Nakopáva to, ale káva to nie je

Michal Kašpárek

Priemerný Čech a Slovák vypije okolo štyroch stoviek šálok kávy za rok. V porovnaní so stredomorskými štátmi to nie je veľa, ale napriek tomu sa nájdu dobré dôvody, prečo spotrebu kávu obmedziť. Niektorým ľuďom môže dráždiť žalúdok, iným nervy, a veľa fajčiarov si nemôže odpustiť cigaretu k rannej alebo popoludňajšej šálke kávy.

Nakopáva to, ale káva to nie je
24. JUN 2014

"Západná veda v posledných rokoch trochu pribrzdila rozlet farmaceutických firiem, ktoré predávali výťažky z ginka ako liek proti demencii alebo Alzheimerovej chorobe. Účinok je totiž prinajmenšom sporný." Skoro každá kultúra má nejaký svoj "nakopávač". V slovenských čajovniach a predajniach zdravej výživy môžete siahnuť hneď po troch bylinkách z južnej Ameriky a Ázie.

Maté

Rozdrvené lístky cezmíny paraguajskej, zaliate horúcou vodou, sú národným nápojom nielen v Paraguaji, ale aj Uruguaji a Argentíne. Maté má osviežujúcu chuť, dymovú vôňu a sám ho už niekoľko rokov pijem pri nočnej práci, keď by som z kávy dostal nevítaný tik. Je to práve kofeín, ktorý vás po vypití hrnčeka maté povzbudí. Na rozdiel od kávy obsahuje tento nápoj aj veľké množstvo trieslovín, vitamíny A, B a C a teofylín, ktorý zvyšuje tlak a stimuluje nervový systém.

Po maté sa môžete vydať prakticky do ľubovoľnej čajovne. Pre štýlovejší pocit si môžete zhruba za 15 eur kúpiť zdobené tekvice, z ktorej sa horúce maté pije kovovou slamkou.

Odporúčame prečítať: Ako nám môžu pomôcť výživové doplnky pri cvičení

 

Ginko biloba

Prospešné účinky lístia ginka dvojlaločného poznajú už dlho v Číne. Západná veda v posledných rokoch trochu pribrzdila rozlet farmaceutických firiem, ktoré predávali výťažky z ginka ako liek proti demencii alebo Alzheimerovej chorobe. Účinok je totiž prinajmenšom sporný. Výskumy však stále potvrdzujú, že ginko u zdravých ľudí vylepšuje pamäť a sústredenie, čo napríklad v Česku využívajú hlavne maturanti a vysokoškoláci pred skúškami.

Ak sa potrebujete niečo nabifľovať, je dobré vedieť, že nootropické účinky ginka sa stupňujú pri súbežnej konzumácii so ženšenom pravým - aspoň to tvrdí Andrew Scholey z Northumbrijskej univerzity v britskom Newcastli, ktorý vykonával rozsiahly výskum na študentoch.

Ginko je bežne dostupné v sieti obchodov so zdravou výživou. Predávkovanie môže viesť k vyrážkam, zistite si teda z obalu konkrétneho druhu, koľko šálok denne si môžete dať. Niektorým ľuďom prekáža trpkastá chuť čaju, v tom prípade pomôže lyžička medu.

Odporúčame prečítať: Dušan Plichta: Jedno espreso má toľko antioxidantov ako tanier zeleniny

 

Guarana

Zo všetkých tu spomenutých byliniek je guarana zrejme najsilnejší "životabudič", čo si všimol aj potravinársky priemysel a výťažky zo semien paulónie nápojnej tak nechýbajú v mnohých energetických nápojoch a cukríkoch pre šoférov.

Okrem sušených byliniek si môžete kúpiť aj guaranový prášok. Čaj je nutné pripraviť presne podľa návodu na obale a rozhodne sa oplatí urobiť si najskôr niekoľko slabších nálevov - jedna moja kamarátka sa nadopovala deň pred skúškou a celú noc nebola schopná zaspať, takže sa to celé minulo účinku.

Gurana vás nepovzbudí len kofeínom, ale tiež teobromínom, ktorý vaše telo a myseľ dobre pozná z kakaa a čokolády, a teofylínom, obsiahnutým aj v ginku. Oproti tomuto nápoju majú však povzbudzujúce účinky guarany silnejšiu oporu v klinickom výskume - tomu sa venuje okrem iného aj vyššie spomínaný Andrew Scholey, ktorého tím potvrdil, že guarana myseľ nakopne k lepším výkonom i ďalšími látkami, než je samotný kofeín.

O guarane platí to, čo o ginku a maté: tehotné ženy by na povzbudzujúce čaje mali zabudnúť a ľudia, trpiaci poruchami krvného obehu alebo ďalšími chorobami, musia pravidelné pitie konzultovať so svojím lekárom. Všetci občas potrebujeme nakopnúť unavenú myseľ, ale zdravé srdce je dôležitejšie.

psychologie.cz

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (KROMKRATHOG)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nakopáva to, ale káva to nie je

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.