Máte stres? Tieto jedlá vám ho pomôžu prekonať

Pracovný stres. Sociálny stres. Nedostatok času. Do toho všetkého sa snažíme jesť zdravo, chutne a bez výčitiek. 

Máte stres? Tieto jedlá vám ho pomôžu prekonať
12. JUN 2015

To však býva niekedy posledná vec, ktorú riešime. Čoraz častejšie siahame po ľahkých vysokokalorických snackoch z automatov a fastfoodov. Veď kto z nás má čas na zdravé stravovanie? Neuvedomujeme si, že to, čo skonzumujeme, môže zmierniť napätie a stres. Niektoré potraviny môžu pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi alebo emocionálne prežívanie. O ktoré potraviny ide?

Zelená listová zelenina

Pridajte si do bežného jedálnička viac listovej zeleniny, ako je šalát alebo špenát. Takáto zelenina totiž obsahuje kyselinu listovú, ktorá pomáha stimulovať produkciu dopamínu a ďalšie látky, ktoré majú pozitívny vplyv na reakčné prejavy.  Pomôže vám zachovať si pokoj. Symptómy depresie sa budú postupne znižovať aj pravidelnou konzumáciou takejto zeleniny.

Morčacie prsia

Morčacie prsia obsahujú tryptofán. Je to aminokyselina, ktorá pomáha produkovať v tele serotonín – chemickú látku, ktorá reguluje hlad, prináša pocity šťastia a pohody. A aj samotný tryptofán má upokojujúce účinky. Navyše kvalitné morčacie mäso vyvoláva pocit sýtosti a to zase vyvolá pozitívne emócie. Bez výčitiek. Medzi ďalšie potraviny s vysokým obsahom tryptofánu patria orechy, semená, tofu, ryby, šošovica, ovos, fazuľa a vajcia.

Ovsená múka

Ak riešite stres konzumáciou sladkých jedál, tak vám to do určitej miery môže pomôcť. Serotonín, ktorý sa uvoľní pri konzumácii cukrov, má podobné účinky ako niektoré antidepresíva. Ale namiesto toho, aby ste stres riešili vysokou dávkou cukrov, tak sa zamerajte na zložité sacharidy. Stres môže rozkolísať hladinu cukru v krvi a cukor zvyšovať. Takže je vždy lepšie prijať komplexné sacharidy ako ovsené vločky, aby vás cukor neatakoval ešte vyššími hodnotami.

Jogurt

Aj baktérie v črevách môžu prispievať k stresu. Pokiaľ črevá a črevná mikroflóra nie sú v poriadku a v dobrej kondícii, tak môže nastať negatívna komunikácia od čiev smerom k mozgu, vyvolať nepokoj a zvýšiť úroveň stresu. Pridajte do vašej výživy probiotiká vo forme bieleho jogurtu. Zlepšíte si trávenie, črevá budú pokojnejšie, budete menej nafúknutí a dodáte telu kvalitné bielkoviny a vápnik.

Losos

Keď ste v strese, zvyšuje sa hladina stresových hormónov, ako je adrenalín a kortizol. Losos obsahuje v sebe omega-3 mastné kyseliny  a tie pomáhajú zmierniť negatívne dopady stresových hormónov. Navyše losos obsahuje veľké množstvo kvalitných živočíšnych bielkovín. Omega-3 mastné kyseliny tiež napomáhajú spaľovať tuk v tele spolu s dostatočnou fyzickou aktivitou.

Čučoriedky

Keď ste v strese, cíti to celé telo. Čučoriedky obsahujú antioxidanty a fytonutrienty. Tie dopomáhajú správnej funckii bielych krviniek. Telo v strese dočasne stráca imunitu a biele krvinky mu pomáhajú vrátiť imunitu späť na ideálnu úroveň. To má za následok znižovanie stresu a stresového prežívania. Zaraďte teda do vášho jedálnička bobuľové ovocie, ako sú čučoriedky a maliny.

Tmavá čokoláda

Pozitívna správa pre všetkých "čokoholikov". Pravidelný prísun vysokopercentnej čokolády je naozaj zdraviu prospešný. Nemyslím tým zjesť celú čokoládu, ale malé uhryznutie z nej nie je na škodu. Čokoláda totiž reguluje hladinu stresu, znižuje stresové hormóny, vrátane kortizolu. Antioxidanty v kakau rozširujú krvné cievy, znižujú krvný tlak a zlepšujú krvný obeh. A samozrejme, tmavá čokoláda obsahuje v sebe prírodné látky, ktoré vyvolávajú pocit eufórie. Vyberajte si teda také druhy čokolád, ktoré obsahujú aspoň 70 % kakaa.

Semená

Ľanové semienka, tekvicové semienka a slnečnicové semená sú zdrojom horčíka, magnézium obsahujú aj ryby, jogurty, orechy a listová zelenina. Horčík v prirodzenej forme pomáha regulovať negatívne emócie a celkové prežívanie. Pomáha znížiť depresiu, únavu a podráždenosť. Tento minerál pomáha aj v boji proti kŕčom a znižuje zadržiavanie vody.

Avokádo

Avokádo, vďaka vysokému podielu zdravých tukov, pomáha vyvolávať pocit sýtosti a tým dopomáha k pocitu spokojnosti. Pridajte teda avokádo aj do jedál, kde by ste to nedávali, napríklad do sendvičov alebo k mäsu, do ryže. Tak sa viac zasýtite, dodáte telu zdravé tuky a zároveň budete spokojnejší a menej vystresovaní.

Kešu

Malá hrsť kešu orechov obsahuje v sebe 11 % odporúčanej dávky zinku, zásadného minerálu ktorý môže pomôcť znížiť úzkosť. Pravidelný príjem zinku pozitívne ovplyvňuje náladu. Ako ďalší zdroj zinku zvoľte ustrice, hovädzie mäso, kuracie mäso a jogurt. 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Keď sa bolesť duše odzrkadľuje na teleKeď sa bolesť duše odzrkadľuje na tele

Častou príčinou ochorení je ubolená duša a za neúspešným chudnutím je negatívne vnútorné nastavenie.

 

Ste v strese a zmýšľate negatívne? prejaví sa to i na vašom vzhľadeSte v strese a zmýšľate negatívne? 

Prejaví sa to i na vašom vzhľade.

 

Horká čokoláda dodá energiu a prospeje srdcuHorká čokoláda dodá energiu a prospeje srdcu

Kvalitná horká čokoláda, vyrobená z kvalitných kakaových zŕn, je potešením nielen pre chuťové poháriky.

 


Autor článku

Michael.achberger@gmail.com

Michael Achberger

Som profesionalny osobny trener. Fitnessu sa uz venujem viac ako 12 rokov. Vo svojej profesii sa venujem vyraznejsie uprave stravovacich navykov a hladaniu novych sposob vyzivy a novych trendov v oblasti treningovych planov. Za posledne dva roky som sa zacal venovat aj publikacnej cinnosti, kde sa snazim informovat a posuvat informacie, ktore by dopomohli v dosahovani cielov nielen mojej klientele, ale aj sirsej verejnosti. Tesi ma uspech nielen mojich klientov, ale aj vsetkych, ktori sa rozhodli ist cestou fitnessu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Máte stres? Tieto jedlá vám ho pomôžu prekonať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1586
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.