Nezvyčajne zdravá červená bobuľka

redakcia

Jedna jediná bobuľka by mala pokryť dennú dávku vitamínu C. Reč je o rakytníku, rastline, ktorej sa poteší nielen vaša imunita, ale aj záhrada.

Nezvyčajne zdravá červená bobuľka
Zdroj: https://pixabay.com/en/users/jurgko-4184/
20. OKT 2017

Plod rakytníku, malá oranžová bobuľka, ktorá rastie na tŕňami chránenom kríku, má až desať ráz viac vitamínu C ako pomaranč. Ideálne ovocie práve takto na jeseň, pretože rakytník dozrieva začiatkom jesene. So zberom plodov je však vhodnejšie počkať do prvých mrazov, pretože zamrznuté sa zberajú lepšie. Aj vďaka tomu, že krík je bohato zapichliačovaný, takže zmrznutý plod sa lepšie zoberie prstami.

Pomôže aj záhrade

Rakytník je rastlina pochádzajúca z Ázie. Je to mrazuvzdorný krík, takže pokojne ho môžete vysádzať aj v našich záhradách. Niektoré jeho kultivary dorastajú až do metrov vysokých kríkov. Na koreňoch rakytníka žijú symbiotické baktérie, ktoré viažu vzdušný dusík a tým sú prospešné aj pôde a ostatným rastlinám v okolí.

To, prečo si však rakytník cenníme, sú najmä jeho prínosy pre zdravie. Okrem spomínaního vitamínu C, obsahujú plody rakytníka aj vitamíny radu B1, B2, B3 a B6, čím prospievajú harmonickému fungovaniu nervovej sústavy. Vitamín D reguluje vápnik a fosfor v kravi a prospieva kostiam. Vitamín E, ktorý je tiež obsiahnutý v rakytníku, je antioxidant.

Ako rakytník spracovať

Čaj

Najjednoduchšia a najznámejšia forma spracovania rakytníka. Plody zozbierajte a zalejte vriacou vodou. Alebo si kúpte už naporciovaný čaj.

Sirup

Šťava s dužinou sa po rozmixovaní a precedení plodov zohreje a zmieša s cukrom. Neprivedie sa až do varu.

Likér

Plody sa na 8 až 14 mesiacov naložia do čistého alkoholu, ktorý sa dosladzuje.

Džem

V rovnakom pomere sa zmieša plod rakytníku, hlohu, vody a cukru. Čisté bobule hlohu sa zalejú vodou a varia až do zmäknutia. Plody rakytníku sa prepasírujú a zmiešajú s hlohom. Zmes sa prisladí a varí na rôsol. Rakytníkový džem sa však nemôže používať dlhodobo a vo veľkých množstvách.

Rakytníkový olej

Používali ho ruskí kozmonauti ako ochranu pred žiarením a tiež ako vitamínový doplnok. Je to najvzácnejšia surovina z rakytníka a dá sa kúpiť ako 100 percentný olej bez prímesí. 

Odporúčame dmBio šťavu z rakytníka, 330 mlŠťava z plodov rakytníka spolu s inými ovocnými šťavami poskytuje chutné osvieženie. Taktiež sa výborne hodí k dochuteniu dezertov. Zakúpite v sieti dm drogerie markt

dm produkt


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nezvyčajne zdravá červená bobuľka

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.