Pomôže kofeín pri chudnutí?

V poslednej dobe sa často spomína pozitívny vplyv kofeínu na chudnutie. Kofeín vám pri chudnutí môže naozaj pomôcť, ale je treba vedieť, kedy ho prijímať, s čím a načo si dávať pozor. 

Pomôže kofeín pri chudnutí?
6. MÁJ 2017

Kofeín stimuluje centrálny nervový systém. Má vplyv na zložitý systém neurotransmiterov, čo sú chemické látky (napr. serotonín, acetylcholín, dopamín, adrenalín a noradrenalín), z ktorých niektoré majú za úlohu okrem iného oznamovať telu, kedy ste hladní, alebo že má páliť tuk.

Metabolizmus kofeínu

Až 99% prijatého kofeínu sa absorbuje do tela počas 45 minút trávenia. Samotný metabolizmus prebieha v pečeni a podieľajú sa na tom viaceré enzýmy – vznikajú pritom viaceré produkty ako paraxantín (jeho vplyvom dochádza ku zvýšeniu lipolýzy), teobromín (dilatuje cievy a zvyšuje objem moču) a teofylín (spôsobuje relaxáciu hladkého svalstva pľúcnych vakov).

Ďalšou výhodou kofeínu je, že tým, že stresuje telo, jeho pôsobením dochádza ku spaľovaniu tukov aj počas pokoja. Jeho veľkým mínusom však je, že si telo na neho veľmi rýchlo vytvára toleranciu, takže sa nedá užívať dlhodobo. Veľmi vhodné je  používať ho v kombinácii s inými spaľovačmi (guarana, L-karnitín...), čím sa zvyšuje ich vzájomná účinnosť.  

Ako teda pomáha kofeín telu chudnúť

  • Zvyšuje lipolýzu – odbúravanie tuku uloženého v bunkách.
  • Znižuje chuť do jedla – tu je vhodnejšou voľbou kofeínová tabletka. Vypiť silnú šálku kávy 10-15 minút pred jedlom môže robiť problém, avšak zapiť malú tabletku s trochou vody dokážete vždy.
  • Zvyšuje bazálny metabolizmus – kofeín spôsobí, že telo prijatú energiu premení na energiu a neuloží ju vo forme tuku. Energiu uvoľní vo forme tepla.
  • Dodáva telu energiu – vďaka tomu ste schopný po jeho užití pred tréningom podať lepší výkon.

Hoci kofeín patrí k najmenej návykovým drogám, môžete si naň vytvoriť závislosť. Určite sa však toho nemusíte báť. Po vysadení dochádza ku abstinenčným príznakom, ale tie nie sú vôbec silné (únava, podráždenosť) a do 2-3 dní odznievajú.

Denne odporúčam prijať 300mg kofeínu, čo predstavujú asi 2-3 šálky kávy. 

Zdroj titulnej fotky: Couleur, CC0


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pomôže kofeín pri chudnutí?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1590
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.