22. MÁJ 2014

Odhalenie: To najlepšie ovocie pre zdravý životný štýl!

Určite vás šokuje, že toto ovocie nemá s ovocím nič spoločné! Je to totiž  "super ovocie". O čom to hovorím ? Tento článok vám prezradí viac a na záver pridávame pre vás i niekoľko chutných receptov!

Pravdepodobne ste už toto ovocie ochutnali. Pridávame ho do šalátov, na toasty či dokonca do burrita. Možno sa teraz pýtate: "Čo za ovocie sa dáva do burrita?" Toto vynikajúce ovocie, o ktorom hovorím, je avokádo!

Avokádo je často nepochopené ovocie. Ľudia sa mu zvyknú mylne vyhýbať pre jeho vysoký obsah tuku. Ak k ním patríte aj vy, robíte veľkú chybu! Avokádo totiž obsahuje kompletný balík živín a dokáže dokonca zohrať významnú úlohu pri udržiavaní si váhy a znižovaní rizika viacerých ochorení. Koho potom zaujíma, koľko tukov obsahuje? Tuk je dobrý, ak sa jedná o typ tuku, ktorý obsahuje avokádo.

Odporúčame prečítať: Avokádo prospieva všetkým bez rozdielu

 

Nebojte sa tuku!

Priemerné avokádo (asi 201 g) obsahuje 322 kalórií a 29 gramov tuku - to znamená, že 81 percent jeho kalórií pochádza z tuku. Ale nehovoríme o nasýtených tukoch: jedná sa o dobrý druh tuku - mononenasýtené mastné kyseliny (MUFAs).

Je známe, že MUFAs znižujú cholesterol, ale čo je ešte významnejšie, okrem znižovania zlého cholesterolu, ktorý v tele nechcete (LDL), zároveň zvyšuje i zdravý cholesterol, prospešný pre naše telo (HDL). Táto cesta znižovania zlého a zvyšovania dobrého cholesterolu je oveľa účinnejšia v boji proti srdcovým ochoreniam, ako samotné znižovanie LDL!

Navyše vám mononenasýtené mastné kyseliny dokážu uľahčiť spaľovanie tukov a udržanie čistej svalovej hmoty počas straty váhy!

Odporúčame prečítať: Dôležité omega-3 mastné kyseliny. Prečo ich naše telo potrebuje?

Všetko v jednom!

Už viete, že sa nemusíte báť tučného avokáda. Pravdepodobne sa pýtate, čím je ešte výnimočné? Okrem toho, že prospieva zdraviu, je vynikajúcim zdrojom bielkovín. Obsahuje totiž, na rozdiel od iných druhov ovocia, všetkých 9 esenciálnych aminokyselín! Pre nás kulturistov a fanúšikov športu je preto avokádo neopísateľne kvalitným ovocím! Znamená to, že avokádo dokáže zabezpečiť všetky živiny, ktoré naše svaly potrebujú.

Jedno avokádo ďalej obsahuje až 13g vlákniny - to je viac vlákniny ako v 1 ½ šálke ovsených vločiek! A čo je ešte lepšie, obsahuje nerozpustnú aj rozpustnú vlákninu! Určite viete, že rozpustná vláknina významne prospieva tráviacemu traktu. Tá nerozpustná zasa viaže vodu, narastá na objeme a udrží vo vás potravu o niečo dlhšie. To vám zaručí dlhší pocit sýtosti, čo hlavne počas diéty určite oceníte! Navyše znižuje cholesterol. Áno, ďalšia zložka avokáda, ktorá bojuje proti ochoreniam srdca!

Odporúčame prečítať: Ideálna strava pre športovca

Chráňte svoje telo!

Je ťažké uveriť, že je v avokáde ešte niečo, čo nám napomáha žiť zdravo. Ale ešte niečo sa predsa len nájde. Ďalšou z mnohých výnimočných vlastností avokáda je, že obsahuje 3 významné antioxidanty, ktorými naše telo chránime - vitamíny C, E a beta-karotén (provitamín vitamínu A). Všetky významné úlohy týchto vitamínov snáď ani nie je potrebné spomínať. Okrem prevencie pred mnohými ochoreniami majú dokonca obrovský význam v boji proti starnutiu!

Čo dodať na záver ? Možno pár tipov, ako na prípravu jedál s týmto skvelým ovocím. Ak ste ho ešte nikdy neskúsili, nemáte sa čoho báť. Avokádo sa hodí takmer  ku všetkému! Pridáva sa k slaným, sladkým ako aj korenistým jedlám - je neskutočne flexibilné!

Svieži ovocný šalát

Všetky ingrediencie zmiešajte dokopy:

 • 1 sáčok / konzerva tuniaka
 • ¼ avokáda pokrájaného na kúsky
 • ½ jablka pokrájaného na kúsky
 • 2 stonky zeleru, pokrájané na kúsky
 • ½ polievkovej lyžice majonézy
 • trochu limetkovej šťavy

Neobyčajný ovocný proteínový kokteil

Všetky ingrediencie zmiešajte v mixéri - Výsledok je perfektný!

 • 35 g banánu
 • 18 g avokáda
 • 200 g pasterizovaných vaječných bielok
 • 5 g prírodného arašidového masla
 • 1 balenie sladidlá

Množstvo ďalších chutných a zdravých receptov z avokáda nájdete v sekcii Recepty.

Autor: Kristen Adamson, Zdroj: www.muscleandstrength.com, Preklad: Mário Heleš
Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (phasinphoto)

Autor článku

Fitness

Fitness muscle

Výhradný dovozca a distribútor značiek Allmax Nutrition, MuscleMeds, MHP, MyProtein, Hypertrophy Nutr, Soul Project do SR a ČR. Sme profesionálny team s pobočkami na Slovensku i Českej republike. Našim sortimentom sú doplnky stravy pre športovcov: proteíny, spaľovače, kreatín, nitridy NO, anabolické formule, aminokyseliny.

http://fitnessmuscle.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Odhalenie: To najlepšie ovocie pre zdravý životný štýl!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Podujatia

ďalšie ponuky
Vložiť podujatie môžu len registrovaní užívatelia.
Registrovať | Prihlásiť
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 685
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.