Prekonajte jarnú únavu čajmi

Eva Vlková

Čaj je po káve najobľúbenejší nápoj na svete. Pijeme ho v čase relaxu, pohody, ale aj v čase choroby, od smädu, na zahriatie, či ochladenie. Ak vás postihla jarná únava, je vynikajúcim pomocníkom pri jej prekonávaní.

Prekonajte jarnú únavu čajmi
4. MÁJ 2017

Jarná únava sa dostavuje veľmi často po náročnom zimnom období, kedy má organizmus málo čerstvých vitamínov, málo pohybu, málo slnka. Na pohode nepridajú ani veľké výkyvy počasia. Človek sa cíti unavený, až vyčerpaný, má problém so sústredením, s psychikou a niekedy aj ľahké depresie. Zmena ročného obdobia najviac postihuje starších ľudí alebo ľudí s chronickými diagnózami. Ale pociťovať jarnú únavu môže aj celkom zdravý, či mladý človek.  

Účinky čaju poznali už dávne generácie

Čaj ako taký pochádza z Číny, kde je jeho dôležitosť podporená aj prípravným rituálom a celkovo je jeho pitie spoločenskou záležitosťou. Popularitu si ale získal po celom svete a dnes už nikto nepochybuje, že môže mať veľmi prospešné účinky pre ľudský organizmus. Naozaj sa oplatí investovať do kvalitného sypaného čaju, vyhneme sa tak zbytočným príchutiam a účinkom rôznych prídavných látok, farbív, aróm a takisto vrecúšok a lepidiel. Potom už je len dôležité vybrať si vhodný čaj podľa jeho účinnosti.

Detoxikácia čajom povzbudí telo

Zároveň je ale dôležité povedať, že čaj je pre nás vlastne odvar z každej byliny a preto môžeme siahnuť aj do našich záhrad či lúk a pripraviť si čaj podľa našich tuzemských tradícií a skúseností našich  predkov. Pri pociťovaní jarnej únavy je potrebné detoxikovať, odľahčovať telo a na tento účel je veľmi vhodná žihľava, brezové lístie, či listy púpavy. Očistný je aj kvet prvosienky jarnej. Tieto štyri zložky môžete v rovnakom pomere aj zmiešať a uvariť si očistný odvar. Na povzbudenie je dobrý aj mätový čaj.

Na migrénu, stres a psychickú labilitu

Ak naopak trpíte poruchami psychiky, nepokojom, depresiami, či ťažkosťami so spánkom, môžete siahnuť po starej dobrej medovke, baze, harmančeku, ale k dobrému spánku vám pomôže aj lipový čaj.

Proti chrípke, únave i na rekonvalescenciu

V jarnom období často prekonávame aj rôzne chrípkové či iné ochorenia, súvisiace s oslabenou imunitou. Vtedy je vynikajúce dodať telu vitamíny a iné hodnotné látky, napríklad aj pomocou šípkového alebo rakytníkového čaju. Obidva okrem veľkého množstva vitamínu C, obsahujú aj iné vzácne vitamíny, minerály a zložky s blahodarným účinkom na organizmus.  Šípkový čaj silne podporuje imunitu, trávenie, srdce a cievy, pečeň, obličky, kožu. Rakytník rešetliakovitý má skvelé účinky na kardiovaskulárny systém, pečeň, kožu, ale aj na nervový systém, pamäť a sústredenie. Zlepšuje trávenie a je aj prevenciou pred civilizačnými ochoreniami.

Klasika na povzbudenie

Zelený čaj

Je telu najprospešnejší, pretože má naň tie najlepšie a najsilnejšie pozitívne účinky, napr. na črevnú mikroflóru. Je veľmi osviežujúci, má povzbudivé, ale aj detoxikačné účinky. Je prírodným antioxidantom, neprechádza fermentáciou a obsahuje vysoké množstvo vitamínu C. Vitamín E spomaľuje degeneráciu buniek. Upravuje vysoký krvný tlak, zabraňuje kôrnateniu tepien, odbúrava cholesterol v krvi, rozširuje cievy, prekrvuje mozog, aj ľadviny. Fluor ochraňuje zuby pred zubným kazom.

Odporúčame: dmBio zelený čaj jazmín, BIO,  20 x 1,5g. Kúpite v sieti dm drogerie markt

dm produkt

Čierny čaj

Je bohatý na kofeín, ktorý povzbudzuje činnosť mozgu i dýchania, triesloviny, minerály, stopové prvky a aromatické látky, ktoré pomáhajú upokojovať nervy. Jedným z jeho druhov je aj Pu-erh, ktorý pomáha detoxikovať telo, pomáha pri trávení a redukčnej diéte, podporuje telesnú imunitu a má antidepresívne účinky.

Ako teda na jarnú únavu?

  • Detoxikujte celý organizmus
  • Odľahčujte stravu, jedzte veľa čerstvej zeleniny a ovocia
  • Pite detoxikačné a povzbudzujúce – alebo naopak upokojujúce čaje a dostatok vody
  • Bilynné čaje striedajte, pripravujte ich podľa návodu alebo rady odborníka
  • Hýbte sa veľa na čerstvom vzduchu
  • Doprajte si veľa spánku
  • Vyhýbajte sa stresom, relaxujte.

 

Zdroj titulnej fotky: Stokpic, CC0


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prekonajte jarnú únavu čajmi

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.