepoužívajte auto, choďte radšej peši, doprajte si prechádzky v prírode a pobyt na slnku. Ideálna je práca v záhradke, poskytne vám pohyb i relax.

Slnko

Po dlhých zimných mesiacoch, ked ste ráno za tmy vstávali a večer sa za tmy vracali späť domov, pôsobí slnko ako balzam na telo i na dušu. Preto sa vyhrievajte koľko môžete a čerpajte energiu, ktorú vám slnečné lúče ponúkajú.

TIP

Užívajte si prechádzky alebo posedenie s priateľmi na prvých kaviarenských terasách.

Spánok

Doprajte si dostatok spánku a odpočinku, aspoň počas víkendov. Ale samozrejme, všetko s mierou. Prespať celý víkend tiež nie je veľmi prínosné. Dlhý spánok môže často viac uškodiť ako pomôcť.

TIP

V rámci možností je výborná  poobedná polhodinka, postaví vás na nohy.

Spomaľte a vyhnite sa stresu

Pokiaľ je to čo i len trošku možné, spomaľte tempo a skúste sa vyhnúť stresu. Zbytočne zaťažuje organizmus a do života vám neprinesie nič pozitívne. Veď ako sa vraví, keď nejde o život, nejde o nič.

TIP

Ak nie je možné vypnúť popri pracovných a iných povinnostiach, doprajte si pár dni voľna a skúste napríklad wellness.

Dobrá nálada

Pracujte na svojej dobrej nálade, úsmeve a spokojnosti. Svet bude určite krajší. Zamerajte sa na pekné veci vo svojom okolí a doprajte si čas pre seba, svoje záľuby, čas na rodinu a priateľov. Venujte sa veciam, ktoré vám robia radosť. Budete spokojní nielen vy, ale aj vaše okolie.

TIP

Každej žene zaručí dobrú náladu nový kúsok do šatníka. Urobte si radosť a doprajte si nový svieži jarný kúsok na seba.

Doprajte si wellness

Wellness je skvelý na obnovu fyzických i psychických síl, preto ho pokojne môžeme označiť za vhodného a účinného bojovníka proti akejkoľvek únave. Ponúka veľa možností ako sa "resetnúť" a naštartovať pre ďalšie fungovanie.

Ak je to možné, skúste  krátky pobyt vo wellness zariadení, ktoré ponúka i spa služby. Termálna, liečivá voda, rôzne hydroterapie či plávanie, vášmu telu len prospejú. Určite využite i masáže a sauny, ktoré sú vhodné pre očistu a regeneráciu tela. Saunovanie vás zbaví  nahromadených škodlivín, stresu, posilní imunitu a zabezpečí relax.

Vaše znovuzrodenie môžete zavŕšiť kozmetickými procedúrami, ktoré vám po úprave jedálnička a pohybe na čerstvom vzduchu prispejú nielen k vitalite a odstráneniu jarnej únavy, ale i k sviežejšiemu vzhľadu a prirodzenej kráse. Doprajte jarnú kúru i vašej pleti, vlasom a pokožke. Po tmavej a chladnej zime sa z vás stane nový človek.

TIP

Ak vám čas, pracovné povinnosti, či iné okolnosti nedoprajú wellness pobyt, skúste domáci wellnessový program. Niektoré procedúry si predsa pokojne môžete dopriať i v domácom prostredí – horúci vodný kúpeľ, zábaly, olejovanie, či masáž od partnera....

Ak ste jarnú únavu úspešne prekonali, očistili telo i dušu a cítite sa lepšie po fyzickej i psychickej stránke, pustite sa ešte do očisty vášho príbytku. Jarné upratovane vám prinesie sviežosť, lepšiu náladu, ale i pohyb – hovorí sa, že niektoré domáce práce sa vyrovnajú kondičným cvikom v telocvični. Čistý a svieži byt pridá na dobrom pocite nielen vám, ale aj členom vašej rodiny.

Veríme, že naše rady a tipy  vám pomôžu prekonať jarnú únavu a dostať vás do formy, aby ste si  mohli naplno vychutnať prichádzajúcu jar. Ak však únavou trpíte dlhodobejšie a boj s ňou sa vám nedarí vyhrať, môže ísť o vážnejšie problémy, preto navštívte svojho lekára.

Prajeme vám voňavú a sviežu jar.

Zdroj foto: www.freedigitalphotosnet.net (arthur84)


Autor článku

fit

FIT štýl

FITštýl je inteligentný časopis pre dnešnú ženu, bez ohľadu na vek. Informuje o novinkách vo svete starostlivosti o zdravie, módy, krásy, technológií a aktívneho životného štýlu. V novom čísle nájdete aj rozhovor so Zuzkou Light!

http://www.casopisfitstyl.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Jarná únava a tipy ako s ňou bojovať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

wilhelminah
wilhelminah
 31.3.2019 21:33

jarná unava suvisi s nedostatkom vitaminov a oslabenej imunity po zime, preto enzymy preto mozu ppomoct, ja uzivam wobenzym a jarnu unavu som nemala ani nepamatam ani ziadnu chripku ci prechladnutie ani pocas chripkovych sezon- klop klop :D :D

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.