Odkyslite si telo a dostaňte sa do rovnováhy

Zbavte svoje telo nahromadených smetí a konečne žite plnohodnotne! Prekyslenie organizmu je dôvodom väčšiny civilizačných chorôb, od dny, reumy, osteoporózy, artrózy, cez cukrovku, hemoroidy až po atopický ekzém. Všetky tieto komplikácie a choroby sú dôkazom toho, že naše telo je preplnené odpadkami a je najvyšší čas kôš vysypať.

Odkyslite si telo a dostaňte sa do rovnováhy
8. NOV 2013

Cítite sa slabí, večne unavení, bez energie, máte problémy s nadváhou, podajú vám vlasy alebo vás svrbí pokožka? To sú len niektoré z príznakov, ktorými sa prejavuje prekyslenie tela. Očisťovanie tela od odpadových látok neznamená nič viac a nič menej ako to, že si predĺžite život o mnoho rokov. A to už stojí za tú námahu, nemyslíte?

Zmeňte svoj život

Odkysľovanie tela znamená nielen zdravé stravovanie, ale predovšetkým zmenu životného postoja. Samozrejme, so zmenou životného štýlu sa spája zmena stravovania:

  • Denne by ste mali zjesť aspoň päť porcií ovocia a zeleniny, uprednostňovať delenú stravu (pozrite vzor jedálneho lístka).
  • Pitný režim by mal byť zostavený zo zásaditých nápojov – teda najmä z čistej pramenitej vody a zeleného, prípadne bylinkových čajov. Vyhýbajte sa čiernemu čaju a káve.
  • Dôležité je začať sa viac hýbať – nemusíte aktívne športovať, stačí sa každý deň vybrať na prechádzku po čerstvom vzduchu alebo si aspoň päť minút zaskákať na švihadle.
  • Aby ste z tela dostali preč všetky nahromadené kyseliny, doprajte si zásaditý kúpeľ celého tela alebo nôh, prípadne soľné zábaly.
  • Jednou z najdôležitejších vecí je dostatok spánku – aby malo telo dostatok času na regeneráciu.

Očistite si organizmus

Začať môžete tým, že z tela vyplavíte jedovaté látky (ktoré škodia priamo a aktívne), kyseliny (zatiaľ neviazané odpadové látky ako produkt látkovej výmeny) a uloženiny (kyseliny viazané pomocou minerálov do solí). Zanesené tkanivo už totiž viac nedokáže plniť svoju úlohu, teda vyživovať bunky a vyplavovať z nich odpad. Telo sa takto v konečnom dôsledku ešte viac okyslí.

Nečakajte však, že prehltnete nejakú zázračnú pilulku a akoby mávnutím čarovného prútika odrazu budete znova zdraví. Nič také neexistuje a asi ani existovať nebude. Zabralo vám to desaťročia, kým ste svoje telo dostali do takéhoto stavu, takže nemôžete očakávať, že sa to okamžite zmení.

 

Každému zaberie niečo iné

Ako konkrétne treba postupovať, aby ste dokázali z tela odstrániť chorobotvorné látky? Myslite na to, že každý je sám zodpovedný za svoje zdravie a aj za svoje telo. Len čo uvidíte, že niektoré z opatrení nie je účinné, je vám nepríjemné alebo máte pocit, že vám škodí, vynechajte ho. Každé telo reaguje inak a má aj inú bunkovú štruktúru. Záleží aj na tom, akým vplyvom je vystavené. Žiadni dvaja ľudia na celom svete nemajú tie isté skúsenosti a zážitky, a preto nemajú v tele ani rovnaké odpadové látky. Aby sme si to vedeli vôbec predstaviť, musí nám byť jasné, ako v tele vznikajú kyseliny.

Prirodzene, môže za to najmä to, čo jeme a pijeme. Tabuľka vám pomôže zorientovať sa, ktoré potraviny tvoria zásady a ktoré kyseliny. Všeobecne môžeme povedať, že ovocie a zelenina sú zásadotvorné, avšak i tu existuje niekoľko výnimiek, ako napríklad ružičkový kel a cigória. Kyseliny sa tvoria pri látkovej výmene v organizme. Zásady musíme prijímať dodatočne.

Aké kyseliny sa tvoria pri rôznych potravinách

 

Mäso, kyselina octová, pokazený tuk, nápoje light

Kyselina močová

Káva a čierny čaj

Kyselina trieslová

Nadmerná svalová aktivita, tabletky proti bolesti

Kyselina mliečna

Bravčové mäso a potláčanie vetrov

Kyselina sírová

Marinované mäso, syry

Kyselina dusičná

Špenát, rebarbora, kakao a čokoláda

Kyselina šťaveľová

Stres, hluk, jedy z prostredia, zlé pocity

Kyseliny každého druhu vo veľkom množstve

Mäso, cukor, nápoje s obsahom kofeínu, mlieko a mliečne výrobky pôsobia v každom ohľade kyselinotvorne. Vaječný žĺtok je zásadotvorný, kým bielok je naopak kyselinotvorný.

Ideálny pomer 1:4

Telo však potrebuje aj isté množstvo kyselín. Napríklad žalúdok by bez kyseliny soľnej nebol schopný plniť svoju úlohu, ale ak jej je priveľa, môže spôsobovať choroby. Za optimálny sa považuje pomer kyslej a zásaditej stravy 1:4. Ak sa chcete zbaviť kyselín, konzumácia prevažne zásaditej stravy vám pomôže výrazne skrátiť čas potrebný na odkyslenie, keďže všetko kyslé, čo počas tejto kúry zjete, bude musieť byť znova odbúrané, a to, pochopiteľne, istý čas trvá.

Odporúčame prednášku s Andy Timkovou o prekyslení organizmu: Ako žiť zdravšie

 

Zmeňte svoj životný štýl

  • Ďalším dôležitým faktorom, ktorý vedie k tvorbe kyselín, je stres. Ak vediete zdravý život, správne sa stravujete, pestujete šport atď. a aj napriek tomu ste chorí (alebo len máte nadváhu), môže za to stres. Ak sa mu už nevieme vyhnúť, čo je zvyčajne naozaj pravda, potom si ho často navodzujeme sami. Aj tu teda môžeme spraviť isté opatrenia a pokúsiť sa zbaviť jedovatých látok, ktoré sa v tele už skôr nahromadili.
  • Dokonca aj negatívne pocity ako závisť, hnev, nenávisť alebo aj smútok, prispievajú k tvorbe kyselín. Nejde len o to, že sme v zlej nálade a teda kyslí, lebo máme v tele uskladnených priveľa kyselín (naviazaných napríklad vo forme solí), ale funguje to aj opačným smerom. To však neznamená, že odteraz budeme musieť všetky svoje pocity potláčať, čo aj tak mnohí robíme, ale mali by sme si byť prinajmenšom vedomí následkov, ktoré majú negatívne pocity na naše zdravie a pracovať na tom, aby sa nám vyhýbali.
  • Hladinu kyselín v tele zvyšuje tiež nedostatok spánku a pohybu. Nedostatok pohybu vedie okrem iného k tomu, že sa spomaľuje látková výmena, takže sa redukuje spaľovanie tukov a tak stále priberáme na váhe. Aj nadváha je jedným z častých následkov prekyslenia. Existujú kyseliny, ktoré telu priťažujú. Mohli by nás vnútri „popáliť“, preto sú zriedené vodou (zadržovaná voda, váhový prírastok), naviažu sa na minerály a tým sa neutralizujú. Z tohto dôvodu sú minerály dôležité. Kyseliny sú schopné viazať sa s minerálmi a takýmto spôsobom sa vyplavia z tela von. Dopravným prostriedkom sú vitamíny, a práve preto sú dôležité v procese odkysľovania.
  • Svoje zdravé telo by ste mali vystavať na dobrom základe, a to na mineráloch, vitamínoch a stopových prvkoch.

Počúvajte svoje telo

Po každom jedle aj pití sa započúvajte do toho, čo vám vraví vaše telo. Cítite sa dobre, či ani nie? Páli vás po jedle záha? Potom v jedle bolo priveľa kyselinotvorných zložiek. Cítite sa po jedle unavení alebo naopak čulí? Veď by vám malo dodať energiu, alebo nie? Svrbí vás niekde na tele? Svrbenie je príznakom toho, že je tkanivo prekyslené a telo sa pokúša využiť pokožku ako prídavnú obličku. Kyseliny naviazané s pomocou minerálov do solí potom vylučuje z tela von. To zvyčajne svrbí. Najvýraznejšie je, keď vás začne svrbieť chodidlo. Kvôli gravitačnej sile sú totiž kyseliny akoby ťahané dole a neskôr dochádza k zanášaniu periférnych tepien dolných končatín.

Zásobte si telo minerálmi a vitamínmi

Užívajte dostatočné množstvo minerálnych látok. Veľmi dôležité je, aby sme všetky druhy minerálov užívali v kombinácii s vysokými dávkami vitamínu C alebo iných vitamínov (napríklad v podobe rozpustných tabliet – dajte ich do tekutiny, ktorou budete minerály zapíjať). Sú to práve vitamíny, čo umožňujú transport a spracovanie minerálov v bunkách.

Minerály a stopové prvky obsahuje v sebe, samozrejme, aj naše telo, ale na tieto zásoby siahne len vtedy, ak nie je dostatočný prísun zvonka. Zásady (nachádzajú sa aj v mineráloch a stopových prvkoch) sa musia vždy dopĺňať zvonka, kým kyseliny sa v tele tvoria automaticky v rámci látkovej výmeny a spracovaní potravy. Ak telo neprijme dostatok týchto látok, berie si ich zo zásobární v tele. Napríklad z vlasovej pokožky (vypadávanie vlasov, šedivenie vlasov), z nechtových lôžok (biele fliačiky na nechtoch) a nakoniec aj z kostí (osteoporóza) a buniek (zlý cholesterol, starnutie).


Autor článku

fit

FIT štýl

FITštýl je inteligentný časopis pre dnešnú ženu, bez ohľadu na vek. Informuje o novinkách vo svete starostlivosti o zdravie, módy, krásy, technológií a aktívneho životného štýlu. V novom čísle nájdete aj rozhovor so Zuzkou Light!

http://www.casopisfitstyl.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Odkyslite si telo a dostaňte sa do rovnováhy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Zuzika
Zuzika
 18.6.2015 12:59

Odkyselenie organizmu pomohlo aj mne v boji proti atopickému ekzému. Dlho som sa s ním trápila až som sa začala viac venovať svojmu telu. Zlepšila som si jedálniček, proti stresu bojujem jógou a na odkyselenie organizmu som užívala Protopan ph Balance. Je to výživový doplnok, ktorý pomáha udržiavať optimálne pH organizmu. Cítim sa oveľa lepšie, nie som tak unavená a po ekzéme nie je ani stopy

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1590
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.