Je tu jeseň. Posilnite svoju imunitu športom a cvičením!

Mirka

Bojíte sa chrípky a nachladnutia? Chcete jesenné mesiace prežiť v zdraví a pohode bez plného nosa, bolesti hrdla a únavy? V tom prípade sa zamerajte na posilnenie imunitného systému, ktorý hrá kľúčovú úlohu v boji proti všadeprítomným baktériám a vírusom.

Je tu jeseň. Posilnite svoju imunitu športom a cvičením!
5. OKT 2013

Viete, aké sú najbežnejšie príčiny oslabenia obranyschopnosti organizmu? Pravidelné fajčenie a pitie alkoholu, konzumácia nezdravých potravín, stres, nedostatok spánku. To všetko oslabuje imunitu. Imunitný systém je menej výkonný aj vo vyššom veku a pri NEDOSTATKU POHYBOVEJ AKTIVITY.

Pomôže už polhodinová prechádzka

Odborníci z National Institutes of Health odporúčajú každodenné 20 – 30 minútové prechádzky, alebo mierny pohyb niekoľkokrát do týždňa ako spôsob, ktorým je možné sa vyhnúť nepríjemnej bolesti hrdla a prechladnutiu (1). Ten istý názor zastávajú aj lekári z Cleveland Clinic, ktorí považujú polhodinovú svižnú chôdzu za dostatočnú na udržanie zdravej obranyschopnosti organizmu (2). Samozrejme, pre posilnenie imunity sú dôležité aj ďalšie prostriedky: vyvážený jedálniček, efektívne zvládanie stresu, dostatok spánku atď.

Prečo práve pohyb? Existuje niekoľko vysvetlení, prečo šport posilňuje obranyschopnosť organizmu (1).

  • Pri pohybovej aktivite dochádza k stimulácii činnosti bielych krviniek (leukocytov) a ďalších protilátok v tele. Tým pádom sú pripravené okamžite reagovať na prípadnú hrozbu zo strany všadeprítomných baktérii a vírusov.
  • Počas cvičenia sa zvyšuje telesná teplota, a teda v organizme prítomné baktérie sa množia oveľa pomalšie.
  • Pri športe sa zvyšuje množstvo škodlivých látok, ktoré telo vylučuje prostredníctvom potu a moču.
  • Netreba zabúdať ani na zvýšenú produkciu hormónov šťastia (endorfínov) počas cvičenia a naopak, zníženú tvorbu stresových hormónov (adrenalínu, kortizolu).

Všetkého veľa škodí

Mierna pohybová aktivita niekoľkokrát týždenne je pre imunitný systém prínosom. Ak to však človek so športom preháňa, má to negatívny vplyv aj na obranyschopnosť organizmu. Podľa Americkej rady pre cvičenie môže intenzívna pohybová aktivita dlhšia ako 90 minút (napr. maratón, triatlon) znížiť ochrannú schopnosť imunitného systému až na 72 hodín po športovom výkone. Súvisí to najmä so zvýšenou produkciou stresových hormónov kortizolu a adrenalínu (3). To znamená, že pri stavoch pretrénovania a veľkej únavy hrozí ľudskému organizmu väčšie riziko, že podľahne vírusom a baktériám.

Podporte svoju imunitu rozumne!

Pohyb je úžasný. S tým určite súhlasí každý. No aj tu sa treba držať osvedčeného „všetko s mierou“! A čo ešte stimuluje činnosť imunitného systému? Dôležitú úlohu v podpore imunity zohrávajú: vyvážená strava, dostatočný príjem tekutín, výdatný spánok, relaxácia a zvládanie stresu.

Zdroje:
(1) National Institutes of Health, http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007165.htm
(2) Cleveland Clinic, http://www.clevelandclinic.org/health/health-info/docs/0900/0955.asp
(3) Americká rada pre cvičenie, http://www.acefitness.org/acefit/healthy_living_fit_facts_content.aspx?itemid=2613

DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Je tu jeseň. Posilnite svoju imunitu športom a cvičením!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

danielka741@azet.sk
danielka741
 13.11.2013 21:53

enzymy wobenzym? to je nieco podobne ako profizym? ten som brala minuly rok na jesen, tiez na imunitu.. a ked ochorel muz, tak som ochorela ja a potom este raz.. podla mna vyhodene peniaze...radsej lepsiu zivotospravu a dostatok vitaminov a pohybu!

 
lienkabodkova2236@gmail.com
lienkabodkova2236
 31.10.2013 17:17

no, na imunitu jednoznacne odporucam enzymy a podla mna je wobenzym ten top. Nikdy sa mi nestalo ze by nezabral, alebo by mi z neho bolo zle. Wobenzym je liek, treba dodzat to davkovanie a po par tyzdnoch sa cloveku neuveritelne polepsi a hlavne ulavi. Ja som ho brala ked som sa pripravovala na maraton a mala som problem s teplotami a kaslom. Stacilo mi brat wobenzym par tyzdnov a ubehla som to s 20 miuntovou rezervou :)

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.