http://www.sxc.hu/photo/1115701
31. AUG 2011

Lekári neponúkajú lacnejšie lieky

Braňo

Stretli ste sa už aj vy s tým, že vám v lekárni skoro zabehlo, keď ste sa dozvedeli koľko peňazí máte zaplatiť za recept, ktorý vám predpísal váš lekár? A viete o tom, že k väčšine liekov existujú lacnejšie varianty?

Teraz ste si určite položili otázku, tak prečo mi lacnejší liek lekár nedoporučil? A presne týmto sa zaoberá aj občianska iniciatíva Lacnejšie lieky. Keďže táto téma hlboko zaujíma aj nás, rozhodli sme sa, prinášať vám ich nové zistenia, aby ste boli tiež informovaní.

abiiiVyrazil som v sobotu do ulíc, lebo som bol zvedavý, čo si myslíte o pár otázkach o lacnejších liekoch. Rátal som s tým, že mi to zaberie asi hodinu. Po štyroch hodinách v uliciach som bol opálený lepšie ako z Chorvátska a hlavu preplnenú z rozhovorov. Čo som zistil ?

Ľudí táto téma zaujíma a každý má s ňou svoje skúsenosti. Výdavky na lieky totiž u nich predstavujú významnú časť rodinného rozpočtu. Od 5% až do 30%. Sú prípady, že aj viac.

1. OTÁZKA: Ponúkol vám lekár niekedy lacnejšie lieky?

ODPOVEDE: 30% odpovedalo ÁNO

                    70% odpovedalo NIE

Odpovede sa zhodovali s tými, čo mi dali známi, keď som im položil túto istú otázku.

 

Prečo však lekár neponúkne pacientovi lacnejší liek?

Dedukujem možné dôvody:

a) Z nedostatku času? Majú veľa práce a nie je to ľahké. Ale! Myslím, že keď si pacient odsedí čas v čakárni a vedel by, že môže získať informáciu o lacnejšom lieku, tak by rád venoval 5 minút na to, aby sa to dozvedel. Takže pacientovi netrpezlivosťou to celkom nebude.

b) Z pohodlnosti? Možno. Dlhodobo predpisuje rovnaký liek na príslušnú diagnózu. Načo meniť, keď s ním má dobrú skúsenosť. Že sú tu možné novinky a aj lacnejšie? Väčšina ľudí svojmu lekárovi dôveruje. Lenže, nezaváňa to potom zneužitím dôvery pacient voči lekárovi? Načo by ponúkal lacnejší liek, keď doplatok sa týka len pacientovej peňaženky?

c) Zištne? Možno. K platu lekára sa môže pridať suma 500 EUR alebo iný benefit.

Nejdem teraz riešiť tieto moje úvahy nad možnými dôvodmi, prečo lekári neponukajú lacnejšie lieky. Chcem sa držať faktu, a tým je, že to proste nerobia tak, aby z toho mal pacient úžitok – aj v podobe lacnejších liekov.

Mám tých otázok viac a o ďalšie zistenia sa čoskoro podelím.

Zdroj: www.lacnejsielieky.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Lekári neponúkajú lacnejšie lieky

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1009
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.