O kvalite života rozhoduje aj emocionálna inteligencia

Môžete mať tie najlepšie zručnosti a schopnosti na svete, no pokiaľ nemáte dostatočne rozvinutú aj emocionálnu inteligenciu, úspech a spokojnosť môžu byť v nedohľadne. 

O kvalite života rozhoduje aj emocionálna inteligencia
27. NOV 2015

O EQ, teda emocionálnej inteligencii sa možno nehovorí až tak často ako o IQ. Je to však chyba, pretože práve ona je rozhodujúcim kritériom pre šťastný, spokojný i úspešný život.

Čo je to vlastne emocionálna inteligencia?

Existuje mnoho jednoduchých i zložitejších definícií, avšak úplne najvýstižnejšie môžeme EQ charakterizovať ako našu schopnosť poznať vlastné pocity a aj emócie druhých, vedieť sa v nich orientovať a v neposlednom rade ich využiť nielen pri myslení, ale aj konaní. Okrem vyjadrovania a chápania svojich pocitov a empatie k druhým môžeme pod emocionálne vlastnosti zaradiť aj sebavedomie, nezávislosť, prispôsobivosť, vytrvalosť, priateľskosť, úctu a tiež schopnosť postaviť sa správne k riešeniu konfliktov a problémov, ktorými sme denne konfrontovaní. „Emočná inteligencia je súčasťou všeobecnej inteligencie, podieľajú sa na nej aj iné rozumové schopnosti, ako napríklad vnímanie, pozornosť, pamäť, schopnosť kombinovať, myslenie, informácie z rôznych vedných oblastí,“ dopĺňa PhDr. Katarína Lukáčová.

Na EQ má vplyv už náš vzťah s rodičmi

Emocionálna inteligencia človeka sa začína formovať v najútlejšom veku a prebieha v podstate stále počas nášho života. Už viackrát sme spomínali, že je jedným z kritérií prežitia spokojného i úspešného života. Logicky sa naskytuje otázka, čo je pre EQ rozhodujúce a ako na nej zapracovať? „Na začiatok by som odpovedala možno trochu vtipne, treba sa narodiť rodičom, ktorí sú dobrí. Naša prvá skúsenosť, ktorá nás významne v živote ovplyvňuje, je vzťah medzi matkou (alebo opatrovníkom), otcom a dieťaťom. Emočnú inteligenciu môžeme rozvíjať prostredníctvom učenia sa z kontaktov s inými ľuďmi. Každý zážitok, rozhovor, ba aj konflikt, nám môže pomôcť sa posúvať ďalej,“ vysvetľuje psychologička PhDr. Katarína Lukáčová.

Čo robiť, ak v detstve nebolo všetko ideálne?

Vidíte vo svojej emočnej inteligencii medzery? Nič nie je stratené! Nikdy nie je neskoro naučiť sa umeniu mať rád seba samého a dobre vychádzať s ostatnými ľuďmi.

Možno máte pocit, že vaša nespokojnosť či neúspech v práci pramení z nedostatočnej motivácie, neschopnosti viesť tím, či zachovať si v ťažkých chvíľach chladnú hlavu a neprepadnúť panike. Aj keď ste tieto zručnosti nedostali do vienka, môžete sa mnohé naučiť. „Už samotná motivácia a chuť porozumieť svetu iných, nás môže posúvať dopredu. Dá sa povedať, že rozvíjaním vnímavosti, senzitivity, empatie ako aj schopnosti regulovať svoje správanie, prispieva k nášmu fungovaniu vo vonkajšom svete. Jedna z ciest rozvoja je aj psychoterapia, ktorá tieto schopnosti pozitívne ovplyvňuje,“ dodáva psychologička.

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Život nie je ružový. ako ho napriek tomu prežiť šťastne?Život nie je ružový. Ako ho napriek tomu prežiť šťastne?

Prečo niektorým stačí k šťastiu málo a iným by neboli dosť všetky poklady sveta? 

 

Ak sa bolesť duše nerieši, poznačí teloAk sa bolesť duše nerieši, poznačí telo

Ak sa dlhodobo nad niečím trápite alebo žijete v strese a tento stav neriešite, skôr či neskôr sa to odzrkadlí na vašom fyzickom zdraví. 

 

Zaslúžite si všetko, po čom túžite. vizualizácia vám v tom pomôžeZaslúžite si všetko, po čom túžite. Vizualizácia vám v tom pomôže

Vizualizácia má obrovskú silu, len sa musíte naučiť, ako ju využiť vo svoj prospech. Môžete mať všetko, čo si zaumienite.


Anketa

Posilňujete svoju imunitu v jeseni?

Áno, jem viac ovocia a zeleniny.
Áno, užívam výživové doplnky.
Jem zdravo a cvičím po celý rok.
Nie, nerobím pre to nič výnimočné.

Celkom hlasovalo: 62

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - O kvalite života rozhoduje aj emocionálna inteligencia

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1557
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.