Ktoré čaje vás udržia v zime fit?

Mirka

Aj chladné a tmavé večery môžu byť príjemné so šálkou voňavého čaju a napríklad obľúbenou knihou v ruke. 

Ktoré čaje vás udržia v zime fit?
27. NOV 2014

Máte za sebou náročný deň v práci a na nálade vám nepridáva ani počasie, ktoré vládne vonku? Nepoddávajte sa. Niekedy stačia maličkosti a váš deň môže byť krajší. Čo poviete na šálku voňavého čaju z byliniek, ktoré vám zlepšia náladu a podporia zdravie?

Baza čierna prináša úľavu pri nachladnutí

Odnepamäti sa baza čierna využíva hlavne pri prechladnutí. Je bohatá na kvercetín a rutín, ktoré organizmus posilňujú. Plody sú zásobárňou vitamínu C. Okrem nachladnutia je čaj z bazy prospešný aj pre krvný obeh, pokožku, upokojuje a tiež podporuje potenie. Navyše skvelo chutí. Má jemnú kvetinovú chuť s nádychom citrónu. Z plodov sa najčastejšie pripravujú sirupy na posilnenie imunity a proti nachladnutiu.

Odporúčame prečítať: Spoznajte zázvor ako liek

Zázvorový čaj chráni pred chrípkou a podporí trávenie

Zázvor k zimnému obdobiu neodmysliteľne patrí. Má výnimočnú schopnosť organizmus zahriať a disponuje antiseptickými účinkami. Ak ho budete piť pravidelne, baktérie a vírusy nemajú šancu. S čím ešte pomôže? Stimuluje krvný obeh, podporuje trávenie, prináša úľavu pri nadúvaní, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, eliminuje napätie a bolesť hlavy.

Odporúčame: Das gesunde Plus – ovocný čaj s príchuťou bazy a zázvoru, 20 x 2,5 , zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm čaj zázvor

Echinacea nakopne imunitu

Echinacea je známa už dlhé roky hlavne ako prostriedok, ktorý pomáha bojovať proti zápalom a infekciám. Čaj z tejto rastlinky si naordinujte v čase chrípky a nachladnutia. Pomôže vám dostať sa rýchlejšie do formy. Je pomocníkom aj pri strese, vyčerpaní a bolestiach hlavy.

Lapacho na lepšiu obranyschopnosť i proti plesniam

Lapacho čaj sa získava z kôry tohto stromu. Okrem toho, že prináša úľavu pri chorobách dýchacích ciest, navyše posilňuje imunitu, pomáha zbaviť sa plesňových ochorení a podporuje tvorbu červených krviniek. Je skvelým prostriedkom na celkové očistenie organizmu. Oplatí sa po ňom siahnuť aj pri bolestiach hlavy a nervozite.

Mäta upokojí a uvoľňuje upchaté dutiny

Mäta vo forme čaju prospieva dýchacím cestám i tráveniu. Prináša úľavu od kašľu i nádchy. Pokojne ju môžete využiť aj na inhaláciu, skvelo prečistí nosné dutiny. Ak máte problém so spánkom alebo pociťujete nervozitu, mäta vás upokojí.

Odporúčame: Das gesunde Plus – čaj pre obnovu a silu s príchuťou lapacha, mäty a echinacey, 25 x 2 g, zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm čaj echinacea

Šípkový čaj chráni pred infekciami i únavou

Šípky sú známe hlavne vysokým obsahom vitamínu C, ktorý je jedným z najvýznamnejších antioxidantov. V spojení s ďalšími flavonoidmi a karotenoidmi sa schopnosť podporovať imunitu ešte znásobuje. Navyše pomôže aj pri nedostatku energie.

Lipový čaj podporuje potenie a tvorbu žlče

Potením sa z tela odvádzajú toxické látky, čiže je výborným pomocníkom v čase chrípky a nachladnutia. Je výborný aj pri ťažkostiach s hornými dýchacími cestami a uľahčuje vykašliavanie.  Možno ho využiť aj ako kloktadlo pri zápaloch mandlí, ďalej podporuje chuť do jedla a odstraňuje pálenie záhy.

Pozor na sladidlá

Najčastejšie sa na dochutenie čaju používa citrón či med, ale pokojne môžete siahnuť aj po škorici, vanilke alebo sladkom drievku. Pred bielym cukrom uprednostnite zdravé sladidlá, ako napríklad stéviu, ryžový sirup, agáve alebo xylitol.

Odporúčame prečítať: Poznáte čaje, ktoré zahrejú a povzbudia v chladných dňoch?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ktoré čaje vás udržia v zime fit?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1871
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.