Nepodceňujte vitamín D! Podáte lepší výkon a znížite riziko zranenia

Mirka

Podľa odborníkov z Marshallovej univerzity zvýšenie hladiny vitamínu D prospieva nielen kostiam, ale aj svalom a navyše podporuje fyzickú výkonnosť.  

Sportovci, nepodceňujte vitamín D! Podáte lepší výkon a znížite riziko zranenia
9. OKT 2014

Vitamín D, nazývaný aj slnečný vitamín, je potrebný nielen pre zdravé kosti, svalovú hmotu, ale i celkové zdravie. Jeho nedostatok oslabuje imunitný systém, zvyšuje sa riziko vzniku kardiovaskulárních a rakovinových ochorení. Najideálnejším zdrojom déčka je slnečné žiarenie, no možno ho získať (síce v oveľa menšej miere, ale predsa) aj z niektorých potravín.

Odporúčame prečítať: Ako nášmu telu pomáhajú antioxidanty

Na čo všetko je potrebný vitamín D?

Vitamín D je jednou zo živín, ktorá sa podieľa na zdraví kostí a svalov. Úlohou déčka je regulovať hladinu vápnika v organizme, ktorý je pre kosti kľúčový. Aj v prípade, že máte dostatok vápnika, ale vaše telo trpí deficitom vitamínu D, hrozí vám viacero zdravotných problémov. Okrem toho, že sa výrazne zvyšuje riziko osteoporózy, môžu vzniknúť aj nepríjemné bolesti kostí, svalov a aj ďalšie choroby: skleróza, cukrovka, rakovinové, infekčné (tuberkulóza) a srdcovocievne ochorenia, chrípka, krivica, depresia a úzkosť.

Možno chýba aj vám

Nedostatkom vitamínu D trpí čoraz väčšia časť ľudskej populácie. Ak denne nestrávite aspoň 15 minút na slnečnom svetle, je pravdepodobné, že do tejto kategórie patríte i vy. Ohrození sú i starší ľudia a tí, ktorí trpia nadváhou a obezitou. Deficit déčka sa vo zvýšenej miere dotýka i ľudí s tmavšou pleťou. Ak máte podozrenie, že vám vitamín D chýba, v rámci preventívnej prehliadky sa dá jeho úroveň zistiť z krvi.

Vitamín D u športovcov

Déčko je veľmi dôležité aj pre športujúcich ľudí a to hlavne preto, že ovplyvňuje zdravie kostí a svalov a tiež úroveň energie. Podľa vedeckých štúdií dostatočné dávky vitamínu D eliminujú riziko zranenia pri pohybovej aktivite a zvyšujú svalovú silu. Schopnosť vitamínu D zlepšiť športový výkon je známa už od tridsiatych rokov minulého storočia, keď bola skúmaná na ruských a nemeckých atlétoch. Tento vitamín hrá tiež významnú úlohu v prevencii chrípky a nachladnutia, na ktoré môžu byť aj športovci náchylnejší počas zimných mesiacov.

Skúmaniu účinkov vitamínu D na zdravie a výkon športujúcich ľudí sa venovali aj odborníci z Marshallovej univerzity v Huntingtone v Západnej Virgínii. Práve v nej upozorňujú na nedostatok slnečného vitamínu u elitných atlétov. Uvádzajú, že nedostatkom déčka trpí až 94 percent basketbalistov a 83 percent gymnastiek. Bohužiaľ, lepšie neboli na tom ani futbalisti. Až 81 percent z nich trpelo deficitom tohto vitamínu v jarných mesiacoch. Čo zdôrazňujú vo svojej štúdii? Dostatočné dávky déčka majú schopnosť pozitívne ovplyvniť fyzickú zdatnosť, resp. výkon podaný pri cvičení. Navyše znižujú riziko bolesti svalov po cvičení a tiež eliminujú riziko zranenia. Déčko tiež znižuje riziko vzniku zápalových ochorení, čiže môže zabrániť aj pretrénovaniu. Preto je nevyhnutné dbať o dostatočný prísun tohto vitamínu.

Odporúčame prečítať: Avokádo prospieva všetkým bez rozdielu

Odporúčané denné dávky

Odporúčaná denná dávka pre človeka vo veku od 19-50 rokov je 4000 IU. Keďže si déčko dokáže ľudský organizmus vyprodukovať sám za pomoci slnečného žiarenia, je nevyhnutnosťou tráviť vonku aspoň 15-20 minút denne. Doplniť ho do organizmu možno aj konzumáciou niektorých potravín: tučné ryby (losos, zubáč, kapor), vajíčka, huby, rybí olej, kokos, kakao, droždie, avokádo a tiež sa pridáva do niektorých potravín, ako napríklad maslo, mlieko či džúsy. Vhodnou voľbou sú tiež výživové doplnky.

Odporúčame: DAS gesunde PLUS, Vitamin D3 , 60 ks – výživový doplnok pre doplnenie dennej potreby vitamínu D3.  Bez obsahu gluténu a laktóz, kúpite v siete dm drogerie markt

vitamin d

Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3497950/
Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (graur razvan ionut)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nepodceňujte vitamín D! Podáte lepší výkon a znížite riziko zranenia

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.