Odhalenie: To najlepšie ovocie pre zdravý životný štýl!

Určite vás šokuje, že toto ovocie nemá s ovocím nič spoločné! Je to totiž  "super ovocie". O čom to hovorím ? Tento článok vám prezradí viac a na záver pridávame pre vás i niekoľko chutných receptov!

Odhalenie: To najlepšie ovocie pre zdravý životný štýl!
22. MÁJ 2014

Pravdepodobne ste už toto ovocie ochutnali. Pridávame ho do šalátov, na toasty či dokonca do burrita. Možno sa teraz pýtate: "Čo za ovocie sa dáva do burrita?" Toto vynikajúce ovocie, o ktorom hovorím, je avokádo!

Avokádo je často nepochopené ovocie. Ľudia sa mu zvyknú mylne vyhýbať pre jeho vysoký obsah tuku. Ak k ním patríte aj vy, robíte veľkú chybu! Avokádo totiž obsahuje kompletný balík živín a dokáže dokonca zohrať významnú úlohu pri udržiavaní si váhy a znižovaní rizika viacerých ochorení. Koho potom zaujíma, koľko tukov obsahuje? Tuk je dobrý, ak sa jedná o typ tuku, ktorý obsahuje avokádo.

Odporúčame prečítať: Avokádo prospieva všetkým bez rozdielu

 

Nebojte sa tuku!

Priemerné avokádo (asi 201 g) obsahuje 322 kalórií a 29 gramov tuku - to znamená, že 81 percent jeho kalórií pochádza z tuku. Ale nehovoríme o nasýtených tukoch: jedná sa o dobrý druh tuku - mononenasýtené mastné kyseliny (MUFAs).

Je známe, že MUFAs znižujú cholesterol, ale čo je ešte významnejšie, okrem znižovania zlého cholesterolu, ktorý v tele nechcete (LDL), zároveň zvyšuje i zdravý cholesterol, prospešný pre naše telo (HDL). Táto cesta znižovania zlého a zvyšovania dobrého cholesterolu je oveľa účinnejšia v boji proti srdcovým ochoreniam, ako samotné znižovanie LDL!

Navyše vám mononenasýtené mastné kyseliny dokážu uľahčiť spaľovanie tukov a udržanie čistej svalovej hmoty počas straty váhy!

Odporúčame prečítať: Dôležité omega-3 mastné kyseliny. Prečo ich naše telo potrebuje?

Všetko v jednom!

Už viete, že sa nemusíte báť tučného avokáda. Pravdepodobne sa pýtate, čím je ešte výnimočné? Okrem toho, že prospieva zdraviu, je vynikajúcim zdrojom bielkovín. Obsahuje totiž, na rozdiel od iných druhov ovocia, všetkých 9 esenciálnych aminokyselín! Pre nás kulturistov a fanúšikov športu je preto avokádo neopísateľne kvalitným ovocím! Znamená to, že avokádo dokáže zabezpečiť všetky živiny, ktoré naše svaly potrebujú.

Jedno avokádo ďalej obsahuje až 13g vlákniny - to je viac vlákniny ako v 1 ½ šálke ovsených vločiek! A čo je ešte lepšie, obsahuje nerozpustnú aj rozpustnú vlákninu! Určite viete, že rozpustná vláknina významne prospieva tráviacemu traktu. Tá nerozpustná zasa viaže vodu, narastá na objeme a udrží vo vás potravu o niečo dlhšie. To vám zaručí dlhší pocit sýtosti, čo hlavne počas diéty určite oceníte! Navyše znižuje cholesterol. Áno, ďalšia zložka avokáda, ktorá bojuje proti ochoreniam srdca!

Odporúčame prečítať: Ideálna strava pre športovca

Chráňte svoje telo!

Je ťažké uveriť, že je v avokáde ešte niečo, čo nám napomáha žiť zdravo. Ale ešte niečo sa predsa len nájde. Ďalšou z mnohých výnimočných vlastností avokáda je, že obsahuje 3 významné antioxidanty, ktorými naše telo chránime - vitamíny C, E a beta-karotén (provitamín vitamínu A). Všetky významné úlohy týchto vitamínov snáď ani nie je potrebné spomínať. Okrem prevencie pred mnohými ochoreniami majú dokonca obrovský význam v boji proti starnutiu!

Čo dodať na záver ? Možno pár tipov, ako na prípravu jedál s týmto skvelým ovocím. Ak ste ho ešte nikdy neskúsili, nemáte sa čoho báť. Avokádo sa hodí takmer  ku všetkému! Pridáva sa k slaným, sladkým ako aj korenistým jedlám - je neskutočne flexibilné!

Svieži ovocný šalát

Všetky ingrediencie zmiešajte dokopy:

 • 1 sáčok / konzerva tuniaka
 • ¼ avokáda pokrájaného na kúsky
 • ½ jablka pokrájaného na kúsky
 • 2 stonky zeleru, pokrájané na kúsky
 • ½ polievkovej lyžice majonézy
 • trochu limetkovej šťavy

Neobyčajný ovocný proteínový kokteil

Všetky ingrediencie zmiešajte v mixéri - Výsledok je perfektný!

 • 35 g banánu
 • 18 g avokáda
 • 200 g pasterizovaných vaječných bielok
 • 5 g prírodného arašidového masla
 • 1 balenie sladidlá

Množstvo ďalších chutných a zdravých receptov z avokáda nájdete v sekcii Recepty.

Autor: Kristen Adamson, Zdroj: www.muscleandstrength.com, Preklad: Mário Heleš
Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (phasinphoto)

Autor článku

Fitness

Fitness muscle

Výhradný dovozca a distribútor značiek Allmax Nutrition, MuscleMeds, MHP, MyProtein, Hypertrophy Nutr, Soul Project do SR a ČR. Sme profesionálny team s pobočkami na Slovensku i Českej republike. Našim sortimentom sú doplnky stravy pre športovcov: proteíny, spaľovače, kreatín, nitridy NO, anabolické formule, aminokyseliny.

http://fitnessmuscle.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Odhalenie: To najlepšie ovocie pre zdravý životný štýl!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.