Príbeh manželov, ktorí zmenili život na zdravý a aktívny

Mirka

Boli tuční, mali zdravotné problémy a prežívali zo dňa na deň. Majku k skutočnej zmene životného štýlu motivovalo až nádorové ochorenie. 

Inšpiratívny príbeh manželov, ktorí zmenili svoj život na zdravý a aktívny
8. JAN 2015

Pociťovali nespokojnosť so svojím telom a ich život sa dal charakterizovať slovíčkom NUDA, no vždy si našli nejakú výhovorku či ospravedlnenie, prečo to nemôžu zmeniť. „Obaja sme boli so sebou nespokojní, ale v tej dobe sme si hovorili, že nemáme čas na zmenu. Radšej sme sa pohodlne usadili k televízii a maškrtili s ospravedlnením, že po náročnom dni si zaslúžime odpočinok,“ hovorí Majka. Hoci ich nespokojnosť sprevádzala každým jedným dňom ich života, neriešili ju. Potom prišli zdravotné problémy a neskôr tehotenstvo, ktoré prinieslo okrem vytúženého bábätka ešte ďalšie kilogramy navyše.

tuční manželia

Jamajský atlét a viacnásobný olympijský medailista Usain Bolt povedal: „NEMOŽNÉ je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Toto si uvedomila aj Majka spolu s manželom a začali konať. Postupne začali navštevovať posilňovňu a dali si vypracovať stravovací a tréningový plán. Prišli prvé úspechy v podobe stratených kilogramov a prívalu energie. Lenže časom sa dostavilo aj uspokojenie, kvôli ktorému Majka prestala cvičiť a opäť nachádzala iba výhovorky. Začala študovať na vysokej škole, popri ktorej musela stíhať rodinu a domácnosť. Výsledok? Jej život i postava sa vrátili do starých koľají. Netrvalo dlho a vzdal to i manžel. „Keď sa na to pozerám spätne, musím priznať, že sme na zmenu neboli pripravení. Človek to musí naozaj chcieť, musí vedieť niečo obetovať, inak cieľ nikdy nedosiahne. Treba si uvedomiť i to, že človek je raz hore a potom zasa dolu, no dôležité je postaviť sa a ísť ďalej. Zlyhania sú ľudské,“ priznáva Majka.

Nič sa nedeje len tak, alebo všetko má svoj zmysel

Všetko má svoj čas. Manželom trvalo takmer dva roky, kým boli naozaj odhodlaní k skutočnej zmene. Majka navštívila trénera v októbri 2013, s ktorým si podrobne prešli zdravotný stav, stravovanie i tréningový plán. Kameňom úrazu bolo práve jej zdravie, pretože sa jej vrátilo nádorové ochorenie štítnej žľazy a absolvovala ožarovanie. No nedala sa odradiť ani ona a už vôbec nie jej tréner Michal Lakatoš. Začali spolu cvičiť. „Keď sa to tréner dozvedel, mala som pocit, že ho to trochu zarazilo. Avšak má rád výzvy a toto rozhodne výzvou bolo. Nič to nemenilo na tom, že budem cvičiť, ale s ohľadom na môj zdravotný stav,“ spomína Majka a hovorí, že práve skutočnosť, že sa jej vrátila choroba, ju neskutočne motivovala, aby zmenila svoj doterajší život.

tuční manželia 3

Aké konkrétne zmeny vo svojom živote uskutočnili?

Zmena bola pre oboch pomerne radikálna. Dali si urobiť jedálny lístok šitý na mieru a začali cvičiť pod dohľadom skúseného trénera. „Základom stravovania bolo jesť pravidelne zhruba každé tri hodiny a to zdravé a kvalitné potraviny. Cvičili sme s osobným trénerom, pretože som chcela cvičiť správne a nepreťažovať zbytočne svoj organizmus,“ hovorí Majka.

Výzvou pre oboch bolo zloženie jedálnička, pretože obsahoval potraviny, ktoré dovtedy jednoducho nekonzumovali a niektoré dokonca ani nepoznali. Zoznamovali sa s pšenovou či pohánkovou kašou a v obchodoch zháňali napríklad quinou. No keď človek chce, všetko sa dá. Postupne zistili, v ktorých obchodoch dané potraviny kúpia a naučili sa z nich pripravovať zdravé a chutné jedlá. Priznávajú, že občas aj zhrešia, no nevyhnutné je vrátiť sa na správnu cestu. A tiež vyznávajú zásadu, že nikdy netreba ísť nakupovať vtedy, ak je človek hladný.

Pomerne náročné bolo pre Majku a aj jej manžela naučiť sa jesť pravidelne. „Neboli sme zvyknutí jesť často a určené množstvá. Preto som si zo začiatku nastavovala budík, ktorý zvonil každé tri hodiny. Vtedy som sa išla najesť i vtedy, keď som nepociťovala hlad. Manželovi som jedlo balila do obedárov, ktoré si vzal do práce a povinne musel všetko zjesť,“ rozpráva dnes nadšená vyznávačka zdravého životného štýlu.

tuční manželia 1

Robiť chyby je ľudské

Keďže obaja manželia chudli pod dozorom trénera, absolvovali aj kontrolné merania a rozhovory, v ktorých často prišli na chyby týkajúce sa hlavne stravovania. „Z niečoho som si ubrala, niečo som nepovažovala za dôležité, ako napríklad orechy či semienka. Hlavnou chybou však bolo, že keď som mala tréning večer, tak mi pripadalo zvláštne najesť sa, tak som po jeho absolvovaní nejedla vôbec,“ priznáva Majka, ktorá sa zdravých zásad stravovania drží i po tom, ako nastúpila do zamestnania.

Ako je to s manželmi aktuálne? „Cvičíme a stravujeme sa zdravo už rok. Nebolo to jednoduché. Mám za sebou 4 cykly ožarovania, do toho prichádzajú štátnice a práca, pretože byť PN ma nebaví. Tento rok však stál zato. Stíhame rodinu, prácu, cvičenie, začali sme s otužovaním a s džudom, ktoré ma neuveriteľne nadchlo,“ hovorí Majka. K zdravému životnému štýlu vedú aj svojho syna, s ktorým často chodia na prechádzky a bicyklujú.

Sympatická žena na záver prezradila aj konkrétne čísla, ktoré sú tiež meradlom ich úspechu. Jej manžel schudol 28 kilogramov, ona svoje výsledky meria krajčírskym metrom. Z pásu schudla neuveriteľných 33 centimetrov, z pŕs 26 centimetrov a z bokov 14 centimetrov. To sú čísla, ktoré nevyžadujú komentár. Skúsite to tiež?

tuční manželia 2

Odporúčame prečítať: Vďaka športu dokázala skoncovať s alkoholom

 

Zdroj foto: Mária Mužíková

 


tuční manželia 1
tuční manželia 2
tuční manželia 3
tuční manželia 4
7 fotografií >>
Skryť
tuční manželia 1
tuční manželia 2
tuční manželia 3
tuční manželia 4
tuční manželia 5
tuční manželia 6
tuční manželia 7
DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Príbeh manželov, ktorí zmenili život na zdravý a aktívny

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.