Magnézium pri športe potrebujete. Vaše telo si ho vypýta

Advertoriál

Športovci, ktorí milujú cvičenie s činkami alebo visenie na hrazdách, to najlepšie precítia bez rukavíc, pretože si chcú užiť pocit chladného kovu na rukách. A preto magnézium, jeden z najdôležitejších minerálov, poznajú veľmi dobre. 

Hrazda_Outdoor_Street workout
Zdroj: Pixabay
30. APR 2018

Natierajú si ním ruky pre pevnejší úchop, magnézium ich totiž trocha vysuší a nepotia sa tak. Naše telo však nepotrebuje tento minerál len na vonkajšie účely pri športe, ale najmä ho prijímať do tela, vo forme vhodnej stravy či vody.

Výskumy stále ukazujú, že neprijímame dostatok horčíka a že jeho nedostatok môže spôsobovať zdravotné problémy a tiež spomaľovať aj športový výkon. “Magnézium je pre telo životne dôležité,” potvrdzuje odborník Pavel Blažíček. Nedostatok magnézia spôsobuje problémy s koncentráciou, búšenie srdca, vysoký tlak, poruchy zažívacieho traktu, náladovosť, nervozitu, ale tiež únavu, poruchy spánku a svalové kŕče či riedke kosti. Podieľa sa až na tristo biologických procesoch v tele.

Takže ak začnete badať tieto príznaky, jednoznačne vám v tele chýba horčík. A ešte väčší dôraz by naň mali klásť športovci. Hrá totiž dôležitú úlohu pri premene krvného cukru na energiu, preto je pre športovanie dôležité z hľadiska energie. O nič menej zriedkavé nie sú pri športe anisvalové kŕče, pretože keď ho má telo málo, vo svaloch sa hromadí kyselina mliečna a tá spôsobuje bolesť. Svoje skúsenosti s ním má aj Dušan Matuška, spoluzakladateľ spoločnosti OCTAGO, ktorá sa venuje výstavbe ihrísk na cvičenie s vlastnou váhou a organizovaniu športových akcií na Slovensku. „Osobne som zažil obdobie, kedy som príjem magnézia zanedbával a často som dostával kŕče počas dňa, ale aj v noci. Považujem ho za dôležitý prvok, na ktorý by sme nemali zabúdať a zaraďovať do našej výživy pravidelne, hlavne aktívni jednotlivci. Na našich workshopoch pre trénerov máme často magnéziové doplnky a vody k dispozícii,“ hovorí mladý športový nadšenec.

Netreba však zabúdať ani na rednutie kostí. Magnézium je dôležité aj pri kostnej látkovej premene a ovplyvňuje ich hustotu a pevnosť. A jeho nedostatok sa prejaví aj na kvalite zubov, posilňuje totiž zubnú sklovinu. A v neposlednom rade ho aktívni ľudia potrebujú aj na regeneráciu buniek. „Pri každom športe, kde je prítomná zvýšená fyzická aktivita je pitný režim dôležitý. Inak tomu nie je ani pri cvičení na OCTAGO ihriskách. Človek zo seba vypotí pri kvalitnom tréningu množstvo tekutín a tie treba čo najskôr doplniť, práve pre správne fungovanie tela a následnú regeneráciu,“ dodáva. 

Potrebná denná dávka sa pohybuje okolo 300-400 mg. Prijaté magnézium však ešte neznamená aj vstrebané. Práve preto je nevyhnutný vápnik, a to ideálne v optimálnom pomere 1:3.Najefektívnejším spôsobom ako oba minerály telu dodať, je pitie vody. Z nej sa vstrebe až takmer 60 percent magnézia, pričom zo stravy a výživových doplnkov len 30-40 percent. Tieto dva minerály by nemali fungovať jeden bez druhého, a v takomto pomere ich ponúka napríklad slovenská magnéziová voda Gemerka. Magnézium je okrem iného účinnou prevenciou či už proti stresu aleboúzkosti. Navodzuje rovnováhu v organizme. Odborníci na výživu dokonca tvrdia, že ľudia, ktorí konzumujú čokoládu, aby sa upokojili, po nej podvedome siahajú preto, že obsahuje magnézium. 

Prečo je dôležité magnézium v našom organizme?

  • Magnézium sa podieľa na vyše 300 biologických procesoch
  • Je nevyhnutné na aktiváciu mnohých enzýmov (napr. serotonínu - hormónu šťastia)
  • Posilňuje imunitu, nervový systém, prispieva k prevencii alergií
  • Pomáha bojovať s voľnými radikálmi
  • Prispieva k hormonálnej aktivite
  • Dôležitý na regeneráciu buniek
  • Prevencia migrény a kameňov močovej sústavy

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Magnézium pri športe potrebujete. Vaše telo si ho vypýta

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.