Lekári neponúkajú lacnejšie lieky

Braňo

Stretli ste sa už aj vy s tým, že vám v lekárni skoro zabehlo, keď ste sa dozvedeli koľko peňazí máte zaplatiť za recept, ktorý vám predpísal váš lekár? A viete o tom, že k väčšine liekov existujú lacnejšie varianty?

Teraz ste si určite položili otázku, tak prečo mi lacnejší liek lekár nedoporučil? A presne týmto sa zaoberá aj občianska iniciatíva Lacnejšie lieky. Keďže táto téma hlboko zaujíma aj nás, rozhodli sme sa, prinášať vám ich nové zistenia, aby ste boli tiež informovaní.

http://www.sxc.hu/photo/1115701
31. AUG 2011

abiiiVyrazil som v sobotu do ulíc, lebo som bol zvedavý, čo si myslíte o pár otázkach o lacnejších liekoch. Rátal som s tým, že mi to zaberie asi hodinu. Po štyroch hodinách v uliciach som bol opálený lepšie ako z Chorvátska a hlavu preplnenú z rozhovorov. Čo som zistil ?

Ľudí táto téma zaujíma a každý má s ňou svoje skúsenosti. Výdavky na lieky totiž u nich predstavujú významnú časť rodinného rozpočtu. Od 5% až do 30%. Sú prípady, že aj viac.

1. OTÁZKA: Ponúkol vám lekár niekedy lacnejšie lieky?

ODPOVEDE: 30% odpovedalo ÁNO

                    70% odpovedalo NIE

Odpovede sa zhodovali s tými, čo mi dali známi, keď som im položil túto istú otázku.

 

Prečo však lekár neponúkne pacientovi lacnejší liek?

Dedukujem možné dôvody:

a) Z nedostatku času? Majú veľa práce a nie je to ľahké. Ale! Myslím, že keď si pacient odsedí čas v čakárni a vedel by, že môže získať informáciu o lacnejšom lieku, tak by rád venoval 5 minút na to, aby sa to dozvedel. Takže pacientovi netrpezlivosťou to celkom nebude.

b) Z pohodlnosti? Možno. Dlhodobo predpisuje rovnaký liek na príslušnú diagnózu. Načo meniť, keď s ním má dobrú skúsenosť. Že sú tu možné novinky a aj lacnejšie? Väčšina ľudí svojmu lekárovi dôveruje. Lenže, nezaváňa to potom zneužitím dôvery pacient voči lekárovi? Načo by ponúkal lacnejší liek, keď doplatok sa týka len pacientovej peňaženky?

c) Zištne? Možno. K platu lekára sa môže pridať suma 500 EUR alebo iný benefit.

Nejdem teraz riešiť tieto moje úvahy nad možnými dôvodmi, prečo lekári neponukajú lacnejšie lieky. Chcem sa držať faktu, a tým je, že to proste nerobia tak, aby z toho mal pacient úžitok – aj v podobe lacnejších liekov.

Mám tých otázok viac a o ďalšie zistenia sa čoskoro podelím.

Zdroj: www.lacnejsielieky.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Lekári neponúkajú lacnejšie lieky

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.