Máte v tele málo vitamínov? Možno sa o ne sami oberáte

Mirka

Melón je v lete príjemným osviežením, lenže ak ho necháte rozkrojený v chladničke, strácajú sa z neho antioxidanty. Chýb, ktoré spôsobujú deficit vitamínov, je však viac. 

Máte v tele málo vitamínov? Možno sa o ne sami oberáte
7. AUG 2015

Napríklad sa málo pohybujeme po vonku a sme zatvorení  v interiéri. Preto ľudstvo trpí epidémiou nedostatku vitamínu D. Výhodou tohto vitamínu je, že organizmus si ho vie vyprodukovať pobytom na slnečnom svetle. Možno si to z času na čas uvedomíme a chceme to napraviť v čase dovoleniek. Lenže nie každý vie, že keď sa natrieme krémom s  ochranným faktorom, túto schopnosť ľudského tela blokujeme. Takýchto vedomých či nevedomých chýb robíme viac a o vitamíny sa sami oberáme. Na čo si dať ešte pozor?

Nepriateľom číslo jeden sú cigarety

Možno aj vy máte vo svojom okolí človeka, ktorý chodí pravidelne cvičiť a zdravo sa stravuje, no nevie sa zbaviť zlozvyku fajčenia. Pritom cigarety sú príčinou mnohých zdravotných problémov. Ak človek denne vyfajčí niekoľko cigariet, je ohrozený deficitom vitamínov. Jedná sa hlavne o vitamíny A, C, D, E a viaceré vitamíny zo skupiny B. Netreba pripomínať, že mnohé vitamíny, minerály i stopové prvky pracujú v ľudskom tele ako tímoví hráči. Teda, ak niektorý z nich chýba, nastáva problém. Napríklad, vitamín D podporuje vstrebávane vápnika. Ak déčko v tele chýba, zákonite sa to prejaví na zdraví kostí a môže dôjsť napríklad k vzniku osteoporózy.  

Rovnako nebezpečný je i alkohol

Podobne ako cigarety pôsobí i alkohol. Nadmerná konzumácia alkoholických nápojov znižuje vstrebávanie dôležitých živín. Citlivé na nadmerný príjem alkoholu sú najmä vitamíny zo skupiny B, ale aj magnézium a kalcium. Telo alkoholika tiež potrebuje zvýšený prísun céčka a ďalších živín.

Aj užívanie liekov má vplyv na úroveň vitamínov

Ak má človek vážnejšie zdravotné problémy, užívaniu liekov sa zrejme nevyhne. Avšak nikdy by sme nemali lieky užívať svojvoľne, pretože si to odnesie naše zdravie. Napríklad diuretiká (často ich užívajú ľudia s poruchami príjmu potravy) odvodňujú a v tele sa znižujú zásoby draslíka. Neprimerané užívanie liekov proti bolesti sa negatívne odráža na úrovni horčíka v tele, nepriateľom vitamínov skupiny B a vitamínu K sú často antibiotiká.

Cukor, biela múka a rafinované produkty tiež nie sú bez viny

Nadmerná konzumácia rafinovaných produktov vedie k civilizačným chorobám. Navyše nie je žiadnym tajomstvom, že mnoho obéznych ľudí trpí podvýživou, pretože v ich tele chýbajú dôležité látky. Napríklad veľa rafinovaného cukru a bielej múky sa dáva do súvislosti s deficitom vitamínov skupiny B, kalcia, zinku a ďalších.

Chyby robíme aj pri skladovaní a spracovaní potravín

Mnohé z vitamínov sú citlivé na teplo, svetlo, vzduch alebo sa ich množstvo z potravín stráca napríklad v kontakte s kovmi. Príkladom je vitamín C. Ak napríklad zeleninu dlho varíte, po nastrúhaní či nakrájaní ju čo najskôr neskonzumujete, alebo ju máte uskladnenú v chladničke, dochádza k stratám céčka. Preto je najlepšie jesť zeleninu čerstvú ihneď po spracovaní alebo ju pripraviť krátko v pare. Viaceré vitamíny zo skupiny B sú citlivé na teplo i svetlo.

Ako to s vitamínmi vyriešiť?

O škodlivosti neprimeraného pitia alkoholu a fajčenia niet pochýb. Platí to aj pre konzumovanie rafinovaných produktov. Avšak užívanie liekov nemôžeme vždy ovplyvniť. Čo s tým? Najlepším riešením je dodržiavať zásady zdravej životosprávy, konzumovať dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, v oblasti výživy  sa vzdelávať a poznatky preniesť do praxe. To však nie je jednoduché, a preto za zváženie stojí aj užívanie výživových doplnkov napríklad vo forme spreju. Nezaťažujú žalúdok, vstrebávajú sa až 9-krát lepšie ako výživové doplnky vo forme kapsúl. Ďalšou výhodou je to, že sprejové vitamíny môžete mať so sebou kdekoľvek. Dávku vitamínov si môžete doplniť v práci, pri športe, ale aj  na kúpalisku, pri mori alebo v prírode bez toho, aby ste ich museli zapíjať vodou. Využite akciu a lietajúce vitamíny si môžete teraz zakúpiť výhodne so zľavou exkluzívne na www.fitlekaren.sk

lietajúce vitamíny

Zdroj foto: Claus Rebler, flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

4 vitamíny, bez ktorých sa v lete nezaobídete4 vitamíny, bez ktorých sa v lete nezaobídete

V letných horúčavách dopĺňame vypotené elektrolyty a dôležitosť vitamínov sa v nejednom prípade dostáva do úzadia. 

 

Antioxidant selén ochraňuje svalstvo a ovplyvňuje výkonnosťAntioxidant selén ochraňuje svalstvo a ovplyvňuje výkonnosť

Je dôležitým antioxidantom, ktorý má obrovský význam aj pre športujúcich ľudí. Chráni svaly a má vplyv aj na samotný výkon. 

 

Aj športovci trpia deficitom vitamínu a. odnesie si to aj imunitaAj športovci trpia deficitom vitamínu A. Odnesie si to i imunita

Športový výkon závisí nielen od kvality tréningov, ale aj dostatku živín v organizme. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Máte v tele málo vitamínov? Možno sa o ne sami oberáte

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.