Mumio ako vhodný doplnok pre športovcov

Na dnešnom trhu sa nachádza obrovské množstvo najrôznejších výrobkov, ktoré sľubujú pri ich pravidelnom užívaní výborné výsledky, niekedy dokonca zázraky. Taktiež doplnok stravy mumio sľubuje konzumentovi nemalé účinky. Mumio je na našom trhu pomerne krátku dobu a väčšina ľudí zatiaľ o danom výrobku ešte ani nepočula. Preto sa na tento doplnok výživy pozrieme podrobnejšie aj my.

Mumio – ideálny doplnok pre športovcov
18. MÁJ 2014

Mumio je látka, ktorú nie je ľahké zaradiť. Najbližšie však má k tzv. „humusovým“ (humínovým) látkam. Do tejto skupiny patrí tiež napríklad rašelina alebo uhlie. Ide o látky, ktoré vznikli procesom humifikácie.

Mumio tvoria hlavne dve skupiny látok, a to minerálne látky a organické zložky. Minerálne látky majú v ľudskom tele dôležitú úlohu. Medzi tie s najväčším obsahom v mumiu patria: draslík, vápnik, horčík, sodík, zinok, železo. Z organických látok sa v ňom nachádzajú: uhľovodíky, aminokyseliny, steroidy, polyfenoly, éterické oleje, vitamíny skupiny B. Steroidov v mumiu sa určite netreba báť, ide o prírodné steroidy, z ktorých nie je žiadny zakázaný v športe. Nejde teda o zakázané anabolické steroidy, ako je napríklad testosterón a jeho umelé deriváty.

Prečo je mumio vhodné pre športovcov?

Je dokázané, že mumio je prírodným biostimulátorom, ktorý pozitívne ovplyvňuje metabolické procesy v organizme. Urýchľuje regeneráciu poškodených tkanív a kostí, dopĺňa nedostatok vitamínov a minerálov v organizme. Pri zlomeninách skracuje čas zrastania kostí, posilňuje krehké kosti, v prípade vykĺbenín a natiahnutých väzov urýchľuje hojenie týchto poranení. "Najviac odoziev máme na liečbu zlomenín a aj úrazov mäkkých tkanív. Máme skúsenosť s vrcholovými športovcami: jeden futbalista a jeden badmintonový hráč, ktorí mali trieštivú zlomeninu predkolenia. Hráčovi badmintonu lekár povedal, aby sa rozlúčil so športovou kariérou. Po nasadení mumia však došlo k rýchlemu zrasteniu kostného tkaniva a regenerácii okolitých tkanív, zrast sa urýchlil - nielen u nich, ale aj u iných zákazníkov rôzneho veku - minimálne o tretinu, môže to byť dokonca aj o polovicu bežnej doby. Hráč badmintonu sa vrátil k svojej kariére, hrá a vyhráva naďalej," hovorí Viera Hájková z mumio.sk.

Okrem toho mumio celkovo zvyšuje telesný výkon, dodáva energiu, zvyšuje potenciu, zvyšuje odolnosť organizmu proti baktériám a vírusovým infekciám a taktiež podporuje vylučovanie škodlivých chemických zlúčenín a ťažkých kovov z tela.

Skúsenosti športovcov s užívaním mumia

Zatiaľ neboli pozorované žiadne nežiaduce účinky mumia, naopak, vždy fungovalo a eliminovalo výrazné preťaženie a únavu pri tréningu. Najlepšie sa javilo užívanie jednej tablety ráno nalačno a počas fyzickej záťaže 2 tablety. Jediná negatívna vlastnosť pri užívaní mumia je jeho silná aróma a zápach. "Je pravda, že mumio má naozaj výraznú horkú chuť, užíva sa však ako normálne tablety, ktoré zapijete nápojom - čajom, vodou, malinovkou a prehltnete. Rozšírený spôsob užívania, vhodný najmä pre deti, je rozpustiť mumio v teplom čaji a dosladiť medom. Kombinácia medu a mumia je v krajinách jeho pôvodu veľmi obľúbená a liečivá. Odporúčame ho užívať s jedlom, pre lepšie vstrebanie potrebných látok a eliminuje sa tým aj možný zápach z úst. Ak ho užijete nalačno alebo po jedle a bude stále cítiť z úst, jednoducho si dajte žuvačku alebo mätový cukrík," radí Viera Hájková z mumio.sk.

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (imagerymajestic)

Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Mumio ako vhodný doplnok pre športovcov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.