Jedlo pre mňa znamená prísun energie

Petra Fašungová je mladé žieňa, ktoré ale dokáže veľké veci. Ako profesionálna bežkyňa reprezentuje Slovensko na mnohých športových podujatiach, a to veľmi úspešne. O svoje skúseností sa delí aj so svojimi klientmi ako ich trénerka. Prešla si mnohými smermi v stravovaní, aby zistila, čo jej najviac sedí. Skúšala dovtedy, kým nezistila, aká strava má pre ňu najväčší význam. A práve to ma zaujímalo.

Jedlo pre mňa znamená prísun energie
Zdroj: Matej Hakar
8. MÁJ 2018

Čo pre teba ako športovkyňu znamená jedlo?

Jedlo pre mňa znamená prísun energie, ktorá je potrebná aj preto, že športujem viac ako väčšina populácie a potrebujem dostávať do seba takú kvalitu, aby som mohla fungovať. Na druhej straneto pre mňa znamená potešenie. Jedlo pre mňa znamená čas pre seba, kedy aj v tejto uponáhľanej dobe spomalím a sústredím sa len na svoje jedlo. Mám z toho radosť, potešenie, viem, že do seba dávam niečo dobré.    

Vždy to tak bolo?

Ani nie. V minulosti som nebola taká uvedomelá. Neriešila som, čo jem, či to je pre mňa vhodné jedlo. Nehovorím, že som navštevovala prevádzky s rýchlym občerstvením, takto ma ani doma neviedli. Nikdy som však nepreferovala žiadne extra nezdravé veci, ani vyprážané, veľa sladkého. Nejak to vo mne nie je.

Petra Fašungová

Lenže som nebola uvedomelá z pohľadu energie. Nerozumela som, aký je rozdiel v tom, keď si dám jedlo, ktoré má nízku energetickú hodnotu, a jedlom, ktoré ju má vysokú, a ako sa budem z toho cítiť. Či budem unavená alebo nie. V istom období života predstavovalo pre mňa jedlo dokonca záťaž.     

Kedy si začala vnímať, že jedlo môže mať nízky alebo vysoký energetický prísun energie?

Bol to prirodzený a postupný proces. Keď som sa pripravovala na duatlon, istú dobu som mala aj dlhé objemové tréningy, počas ktorých som sa stravovala formou ketodiéty. Vtedy to bol veľký hit v stravovaní, nechala som sa zlanáriť rôznymi videami.

Do toho prišla vytrvalostná záťaž a zrazu som pocítila, aká som unavená, že nevládzem a som zavodnená. Spomalil sa mi metabolizmus, cítila som sa nezdravo a vtedy som nad tým začala uvažovať.

Mám kamarátku, ktorá je vyštudovaná výživová poradkyňa. Práve ona mi pomohla nakopnúť metabolizmus. Začali sme počítať jednotlivé makrá, bielkoviny, tuky a cukry a pomaly sme navyšovali sacharidy.

Postupne, ako sa dávky sacharidov zvyšovali, pociťovala som, ako sa telo ozdravuje. Začala som uberať z tukov, aj keď v mojom prípade to boli vždy zdravé tuky. A tak som sa dostala do rovnováhy.    

Čo pre telo znamená mať energiu z jedla?

Podstatné je vedieť, aký glykemický index má daná potrava. Ako sa správa krvný cukor v našom tele pri konzumácii nejakého jedla. Zoberme si napríklad klasický zemiak a batat (sladký zemiak).

Batat má aj kvôli svojej oranžovej farbe v sebe veľa betakaroténu, rovnako ako aj mrkva. Pekne pracuje s cukrom, lebo má nízky glykemický index. Čo znamená, že po jeho zjedení cukor v krvi veľmi nevystúpi, „neskáče” hore-dole a nepotrebujeme toľko inzulínu na vyváženie, na rozdiel od obyčajného zemiaka.     

Kto je Petra Fašungová
Petra Fašungová je absolventka FTVŠ UK v Bratislave. Už popri štúdiu na VŠ sa venovala trénerstvu ľudí – kondičné tréningy vo fitku, bežecké tréningy, triatlonové tréningy, individuálne či skupinové tréningy atď. Pôsobila ako vrcholová športovkyňa vo vytrvalostných bežeckých disciplínach a duatlone. Na konte má viacero skvelých umiestnení ako Majsterka sveta a Európy v duatlone do 23 rokov (2013), 3. miesto z ME a 5. miesto z MS v duatlone seniorov (2014).

Rozhovor je krátenou verziou interview, ktoré nájdete v knihe NABITÁ KUCHÁRKA.

Banner_Nabita kucharka_600x300px


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Jedlo pre mňa znamená prísun energie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.