Krok za krokom ku zdraviu s nordic walkingom

Advertoriál

Ak sa povie vášnivý športovec alebo športovkyňa, ako prví nám asi napadnú hokejisti, futbalisti alebo tenistky, no určite nie nordic walkeri. A predsa je to tak! 

Nordic walking_Slovart
Zdroj: V. Holina pre Slovart
25. MÁJ 2018

Lucia Okoličányová, inštruktorka nordic walkingu s najlepšou technikou na svete, chce k tomuto športu strhnúť čo najviac ľudí a tak ich motivuje svojou novou knihou Moderný nordic walking.

Určite ste na prechádzkach lesom, po parku alebo horách stretli ľudí, ktorí si pri chôdzi „pomáhali“ paličkami. Udivene ste sa obzerali, kde nechali bežky? Chyba. Trend nordic walkingu alebo severskej chôdze k nám prenikol pomerne nedávno. A možno ste si všimli, že medzi ľuďmi s paličkami je aj mnoho dôchodcov. To preto, že to je jeden z mála športov, ktorý môžete robiť aj vo vysokom veku s minimálnym rizikom. Je to jednoduchá, bezpečná a aj zábavná cesta k zlepšeniu a udržaniu si zdravia bez ohľadu na pohlavie alebo vek. „Nordic walking je šport pre každého,“ hovorí Lucia Okoličányová.  „Na pretekoch v zahraničí som zažila tiež skupiny ťažko zdravotne postihnutých súťažiacich. Vozíčkari súťažia s paličkami, pracujú hornou polovicou tela a asistent im napomáha v pohybe. Pretekári s Downovým syndrómom súťažia spolu v skupine, ktorú vedie ich učiteľ. Videla som pretekať aj súťažiacich so zrakovým či sluchovým postihnutím,“ pokračuje.

Prorektorka VŠVU s prezývkou „športovkyňa“

V tom, že je to netypický šport vás utvrdí aj to, že najväčšou propagátorkou nordic walkingu a prezidentkou Slovenskej asociácie nordic walkingu je bývalá prorektorka Vysokej školy výtvarných umení. Lucia Okoličányová má však šport v génoch. Jej otec je uznávaný hokejový tréner a starý otec bol spoluzakladateľ Slovenského olympijského výboru a reprezentant ČSR. Brat hral hokej a tak s ním chodila aj na tréningy, keďže ženský hokej u nás ešte neexistoval. Najdlhšie však, aj vďaka svojej výške, vydržala pri basketbale. Aktívny, športovo zameraný život sa však podpísal na jej zdraví. Niekoľko operácii a bolesti chrbtice spôsobili, že športovanie už Luciu netešilo tak, ako predtým. Preto sa rozhodla pre obrat vo svojom profesijnom i osobnom živote, ktorý sa odohrával prevažne v Bratislave – presťahovala sa do Vysokých Tatier. 

Nordic walking vo svete a u nás

Všetko to však začalo na severe Európy, vo Fínsku. Nordic walking mali už v roku 1930 fínski bežkári ako súčasť letnej prípravy. Od roku 1966 sa začal vyučovať na fínskych základných školách. Prvé špeciálne palice vhodné na nordic walking sa na trh dostali až v roku 1997.

U nás to je samozrejme omnoho mladší šport. Vo väčšom sa začal praktizovať okolo roku 2000. Slovenskú asociáciu nordic walkingu založila práve Lucia Okoličányová spolu s Adriánom Kašperom v roku 2013. Vtedy vzniklo aj prvé nordic walking centrum na Štrbskom plese a uskutočnili sa prvé Majstrovstvá Slovenska v tejto disciplíne. Asociácia má akreditáciu aj od Slovenskej komory fyzioterapeutov a okrem organizácie workshopov a vzdelávania učiteľov sa zameriavajú aj na kluby pacientov.

noridc_walking_slovart_2_m

Kniha, ktorá vás vytiahne na vzduch

Nikdy nie je neskoro začať a nikdy nebolo ľahšie začať ako teraz, keď existuje kniha Moderný nordic walking, ktorej autorkou je práve inštruktorka Lucia Okoličányová. Napísala ju najmä ako teoretickú prípravu pre účastníkov svojich kurzov, využiť ju však môže každý, kto začal alebo sa plánuje začať hýbať týmto spôsobom. Prevedie vás úplnými základmi od nákupu vhodných pomôcok a rozcvičky, ukáže najvhodnejšiu techniku, ale aj upozorní na najčastejšie chyby. Ako zdôrazňuje, na začiatok je dobré absolvovať aspoň 6 lekcií s inštruktorom, no tým, ktorí túto možnosť nemajú, autorka vytvorila základný tréningový plán. Vďaka množstvu fotografií, ktoré názorne ukazujú cviky, pohyby alebo postoje sa do toho dostanete aj sami. Potom stačí už len schmatnúť paličky, vybehnúť von a užívať si všetky výhody pohybu na čerstvom vzduchu.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Krok za krokom ku zdraviu s nordic walkingom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.