Lecitín – poklad pre mozog, postrach pre cholesterol

Lecitín môže mať viacero pozitívnych účinkov na zdravie, ako napríklad zníženie cholesterolu, podpora odbúravania tukov a priaznivý efekt na činnosť mozgu. 

Lecitín – poklad pre mozog, postrach pre cholesterol
28. MAR 2016

Najjednoduchšie možno lecitín charakterizovať ako skupinu látok, ktorá je podobná tukom. Ide hlavne o cholín, ale aj iné fosfolipidy (fosfatidyl serín,  fosfatidyletanolamín...).

Lecitín je pre zdravie potrebný

Lecitín je látka, ktorú si telo vie vyrobiť samo. Plní v ľudskom tele mnoho funkcií a je dôležitý pre udržanie zdravia. „Lecitín je látka, ktorá má veľké množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus od správnej regulácie prijímaných tukov, cez práceschopnosť regenerácie tkanív, až po zvyšovanie funkcie mozgu, teda myslenia. Obyčajný bežný človek sa nemusí zameriavať na suplementáciu tejto látky, pretože ju v dostatočnom množstve prijíma v strave alebo je vytváraná. Správny príjem lecitínu by si však mali sledovať ľudia, ktorí sú ťažko fyzicky alebo psychicky aktívni,“ radí odborník na výživu, Ing. Libor Javro.

Lecitín môžeme do tela dopĺňať aj konzumáciou rastlinných zdrojov. Obsahujú ho napríklad vaječné žĺtky, sójové bôby, pšeničné klíčky, strukoviny a ďalšie. Je však dostupný aj vo forme výživových doplnkov – podľa US Food and Drug Administration je lecitín všeobecne považovaný za bezpečný (1).

Je potrebný pre bunky

Lecitín je potrebný napríklad na to, aby boli bunky lepšie zásobované živinami (je to hlavne zásluha cholínu). Tiež ovplyvňuje činnosť mozgu, teda môže zlepšiť kognitívne funkcie. Lecitín je využívaný aj ako prevencia neurologických ochorení, hlavne Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Pomáha odbúravať tuk a znižovať cholesterol

Lecitín je tiež hlavnou zložkou žlče, a teda pomáha telu s odbúravaním tukov. Podľa The Nutritional Supplement Educational Center môže nízka hladina lecitínu v žlči zvýšiť riziko vzniku žlčových kameňov (2). Vďaka lecitínu je tiež škodlivý cholesterol premieňaný do rozpustnej formy, teda sa neusádza na stenách ciev. To znamená, že znižuje riziko aterosklerózy (kôrnatenia tepien), infarktu i mŕtvice.

Odporúčame: Das gesunde Plus Lecitínový granulát, 300 g – výživový doplnok. Neobsahuje žiadne živočíšne či umelé zložky, umelé príchute ani umelé antioxidanty. Bez obsahu gluténu a laktózy. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm lecitín

Pre zdravie i krásu

Lecitín v kombinácii s vitamínom E má antioxidačné účinky, ktorými možno spomaliť celkové starnutie organizmu. Vo všeobecnosti môže pomôcť lecitín so zlepšením kvality vlasov, nechtov i pokožky. Lecitín sa využíva i pri kožných problémoch, ako sú napríklad ekzémy.

Lecitín nakopne anabolické procesy

Lecitín sa javí aj ako látka prospešná pre športovcov. Aktivuje anabolické procesy a skracuje dobu regenerácie po tréningu.

Referencie: http://www.drugs.com/npc/lecithin.html
http://www.nutritional-supplement-educational-centre.com/

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Repkový olej vs. olivový olej. čo je výhodnejšie pre naše zdravie? Repkový vs. olivový olej: Ktorý je výhodnejší pre naše zdravie?

Rastlinné oleje sú dôležitou zložkou našej stravy. 

 

Antioxidanty sú pre zdravie nevyhnutnosťouAntioxidanty sú pre zdravie nevyhnutnosťou

Každá ľudská bunka je napádaná voľnými radikálmi až desaťtisíc ráz denne.

 

Izotonický nápoj – jedna z možností, ako doplniť energiuIzotonický nápoj – jedna z možností, ako doplniť energiu

Izotonické nápoje nám môžu v primeranom množstve a pri správnom načasovaní na tréningoch pomôcť. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Lecitín – poklad pre mozog, postrach pre cholesterol

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1955
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.